x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Autobiografie nie tylko dla fanów włoskiej piłki!

23.10.2014, autor: Łukasz Ropczyński

Wydawnictwo SQN nadesłało w ostatnim czasie do naszej redakcji trzy autobiografie wybitnych włoskich sportowców: bramkarza Gigi Buffona, napastnika Alessandro Del Piero i pomocnika, a później trenera Antonio Conte. Całą trójkę łączy międzynarodowa sława, uwielbienie kibiców i oczywiście reprezentacja Włoch oraz słynny, zwycięski Juventus Turyn. Czego dowiadujemy się z tych biografii o ludziach sukcesu i o kulisach dochodzenia do szczytu kariery?

 

Gramy dalej

Gramy dalej - Alessandro del PieroAutor: Alessandro Del Piero
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Premiera: maj 2013
Ilość stron: 192
Cena: 39,90 zł

Opis wydawcy: „Kiedy dorosnę, chcę zostać piłkarzem. Kiedy dorosnę, chcę grać w piłkę nożną. To wspaniały zawód. To moje marzenie” – tak mógł napisać w szkolnym wypracowaniu. Zamiast tego nauczyciele przeczytali, że chciałby być elektrykiem, tak jak tata, albo kucharzem lub kierowcą ciężarówki. Na szczęście Alessandro Del Piero miał dość odwagi, żeby wziąć sprawy w swoje ręce, zrealizować dziecięce marzenie i żyć nim do dzisiaj. W Gramy dalej snuje historię najmniejszego i najbardziej nieśmiałego chłopaka w prowincji San Vendemiano, który stał się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Po dwudziestu latach niestrudzonego grania w Juventusie Del Piero wciąż pozostaje taki sam: na boisku prezentujący prawdziwą wirtuozerię, pełen entuzjazmu i poświęcenia dla kolegów z drużyny, napędzany pragnieniem pokonywania kolejnych wyzwań, a przede wszystkim marzący o ciągłej grze w piłkę. Gramy dalej to szczera i odważna książka. Mistrz opowiada o tym, co dla niego najważniejsze: talent, pasja, przyjaźń, wytrwałość, uczciwość, piękno, duch drużyny, poświęcenie, styl i wyzwanie – te pojęcia ukształtowały go i sprawiły, że Alessandro Del Piero znalazł się na ustach milionów kibiców.

Nasza opinia: Autobiografia Alessandro Del Piero to ciekawa pozycja nie tylko dla sympatyków włoskiej piłki lub kibiców Juventusu Turyn. To również pasjonująca historia kulis dochodzenia do wielkiej sławy. Wiele faktów i wydarzeń jest tu opisanych z psychologicznego punktu widzenia. Del Piero to piłkarz wybitny i ponadczasowy, zarabiający olbrzymie pieniądze, będący na okładkach tysięcy gazet, a jako mężczyzna będący marzeniem wielu - nie tylko włoskich - kobiet. Jednocześnie według wielu Alessandro Del Piero mimo sławy i przywilejów z nią związanych, pozostał normalnym facetem, mającym od lat tych samych przyjaciół. W książce praktycznie nie znajdziemy zakulisowych informacji z piłkarskiej szatni, czy taniej sensacji. Piłkarz podkreśla przywiązanie do pewnych wartości, które nim kierowały w życiu i doprowadziły do miejsca, w którym jest teraz.

 

Numer 1

Gigi Buffon - Numer 1Autor: Gigi Buffon i Roberto Perrone
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Premiera: kwiecień 2014
Ilość stron: 216
Cena: 39,90 zł

Opis wydawcy: Wielkość. I wierność. Wolał grać w drugiej lidze niż opuścić ukochany Juventus. W reprezentacyjnej i klubowej piłce wygrał niemal wszystko. O swoim życiu i karierze. Marzeniach i życiowych dramatach. Szczerze, przewrotnie, ironicznie. Piłkarska autobiografia numer 1.

