x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Brenzone sul Garda

Brenzone sul Garda

prowincja: Werona, region: Wenecja Euganejska, Włochy

Brenzone sul Garda, Włochy
Brenzone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Brenzone sul Garda to idealne miejsc dla osób poszukujących spokojnego miasteczka nad Jeziorem Garda. Nie jest tu tak tłoczno jak w sąsiednich miejscowościach nad jeziorem, a jednocześnie Brenzone posiada maluteńką starówkę z dawnym portem rybackim oraz pas przepięknych, spokojnych plaż żwirkowych otoczonych zielenią. Woda w tym miejscu ma zielony, transparenty kolor, a zejście do jeziora jest łagodne i bezpieczne. Na plaży możemy się opalać lub znaleźć dogodne miejsce na trawie w cieniu.

Położone kilka kilometrów od Malcesine miasteczko Castelletto di Brenzone wydaje się być jedną z bardziej spokojnych miejscowości nad całym Jeziorem Garda. Życie toczy się tu niespiesznie, większość hoteli i apartamentów zlokalizowanych jest naprzeciwko plaż, tuż przy jeziorze, a z pozostawieniem samochodu nie ma większego problemu. Miejsce idealne dla ludzi chcących naprawdę wypocząć nad urokliwym jeziorem. Dla ludzi, którzy nie oczekują gwarliwego życia nocnego, klubów i dziesiątek restauracji, tylko dla tych, którzy docenią spokój, przyrodę i błogie lenistwo w dawnej osadzie rybackiej.

Tutejsze plaże są w całości kamieniste (jak nad całym jeziorem). Zejście do wody jest łagodne. Wzdłuż plaż zasadzone są krzewy i drzewa, dające w upalne lato dużo cienia. Część turystów zamiast na kamieniach, rozkłada swoje ręczniki na trawnikach, skąd jeszcze lepiej widać panoramę jeziora. W okolicach portu znajduje się kilka barów, pizzerii i restauracji. Część z nich ma stoliki rozstawione na zewnątrz z bezpośrednim widokiem na jezioro.

Na co dzień mieszka tu nieco ponad dwa tysiące mieszkańców. W sezonie ta liczba rośnie kilkukrotnie. W ciągu dnia życie skupia się wokół terenów zielonych i plaż, których tutaj jest stosunkowo dużo. Można znaleźć dogodne miejsce po obu stronach portu. Po stronie południowej plaża jest szersza, jest więcej zatoczek, a po stronie północnej pas plaży jest węższy, ale za to równolegle do plaży ciągnie się teren zielony, na którym także można wypoczywać. Wieczorami życie skupia się wokół restauracji i barów przy porcie. Dyskretne eleganckie oświetlenie, mroczny kolor jeziora i z daleka prześwitujące lampy sąsiednich miejscowości - to wszystko tworzy niesamowity nastrój. W tej pozornie spokojnej miejscowości nocne życie potrafi mieć swoje zaskakujące momenty. Bezpośrednia bliska odległość barów od plaż sprawia, że niektóre imprezy potrafią mieć swój finał na plaży... lub nawet w jeziorze.

Booking.com

Położenie

Castelletto di Brenzone (nazywane też Brenzone sul Garda) położone jest niespełna 50 km od Werony, po wschodniej stronie Jeziora Garda, w regionie Wenecja Euganejska. Terytorium gminy swoją częścią obejmuje fragment masywu Monte Baldo, na którego szczyt można wyjechać z sąsiedniej miejscowości Malcesine. Castelletto di Brenzone skupia wokół siebie 16 wiosek (frakcji), co razem daje około 2500 mieszkańców.

Brenzone sul Garda, Włochy
Brenzone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • zabytkowe centrum - w miasteczku znajduje się kilka zabytkowych kościołów i wsi, ale z punktu widzenia zabytków, jakie na co dzień otaczają każdego Włocha, nie są to miejsca szczególnie godne uwagi. Warto skupić się na spacerach po uliczkach wzdłuż wybrzeża i w okolicach portu rybackiego, gdzie skupia się całe życie turystyczne Brenzone sul Garda. Miasteczko sprawia wrażenie spokojnego, ale jest bardzo kolorowe, zadbane, ukwiecone, a na nadmorskich bulwarach można spędzać wiele godzin dziennie.
  • plaże w Brenzone sul Garda - największym atutem miejscowości są przepiękne plaże ciągnące się przez całą długość, za wyjątkiem krótkiego odcinka przy porcie. Plaża jest tu kamienista, a zejście do wody jest łagodne. Woda jest bardzo czysta i nawet gdy jesteśmy zanurzeni po szyję, to widać dno. Wzdłuż plaży ciągną się tereny zielone z eleganckim trawnikiem i drzewami, które dają dużo cienia. W czasie wakacji wielu turystów właśnie tam rozkłada swoje ręczniki.

Historia

Trudno doszukiwać się historycznych odniesień do Castelletto di Brenzone, ponieważ nazwa ta pojawiła się stosunkowo niedawno. Jeszcze w połowie XX w. były tu cztery gminy: Castello (Zamek), Maniga, Castelletto i Prada. Wszystkie liczyły po 300-400 mieszkańców i były podobnej wielkości. W 1955 r. podjęto decyzję o połączeniu tych czterech gmin i zmianie nazw oraz przyłączeniu tzw. frakcji (czyli mniejszych wiosek) do wspólnego organizmu miejskiego. Trzy lata później całości przyznano nazwę Castelletto di Brenzone i utworzono jeden, wspólny ratusz.

21 lutego 2014 r. miało miejsce referendum na podstawie którego zmieniono nazwę miasta z Castelletto di Brenzone na Brenzone sul Garda. Zmiana ta nie weszła jeszcze do powszechnego języka i powstał częściowy chaos. W przewodnikach i na stronach internetowych opracowanych przed 2014 r. wciąż obecna jest stara nazwa. To samo dotyczy nazw, nawigacji i części portali internetowych umożliwiających rezerwację hoteli. Jak to zazwyczaj we Włoszech bywa zmiana była podyktowana względami marketingowymi. Brenzone sul Garda jest jedną z mniej zatłoczonych miejscowości nad samym jeziorem. Władze miasta mają zamiar to zmienić i pozyskiwać z roku na rok coraz więcej turystów.

Brenzone sul Garda, Włochy
Brenzone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Z Polski do Brenzone sul Garda najlepiej jechać przez Czechy i Austrię (trasa przez Przełęcz Brenner). Mieszkańcy okolic Poznania, czy Szczecina mają do wyboru jeszcze alternatywną drogą przez Niemcy, a później Austrię. W obu tych przypadkach przez Włochy należy jechać autostradą A22 i zjechać na węźle Rovereto Sud Lago di Garda Nord. Stamtąd jeszcze kilkanaście kilometrów malowniczą drogą, biegnącą wzdłuż jeziora dzieli nas od miejsca docelowego.

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Rovereto. Ma ona liczne połączenia z miastami regionu i głównymi stacjami węzłowymi w tej części Włoch. Z okolic dworca odjeżdżają autobusy komunikacji publicznej, którymi można dostać się do Brenzone. Autobusy te jeżdżą także w regularnych kursach wokół samego jeziora, łącząc wszystkie miejscowości.

W Brenzone sul Garda jest stosunkowo dużo miejsc parkingowych. Parkingi usytuowane są wzdłuż plaż, przy głównej drodze przebiegającej przez miasto. Wszystkie parkingi są płatne (około 1 - 1,50 euro za godzinę parkowania - dane z 2014 r.).

Miasta Partnerskie

Brenzone sul Garda nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1420 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com