Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Apulia wśród turystów bywa niedoceniania. Nie chodzi tu wyłącznie o turystów z zagranicy. Nawet rodowici Włosi z północy rzadko spędzają wakacje na południu swojego kraju. Tymczasem region ma do zaoferowania przepiękne plaże, góry i miasta. Wśród nich słynne Alberobello, które jest jednym z 47 włoskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według różnych szacunków Alberobello rocznie odwiedza nawet do miliona turystów.

 

Alberobello słynie w świecie za sprawą unikatowych domków, tzw. trulli. Są to okrągłe domki z charakterystycznym dachem wykonanym z kamieni, w kształcie szpiczastego stożka. W przeszłości do budowy takich domów używano wapiennych łupek, które układano bez zaprawy cementowej.

 

Niektórzy historycy uważają, że tego typu domki budowano ze względu na ówczesne podatki. Lokalne władze zmuszały chłopów do budowania tzw. domów tymczasowych, od których nie było obowiązku odprowadzania podatków. Trulli były uznawane za domy przejściowe. Królestwo Neapolu – które w przeszłości sprawowało pieczę nad Apulią – pobierało podatki od każdego nowo wybudowanego solidnego domu z kamienia i cementu.

 

Wbrew pozorom trulli okazały się bardzo wytrzymałe i przetrwały do obecnych czasów. Niegdyś mieszkali w nich przeciętni ludzie, a dziś często taki domek można wynająć na wakacje. Podobne domki budowano w całej Apulii, między innymi także w Bari i Taranto, ale najwięcej tego typu obiektów powstało właśnie w Alberobello.

 

Architekci zwracają uwagę na strukturę domów, które są pozbawione jakichkolwiek podpór poza ścianami zewnętrznymi. Ponadto kamienne ściany z malutkimi okienkami zapewniają dobrą równowagę termiczną. W czasie zimy w domkach jest ciepło, a wakacje panuje w nich przyjemny chłód. Są to tak wspaniałe i niepowtarzalne formy budownictwa, że zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położenie

Alberobello położone jest w prowincji Bari, we włoskim regionie Apulia, na samym południu kraju. Zaledwie 20 km stąd znajdują się przepiękne plaże Adriatyku. Do Polski (w zależności od miasta) jest stąd około 2000 km. Być może dlatego przyjeżdża tu niewielu naszych rodaków.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Zabytkowe Domki trulli

zostało ich około 1400. W turystycznej części miasta w domkach znajdują się sklepy, bary i restauracje. Niektóre z trulli można wynająć na jedną noc lub dłuższy pobyt. Ceny bywają zbliżone do dwugwiazdkowego hotelu, dlatego lepiej wybrać ekscentryczny nocleg niż standardowy hotel. W części trulli wciąż mieszkają ludzie. Podobno są negatywnie nastawieni do wiecznie podglądających ich turystów. Duża część trulli na swoich dachach ma symbole zodiakalne bądź religijne. Wynika to z dużego przywiązania tutejszej ludności do tych symboli. W sklepikach można nabyć mapę miasta z oznaczeniem poszczególnych symboli.

Casa D’Amore

Dom Miłości. Znajduje się w turystycznej dzielnicy Monti. Wyjątkowo na tle innych trulli posiada balkon.

Trullo Sovrano

jedyny z pośród trulli budynek dwupiętrowy. Znajduje się nieopodal Domu Miłości.

kościół St. Antonio

wybudowany w 1926 r. kościół w stylu romańskim, swoją architekturą nawiązuje do trulli.

HISTORIA

Historia Alberobello sięga XVI w. To wtedy książęta ściągnęli do pracy w regionie biednych chłopów. W celu uniknięcia płacenia podatków kazali wybudować chłopom tymczasowe domy, które w razie potrzeby można było szybko zburzyć. Ówczesne Królestwo Neapolu pobierało daniny tylko od solidnych, murowanych budynków.

 

W 1797 r. król wydał dekret, który przyznał wolność mieszkańcom Alberobello. Od tej pory pracowali oni na własne potrzeby i mogli dowolnie rozbudowywać miasto. Wśród domków zwanych trulli zaczęły się pojawiać także solidne, murowane domostwa. Miasto szybko zaczęło się rozrastać.

 

Obecnie w Alberobello znajduje się ponad 1400 trulli. W całym mieście mieszka około 11 tys. osób.

Komunikacja

Jak dojechać do Alberobello

Alberobello położone jest około 40 km od zjazdu z autostrady A14 w miejscowości Acquaviva delle Fonti. Jeśli jedziemy do miasta z północy Włoch to najlepiej zjechać z autostrady na tym węźle.

Pociągiem do Alberobello

Ważna uwaga! W Alberobello znajduje się stacja kolejowa, jednak połączenia kolejowe nie są realizowane przez Trenitalia! W tym rejonie Włoch działa osobna spółka Ferrovie del Sud Est e Servizi Automobilistici. Rozkład jazdy i ceny biletów znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika fseonline.it. Przykładowo w marcu 2014 roku było kilkanaście połączeń w ciągu dnia z Bari do Alberobello. Pociąg na tej trasie jedzie niespełna 2 godziny, a cena biletu wynosiła w 2014 r. 4,80 euro.

Miasta partnerskie

  • Shirakawa-go (Japonia)
  • Gokayama (Japonia)
  • Monte Sant’Angelo (Włochy)
  • Andria (Włochy)
  • Harran (Turcja)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Booking.com