Nasza opinia: Biografia Gigi Buffona to historia jego życia i zawodowej kariery praktycznie od momentu narodzin tego wybitnego bramkarza, aż po ostatnie lata i szczytowe momenty w jego karierze. Autor na dwustu stronach, w konkretny i łatwy w odbiorze sposób streścił dochodzenie do swojej życiowej pozycji. Dowiadujemy się, że wbrew pozorom najwybitniejszym bramkarzem na świecie można zostać nieco przypadkowo. Rodzice początkowo nie wspierali pasji Buffona, a jeśli już zaczęli, to nie jako bramkarza, tylko jako napastnika. Z biografii wiele dowiadujemy się na temat trudnych życiowych wyborów nastoletniego wówczas Buffona, atmosferze w poszczególnych klubach, w których grał i o ludziach, z którym współpracował. Słynna włoska afera korupcyjna w Serie A została przedstawiona przez Buffona z perspektywy bramkarza, który zdawał się o niczym nie wiedzieć, ale z całą drużyną musiał ponieść srogie konsekwencje. Całą książkę czyta się zaskakująco dobrze. Duża w tym zasługa samego autora, ponieważ Buffon oszczędza nam opisywanie boiskowych akcji sprzed lat, czy mniej znaczących epizodów. Skupia się na meritum. Z trzynastu krótkich rozdziałów dowiadujemy się rzeczy najważniejszych i najciekawszych.

 

Głowa, serce i nogi

Antonio Conte - Głowa, serce i nogiAutor: Antonio Conte, Antonio Di Rosa
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Premiera: październik 2013
Ilość stron: 264
Cena: 39,90 zł

Opis wydawcy: Założę się, że wszyscy myślimy o Antonio Conte jako o urodzonym zwycięzcy. Tym większą niespodziankę skrywa jego biografia. Conte o sukcesach mówi bowiem mało i mimochodem. Fałszywa skromność? Chyba nie. Świadomie postanowił, że to nie one mają przykuwać uwagę. Zanim na dobre rozpoczął karierę, doznał kontuzji, która złamałaby niejednego. W wygranym finale Ligi Mistrzów musiał przedwcześnie zejść z boiska, w przegranym zabrakło niewiele, by został bohaterem. Udział w mistrzostwach Europy, na które pojechał w szczytowej formie, skrócił mu złośliwy przeciwnik. W Juventusie raz i drugi potraktowali go niesprawiedliwie. Z trenerką też szło opornie - tu go zwolnili, tam nie zatrudnili, gdzie indziej zwodzili lub wyżej postawili racje piłkarza. A kiedy wreszcie znalazł się na szczycie, został stamtąd brutalnie zepchnięty i postawiony przed sądem. Miał wystarczająco dużo powodów, żeby powiedzieć "dość". Zawsze jednak wytrwale dążył do celu. Conte nie jest zwyczajnym zwycięzcą. To wielki wojownik, który nigdy nie wywiesił białej flagi. I nawet gdy przegrywał, to tylko pozornie, bo nie dał się złamać i zniechęcić. Podnosił się, otrząsał i ruszał naprzód. Po marzenia. Tomasz Lipiński, Canal+

Nasza opinia: Lektura obowiązkowa dla fanów włoskiej piłki i kibiców słynnego Juventusu Turyn. Antonio Conte w latach dziewięćdziesiątych przez 13 lat był piłkarzem Juventusu Turyn. Następnie rozpoczął karierę trenerską, aby w 2011 r. powrócić do Juventusu już jako wybitny trener. W sierpniu 2014 r. po nieudanym dla Włoch Mundialu w Brazylii, Conte został wybrany na nowego selekcjonera włoskiej reprezentacji. Włosi wierzą, że podobnie, jak kiedyś Juventusowi, tak teraz włoskiej reprezentacji przywróci dawną chwałę. W biografii “Głowa, serce i nogi” sezon po sezonie opisuje swoją karierę w Juventusie i we włoskiej reprezentacji. W drugiej części poznajemy kulisy pracy trenerskiej, przeciwności, z którymi trzeba się zmierzyć i codzienne, czasem zaskakujące wyzwania. Sympatyk włoskiej piłki odnajdzie tu dla siebie wiele inspirujących i ciekawych faktów, jednak książka pozostawia też pewien niedosyt. Słynna sprawa dopingowa w Juventusie lat dziewięćdziesiątych zostaje przemilczana, a afera korupcyjna we włosie piłce mocno wygładzona.

Booking.com