x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Bolgheri

Bolgheri

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Bolgheri, Włochy
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Maluteńkie Bolgheri położone w Toskanii około 10 km od wybrzeża zasłynęło w całym świecie za sprawą malowniczej drogi, która prowadzi do tego miasteczka. Długa, asfaltowa aleja biegnąca po niewielkich pagórkach z obu stron otoczona jest gęsto posadzonymi stuletnimi cyprysami. To tak typowy dla Toskanii widok, ale jednocześnie tak rzadkie nagromadzenie tylu pięknych cyprysów. Droga prowadząca do Bolgheri powszechnie jest uważana za najpiękniejszą aleję Toskanii.

Prowadząca do Bolgheri najstarsza i najpiękniejszą w Toskanii aleja z cyprysami (Viale dei Cipressi) jest największą atrakcją tego miasteczka. Odcinek drogi wzdłuż której rosną cyprysy ma około 5 km długości. Za cyprysami, na toskańskich pagórkach ukryte są ekskluzywne winnice, gospodarstwa agroturystyczne z basenami i prywatne wille. W czasie wakacji wielu turystów zatrzymuje się na poboczu drogi, aby wyjść na chwilę z samochodu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przed samym Bolgheri, tuż przy murach miasta po lewej stronie znajduje się niewielki parking mogący pomieścić kilka samochodów. Drugi parking, nieco większy jest po skręceniu w prawo i przejechaniu 200 metrów wzdłuż miejskich murów.

Do Bolgheri wchodzi się przez zabytkową kamienną bramę. Za murami miasta można podziwiać wybudowany w XIII wieku zamek - Castello di Bolgheri, który jest główną atrakcją historycznego centrum. W zasadzie od samego zamku ważniejsze jest to, co kryją jego podziemia. Nie trzeba być specjalnie inteligentnym, aby domyślić się, że w zamku, który otoczony jest przez najsłynniejsze winnice Toskanii będzie... piwnica z winami. Co ciekawe, tutejsze wina w piwnicy można degustować i oczywiście zakupić. Ceny nie należą do najniższych ale jednocześnie mamy gwarancję, że pijemy prawdziwe, starannie przygotowane wino z miejsca, w którym jesteśmy. Takiego wina nie znajdziemy na półce w supermarkecie.

Poza zamkiem w Bolgheri możemy odwiedzić niewielki zabytkowy kościółek oraz przespacerować się krótkimi, brukowanymi uliczkami wokół których stoją rzędy niskich, typowo wiejskich kamienic. W lokalach na parterze kamienic najczęściej znajdują się enoteki, ale są także sklepy z lokalnymi produktami oraz kilka restauracji. Do tego niewielkiego miasteczka przyjeżdża się na kolację z szeroko rozumianej okolicy. Około 20:00 restauracyjne stoliki są zapełnione większą ilością osób niż może mieszkać we wszystkich domach w Bolgheri.

Wino produkowano w Bolgheri od wieków. Jednak w przeszłości tutejsze wina uznawane były za tanie i dobre. Znane były tylko w bliskim regionie. Sytuacja zmieniła się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od tego czasu tutejsze wina zaczęły zyskiwać coraz większą sławę i renomę. W krótkim czasie takie wina jak Sassicaia czy Ornellaia poszybowały w międzynarodowych rankingach na najwyższe możliwe miejsca. Zmieniło to diametralnie klasyfikację włoskich win wśród ekspertów, a ceny win z Bolgheri i okolic rosły z roku na rok szybując ostatecznie o kilka tysięcy procent w górę! W 1994 r. utworzono tutaj osobną apelację Bolgheri z winami białymi, różowymi i czerwonymi. Jednak do ścisłej światowej czołówki należą tylko czerwona wina z Bolgheri.

Booking.com

Położenie

Bolgheri położone jest w środkowej części Toskanii, zaledwie 10 km od wybrzeża. Najbliższa plaża znajduje się w miejscowości Marina di Bibbona. Bolgheri położone jest na wysokości 70 m n.p.m. na lekko pagórkowatym terenie. Wokół niewielkiej osady znajdują się rozległe winnice i gaje oliwne. Przykładowo z Warszawy do Bolgheri jest 1640 km, z Krakowa do Bolgheri 1418 km (oba warianty przy założeniu, że podróż odbędzie się najwygodniejszą trasą autostradami przez Czechy i Austrię). W Bolgheri panuje typowo śródziemnomorski klimat. Lato bywa upalne – na szczęście w pobliżu znajduje się dzika plaża w Marina di Bibbona lub bardziej zorganizowana w San Vincenzo albo Cecina Mare.

Bolgheri, Włochy
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • cyprysowa aleja (Viale dei Cipressi) – to wizytówka miasteczka i główna atrakcja turystyczna. Ulica po obu stronach otoczona stuletnimi cyprysami ma długość około 5 km i biegnąc po pagórkach, pomiędzy winnicami prowadzi do maluteńkiego Bolgheri. Gdyby nie ta malownicza droga pewnie tak wielu turystów nie zaglądałoby tutaj. Przy drodze nie ma żadnego pobocza. Jeśli chcemy więc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle zielonych, toskańskich cyprysów musimy zaryzykować postój z boku pasa ruchu. To jedyna szansa na szybką sesję fotograficzną.
  • Castello di Bolgheri – zabytkowy zamek wybudowany w XIII wieku. Obecnie największą atrakcją obiektu jest piwnica z winami, w której można degustować lokalne wina. Istnieje także możliwość zakupu win.
  • niewielkie centrum – spacer po całym Bolgheri zajmie nam maksymalnie pół godziny. Zobaczyć można tu niewielkie, wiejskie kamienice z enotekami i sklepami na parterze. W miasteczku jest także kilka restauracji i osteria.

Historia

Pierwsze wzmianki historyczne o istnieniu osady na terenie dzisiejszego Bolgheri pochodzą z VII wieku. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć skąd wzięła się nazwa miasta. Pojawiają się dwie teorie. Jedna mówi o tym, że nazwa miasta pochodzi od nazwiska znanego i cenionego w całych Włoszech wykładowcy, który pracował na Uniwersytecie w Bolonii, a rzekomo pochodził z tej toskańskiej wioski. Druga teoria uzależnia nadanie nazwy miasteczka od społeczności Bułgarów, którzy mieli się tu osiedlić 1500 lat temu. Nie wiadomo, czy którakolwiek z wersji jest prawdziwa.

Na przestrzeni wieków miasteczko nie miało wyróżniającej się na tle Toskanii historii. W XIII wieku wybudowany został tutaj niewielki zamek. Od wieków wokół Bolgheri prowadzono winnice, a miasteczko słynęło ze sprzedaży dobrego i taniego wina. Sytuacja uległa dużej zmianie w drugiej połowie XX wieku, gdy świat odkrył wina z Bolgheri. Ich ceny od razu poszybowały w górę, a tutejsze czerwone wino na stałe zdobyło czołowe miejsca w światowych rankingach. Od 1994 r. Bolgheri ma własną apelację.

Obecnie główne dochody mieszkańcy czerpią ze sprzedaży wina i turystyki. W miasteczku jest kilka restauracji, enoteki, sklepy z produktami regionalnymi i niewielki hotelik. Zaledwie 10 km stąd są przepiękne, dzikie plaże Marina di Bibbona.

Bolgheri, Włochy
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Bolgheri położone jest w środkowej Toskanii, tuż obok słynnej drogi SS1 Aurelia. Przykładowo z Warszawy do Bolgheri – jadąc przez Czechy i Austrię - jest 1640 km, natomiast z Krakowa – tą samą trasą - do Bolgheri będzie 1418 km. Z punktu widzenia turystycznego to świetne miejsce na wakacje. Blisko jest stąd do dzikich plaż Toskanii, a wokół miasteczka znajduje się wiele winnic i typowo toskańskich krajobrazów. Planując podróż warto zwrócić uwagę na możliwość przejazdu bezpłatna superstradą pomiędzy Florencją, a Livorno. Samochodowe nawigacje często niepotrzebnie prowadzą kierowców na równoległą, płatną autostradę. Stan superstrady jest dobry. Od Livorno w stronę Ceciny można pojechać płatną autostradą lub darmową SS1 Aurelia. Droga jest wąska, ale za to malownicza i na długim odcinku biegnie wzdłuż morza. Warto wybrać ten wariant!

W miasteczku znajduje się przystanek autobusowy obsługiwany przez ATM Piombino. Godziny odjazdu autobusów można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Stacja kolejowa w Bolgheri (oddalona znacznie od historycznego centrum) ma połączenia kolejowe z Livorno, Pizą, Florencją i Grosseto. Przy budynku stacji znajduje się parking dla samochodów. Można więc dojechać autem, a w dalszą wycieczkę udać się pociągiem. W przypadku wycieczki do Florencji to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Miasta Partnerskie

Bolgheri nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1420 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com