x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Bibbona / Marina di Bibbona

Bibbona / Marina di Bibbona

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Marina di Bibbona, Włochy
plaża w Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Władze toskańskiej miejscowości Bibbona chwalą się tym, że przyjeżdżając tutaj można spędzić wakacje w bliskości z naturą. To bardzo trafne określenie biorąc pod uwagę fakt, że średniowieczna Bibbona z punktu widzenia turystycznego ma do zaoferowania przepiękną, bezpłatną szeroką plażę i ciągnący się wzdłuż piniowy las. Jeśli do tego dołożymy okoliczne krajobrazy i pobliskie miejscowości, to możemy w Bibbona spędzić wymarzone włoskie wakacje.

Tak naprawdę, to Bibbona jest jednym z tych miast, o których im mniej się mówi, tym lepiej dla nich. Wynika to z faktu, że na tutejszą plażę jest kilka wejść od strony miasta, a następnie długi pas wybrzeża dostępny jest tylko dla spacerujących pieszo po piasku turystów. Mało kto się tam zagłębia. Przyjeżdżający tutaj głównie Włosi i Niemcy są dość leniwi i swoje ręczniki rozkładają najdalej kilkaset metrów od wejścia na plażę.

Dzięki temu tereny oddalone o 2 km na południe od ostatniego wejścia na plażę upodobali sobie naturyści. Rozpoczyna się tam nieoficjalna, szeroka, piaszczysta plaża naturystyczna znana w środowisku naturystów i nudystów w całych Włoszech (jedna z kilkunastu najważniejszych plaż tego typu w kraju). Poza naturystami opalają się tam także zakochane pary, gdzie tylko partnerki cenią sobie topless. Zdarzają się także nieliczni rybacy, którzy nie wchodzą w drogę naturystom (a może tak bardzo się już przyzwyczaili do ich widoku). Dodatkowym atutem plaży naturystycznej jest fakt, że nie docierają tam już plażowi handlarze, jest stosunkowo luźno i wokół siebie ma się mnóstwo przestrzeni.

Plażę w Marina di Bibbona upodobała sobie między innymi włoska piosenkarka Gianna Nannini. Tropią ją włoscy paparazzi, którzy w tabloidach publikują zdjęcia piosenkarki w stroju topless.  Gwiazda jednak się tym nie zraża i przyjeżdża do Bibbona regularnie.

Stara część miasteczka Bibbona pochodzi z czasów średniowiecza. Cechują ją wąskie uliczki, kamienne budynki, niewielkie bary i apartamenty na wynajem. Znajduje się tutaj także zabytkowy zamek otoczony majestatycznymi murami i kościół pochodzący z XII w.

W samym centrum Marina di Bibbona znajduje się niewielki odcinek plaż płatnych. Wystarczy jednak przejść kawałek, aby dotrzeć do szerokiej, piaszczystej darmowej plaży. Także plaże darmowe na dość długim obszarze są chronione przez ratowników morskich. Zejście do wody jest tu łagodne. Być może dlatego tak wiele tutaj rodzin z małymi dziećmi. Wzdłuż plaż ciągnie się las piniowy, który jest częścią obszaru naturalnego (las w dużej części jest zamknięty dla turystów), ale przechodząc z parkingów na plażę słychać wyjątkowy śpiew nadmorskich cykad.

Booking.com

Położenie

Bibbona położona jest w środkowej Toskanii, 8 km od wybrzeża. Miasto posiada swoją nadmorską dzielnicę o nazwie Marina di Bibbona. Usytuowane są tam niewielkie hotele, kilka dużych campingów z basenami. Bibbona zajmuje równinne tereny Toskanii, wzdłuż wybrzeża ciągnie się las piniowy będący częściowo obszarem parku naturalnego. Plaże w Marina di Bibbona są szerokie i piaszczyste z niewielkim żwirkiem przy wejściu do morza.

Marina di Bibbona, Włochy
nieoficjalna plaża nudystów w Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Stare miasto  - pierwotna osada w Bibbona była już zapoczątkowana przez Etrusków, następnie w średniowieczu została rozbudowana. Powstał tu m.in. zamek z wysokimi murami oraz XII wieczny kościół. W czasie wakacyjnego pobytu w Bibbona tutejsza starówka może być przyjemnym miejscem na wieczorne spacery. Stare miasto od dzielnicy nadmorskiej oddalone jest o około 8 km.
  • plaża w Marina di Bibbona - są tu szerokie i piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza. Plaże w większości są bezpłatne, a od zabudowań oddziela je przepiękny piniowy las.
  • plaża nudystów w Marina di Bibbona - aby dotrzeć na plaże nudystów w Bibbona najlepiej dojechać samochodem do parkingu przy Strada Provinciale 15b. Jest to najdalej wysunięty na południe parking w Bibbona. Postój jest płatny, ale za darmo można zostawić samochód wzdłuż drogi dojazdowej do parkingu. Następnie idąc przez las kierujemy się na plażę, a później skręcamy w lewo (na południe) i idziemy wzdłuż morza aż zobaczymy pierwszych naturystów (około 10-15 minut spaceru).

Historia

Pierwsze zapiski historyczne o zamku w Bibbona pojawiają się ok. 1040 r. Mury obronne, które możemy podziwiać do dziś, zostały wybudowane w XII w. Pod koniec XVIII w. zbudowany został fort tuż przy plaży. Był to początek zabudowy terenu określanego dzisiaj mianem Marina di Bibbona.

Marina di Bibbona, Włochy
plaża topless w Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Bibbona położona jest w środkowej Toskanii. W pobliżu przebiega droga ekspresowa SS1 (Aurelia). Około 10 km na północ od Bibbona rozpoczyna się autostrada A12 łącząca region z północą Włoch. W mieście znajduje się niewielka stacja kolejowa. Pomiędzy starym miastem Bibbona, a nadmorską dzielnicą Marina di Bibbona jest około 8 km. Włosi znani są z lekceważącego stosunku do chodników. Także w tym wypadku spacer z jednej części miasta do drugiej nie jest zbyt rozsądny.

Miasta Partnerskie

Brak informacji.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1413 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com