Bolzano leżące blisko granicy z Austrią zachwyca od pierwszego wejrzenia. Położenie miasta od lat wzbudzało wiele emocji. Przez wieki spierano się o to, czy jest to region włoski, czy austriacki lub niemiecki. W dramatyczne debaty o przynależność miasta zaangażowani byli wszyscy. Od Napoleona, poprzez Mussoliniego, aż po struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś włoskie, ale jednak autonomiczne Bolzano łączy w sobie najlepsze cechy kultury włoskiej i austriackiej. Jednak spór trwa nadal. Chociażby dlatego, że słynnego na całym świecie „Człowieka Lodu” znaleziono w górach zaledwie kilkadziesiąt metrów od granicy austriackiej. Te kilkadziesiąt metrów przeważyło, aby „Oetzi” znalazł swoje miejsce we włoskim muzeum w Bolzano.

 

Starówka Bolzano jest naprawdę urokliwa. Eleganckie kamieniczki, brukowane alejki, fontanny, pomniki, zadbana zieleń, a nad tym wszystkim górują zielone wzgórza Dolomitów, które widać z każdej strony! Pagórki porośnięte są winnicami, w tutejszych barach serwowana jest włoska kawa i cornetti, a lokalne restauracje serwują swoistą mieszankę tego, co w Austrii i Włoszech jest najlepsze. W mieście wyczuwalny jest austriacki porządek. Czystość ulic, ogólny ład przestrzenny i dbałość o detale nie zawsze są mocną stroną Włochów. W Bolzano jednak nie ma z tym problemu.

Położenie

Bolzano położone jest we włoskim regionie Trydent – Górna Adyga, nad rzeką Isarco. Miasto otaczają zielone szczyty Dolomitów. Od listopada do kwietnia region zamienia się w prawdziwą mekkę narciarzy. W pobliżu znajdują się liczne wyciągi i kolejki górskie. Na wspólnym karnecie narciarze mają do dyspozycji ponad 140 km tras o różnym stopniu trudności.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Piazza Walther

główny plac starego miasta nazwany imieniem słynnego niemieckiego trubadura żyjącego na przełomie XII i XIII w. Przy placu stoi wybudowana w XIII w. gotycka katedra Wniebowzięcia NMP. Wokół znajdują się kawiarniane ogródki i restauracje. Warto przysiąść tu przynajmniej na kawę.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu

w 1998 r. na pograniczu austriacko włoskim odnaleziono “Człwieka Lodu” nazywanego też “Oetzi”. Właśnie jemu poświęcone jest całe pierwsze piętro muzeum. Ciało “Człowieka Lodu”, który żył 3300 lat p.n.e., przechowywane jest w specjalnej kapsule, w której jest 5 stopni, a wilgotność wynosi 98 proc. Warunki są zbliżone do tych, które występowały w górach, gdzie go odnaleziono.

Kolejka linowa

kolejna atrakcja miasta to kolejka linowa kursująca z Bolzano na górę Colle-Kohlern (1200 m n.p.m.). Z wagoników kolejki można podziwiać zielone wzgórza Dolomitów.

HISTORIA

O barwnej historii miasta można by pisać bardzo długo. Pod koniec XVII w. miasto było częścią Bawarii. W 1809 r. za sprawą Napoleona Bolzano stało się częścią Królestwa Włoch. Od upadku Napoleona do 1919 r. Bolzano było częścią austriackiego imperium Habsburgów. Po zakończeniu I wojny światowej miasto ponownie wróciło pod panowanie Włoch. Włoscy faszyści dbali o italianizację miasta. W tym celu sprowadzili tutaj kilka tysięcy robotników. W 1969 r. włoskie władze przyznały całemu regionowi autonomię. W 1992 r., po licznych aktach terroru (m.in. podkładanie bomb pułapek) autonomia regionu została usankcjonowana tzw. pakietem autonomicznym. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. Austriacy próbowali interweniować w ONZ, aby cały region ponownie został przyłączony do Austrii. Ostatecznie wstąpienie obu krajów do Unii Europejskiej i otwarcie granic sprawiło, że konflikty zostały wyciszone.

Komunikacja

Jak dojechać do Bolzano

Najpiękniejsza droga do Bolzano wiedzie przez Przełęcz Brenner. Wybierając drogę autostradą, poza austriacką winietą, będziemy musieli zapłacić także dodatkową opłatę za jazdę przełęczą (około 9 euro płatne na bramkach). Dla austriackich inżynierów było to niezwykle skomplikowane wyzwanie. Dziś ciągnące się w przełęczy estakady są więc dodatkowo płatne. Można wybrać alternatywną drogę bezpłatną. Czas przejazdu jest dłuższy, ale odpadają dodatkowe koszty, a widoki są ładniejsze.

Miasta partnerskie

  • Sopron (Węgry)
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *