x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» 7 powodów, dla których warto odwiedzić Sycylię

14.02.2017, autor: Łukasz Ropczyński

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym okazuje się wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na wyjazd urlopowy. Sycylia, bo niej mowa, staje się coraz bardziej popularna i nic w tym dziwnego. Praktycznie każdy znajdzie coś fascynującego dla siebie. Jest błękitne morze i piękne plaże, wyśmienita kuchnia lokalna, ale także największy czynny wulkan w Europie, bogactwo zabytków i krajobrazów. Wypoczynek na Sycylii na pewno zaspokoi wymagania tych, którzy oczekują dużej różnorodności w ofercie wakacyjnej.

1. Majestatyczna Etna

Etna, Sycylia, Włochy
Etna, Sycylia (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

Szczyt tego największego czynnego wulkanu na naszym kontynencie widać z wielu miejsc wyspy. To bijące serce Sycylii przyciąga niesamowitym księżycowym krajobrazem, ale także dostarcza sporo emocji. Wulkan znajduje się w fazie lekkiej drzemki, o czym przypominają ciągle wydobywające się z wnętrza głównego krateru opary gazu i dymy.

Naukowcy na bieżąco monitorują aktywność Etny, aby przewidzieć jej erupcje. Warto przypomnieć, że w roku 2008 miała miejsce ostatnia erupcja.

Etna jest dostępna zarówno dla piechurów, jak i na wycieczkę jeepem. Cześć trasy można pokonać korzystając z kolejki linowej. Spacer pomiędzy nieczynnymi kraterami i jaskiniami z lawy ma w sobie coś niesamowitego i klimatycznego, a w przypadku ładnej pogody, ze szczytu wulkanu widać piękno całej wyspy. W każdym razie – być na Sycylii i nie wejść na Etnę wydaje się po prostu niemożliwe.

2. Saliny w okolicach Trapani

Saliny, Sycylia
saliny w okolicach Trapani, Sycylia (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

Saliny, czyli miejsce, w którym produkuje się sól mogą wydawać się mało atrakcyjne. Jednak chyba każdy będzie zauroczony tym terenem obejmującym około 2000 hektarów zbiorników wodnych. Baseny mają różnorodne zabarwienie, w zależności od stopnia zawartości poszczególnych minerałów. Gdzieniegdzie widać białe kopce solne albo urocze wiatraki. Saliny zamieszkują stada ptaków, więc można podziwiać różowe flamingi, rybołowy, a nawet sokoły. Pośród basenów solnych ukryte są również klimatyczne kawiarnie i restauracje. Na pewno warto usiąść na tarasie jednej z nich, aby wypić kawę lub coś przekąsić, a przede wszystkim podziwiać piękno natury albo cudowny zachód słońca.

3. Kuchnia dla smakoszy

targ w Palermo, Sycylia
targ w Palermo, Sycylia, Włochy (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

Kuchnia sycylijska jest pełna różnorodnych aromatów i smaków, ponieważ łączy w sobie tradycje włoskie, greckie, arabskie czy też hiszpańskie. Trudno sobie wyobrazić sycylijskie specjały bez bakłażanów, pomidorów, sera lub ryb. Warto rozsmakować się w tych tradycyjnych potrawach, aby jeszcze pełniej poznać urok całej, jakże wyjątkowej, wyspy. Nie wolno też zapominać o przepysznych owocach, przede wszystkim czerwonych pomarańczach oraz niezwykle oryginalnych deserach i słodkościach. Ciężko nie skusić się na wyborne lody czy też cannolo siciliano wpisane na listę tradycyjnych produktów włoskich. Są to chrupiące rurki nadziane kremem z serka ricotta. Osoby dorosłe z pewnością posmakują też regionalnych win, na czele z Marsalą.

4. Skarby Palermo

Palermo, Włochy
katedra w Palermo, Sycylia, Włochy (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

To jedno z największych miast we Włoszech zadziwia kontrastami i swoistym klimatem. Gdzieniegdzie jeszcze pobrzmiewają nuty mafijne, ale jednak Palermo przyciąga wzrok perełkami architektonicznymi. Trzeba udać się do Palazzo Reale, gdzie znajduje się arcydzieło sztuki normańskiej, a więc Capella Pallotinum. Dla osób o mocnych nerwach niewątpliwym przeżyciem będzie wizyta w katakumbach w konwencie kapucynów, w których chodzi się wśród około ośmiu tysięcy zabalsamowanych ciał zakonników i mieszkańców miasta. Palermo słynie także z trzech pięknych kościołów zlokalizowanych na Piazza Bellini oraz dwunastowiecznej katedry przy Corso Vittorio Emanuele. Dla oddechu można udać się Ogrodu Botanicznego, aby podziwiać egzotyczne rośliny z całego świata.

5. Folklor i zabawa

Sycylia, Włochy
"dywan" z barwionej soli w Noto, Sycylia (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

Włosi uwielbiają świętowanie, a Sycylia jest jednym z najbardziej charakterystycznych regionów, w których wyjątkowo kultywuje się różnorodne tradycje, zwyczaje i rytuały. Planując wyjazd na wyspę, warto sprawdzić kalendarium uroczystości, aby poznać niezwykły i barwny folklor sycylijski. Dobrze też podjechać do Taorminy, aby podziwiać klasyczny amfiteatr z czasów greckiego panowania na Sycylii. W amfiteatrze nadal odbywają się przedstawienia, a w tle sceny jest majestatyczna Etna, co jeszcze bardziej podkreśla urok tego miejsca.

6. Urokliwe Syrakuzy

Syrakuzy, Sycylia
amfiteatr w Syrakuzach, Sycylia (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

Syrakuzy znajdują się we wschodniej część wyspy i można się nimi naprawdę zachwycić. Koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto na wyspie Ortygia, ale także Park Archeologiczny z teatrem greckim oraz Uchem Dionizosa, czyli jaskinią charakteryzującą się wyjątkową akustyką. Nie można też pominąć najstarszych chrześcijańskich katakumb w Europie czy też wspaniałych placów.

7. Magiczne Cefalu i urokliwa Taormina

Cefalu, Sycylia
plaża w Cefalu, Sycylia, Włochy (fot. Rafał Folczyk, kierunekwlochy.pl)

Sycylia jest tak różnorodna, że aż trudno wskazać jedynie siedem powodów, dla których warto tutaj przyjechać. Na pewno należy zajrzeć do rybackiego miasteczka Cefalu z perełką architektoniczną w postaci katedry z XII wieku łączącej elementy sztuki romańskiej, gotyckiej i normańskiej oraz piękną plażą i skałami otaczającymi miasto.

Z kolei Taormina wyróżnia się swoim położeniem - na wzgórzu nad samym morzem, więc widoki z niej są oszałamiające. Natomiast antyczny amfiteatr dostarcza wyjątkowych wrażeń. A jeżeli komuś jeszcze mało, to zawsze może podjechać do Caltagirone, gdzie są niezwykłe schody z początku XVII wieku wykonane ze skały wulkanicznej i pokryte ręcznie malowaną ceramiką lub do jeszcze kilku wspaniałych miejsc na wyspie.

Booking.com