x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Calafuria / Punta Pacchiano / Quercianella

Calafuria / Punta Pacchiano / Quercianella

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Calafuria, Włochy
Calafuria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na przedmieściach toskańskiego Livorno - wzdłuż drogi krajowej SS1, czyli popularnej trasy Aurelia – znajdują się klify ze słynnymi skalistymi plażami. Poszczególne zejścia do morza są oznaczone i ponumerowane, chociaż niektóre z nich są starannie ukryte przed turystami. Niespełna pół wieku temu, w trosce o krajobraz utworzono tutaj rezerwat przyrody. Dziś miejsce to chętnie odwiedzają mieszkańcy Livorno i pobliskich miejscowości. Turyści rzadko tu zaglądają – pewnie dlatego, że miejsce jest specyficzne, a w pobliżu nie ma hoteli czy kempingów.

Wystarczy wyjechać z Livorno na południe, w stronę miasta Cecina, aby po pokonaniu kilku kilometrów dojechać do jednej ze skalistych plaż rezerwatu przyrody Calafuria. Mimo, że nie całe skaliste wybrzeże znajduje się pod ochroną, to właśnie w niewielkiej wiosce Calafuria rozpoczyna się najciekawsza część skalistych plaż.

Słynna droga Aurelia biegnie tutaj wzdłuż wybrzeża. Początkowo z centrum Livorno trzeba się wydostać na przedmieścia licznymi estakadami, ale chwilę później z samochodu dobrze widać turkusowe morze. Jak tylko miniemy wysokie metalowe bariery ochronne, a cała trasa zbliży się jeszcze bardziej do morza, to znak, że jesteśmy na miejscu.

Mimo dużego ruchu i braku bocznych dróg łatwo tu zaparkować. Ktoś z projektantów drogi chyba przewidział, jak innych zachwyci piękno krajobrazu. Wzdłuż drogi wyasfaltowano szeroki pas pobocza, na którym parkują plażowicze. Co ciekawe – parking w przeważającej większości jest bezpłatny. Gdy zostawimy samochodów na poboczu Aurelii wystarczy znaleźć jedno z zejść na skalistą plażę. Doświadczenie podpowiada, że zejścia są tam, gdzie znajduje się najwięcej zaparkowanych samochodów – tak też jest i tym razem. Dodatkowo tutaj zejścia są ponumerowane i oznaczone specjalnymi symbolami.

Większość zejść na plaże prowadzi po kamiennych schodkach w dół. W niektórych miejscach trzeba schodzić bezpośrednio po łagodnych skałach. Wybrzeże jest zróżnicowane. W większości przypadków naturalna zieleń oddziela plażę od krajowej drogi SS1. W innych miejscach plaża znajduje się dalej i niżej, niż sama ulica, przez co nie słychać ruchu samochodowego i przy tym nic nie przeszkadza w relaksie. Niestety niewiele jest tu cienia, ale osoby pragnące się schłodzić mogą opalać się na pojedynczych skałach zanurzonych w morzu. Wówczas łagodnie obijające się o skały fale tworzą miłe wrażenie wiosennego deszczu.

Skalista plaża sprawia wrażenie kameralnej. Turyści rzadko tu zaglądają, ale Włosi także niezbyt masowo tu przyjeżdżają. W powszechnej opinii mieszkańców Livorno skaliste wybrzeże wzdłuż miejscowości Calafuria i Quercianella było i jest elitarne, trochę ekstrawaganckie i zapomniane. Pojawia się proste pytanie: po co cały dzień leżeć na twardej skale z dala od plażowych barów, z trudnym zejściem do morza i doskwierającym w kości podłożem? Okazuje się, że jest grupa osób, która chętnie wybiera to miejsce.

Tutejsze plaże upodobali sobie ludzie ceniący spokój. Tutaj raczej nie pojawiają się hałaśliwe dzieci, nikt nikomu nie sypie piaskiem po ręczniku i co najważniejsze, tutaj nie ma natrętnych handlarzy. Często uciążliwe jest całodniowe dziękowanie imigrantom za przedstawianie ofert sprzedaży kolejnych podróbek torebek, zegarków, czy pytania o masaż od przybyszek z Azji.

Przeglądając włoskie, lokalne fora dyskusyjne można się także dowiedzieć, że tutejsze skaliste plaże chętnie wybiera młodzież i kobiety z pobliskiego Livorno. Przyjeżdżają tutaj, aby swobodnie opalać się topless, bez obawy, że na plaży spotkają kogoś znajomego. Bardziej wnikliwy przegląd włoskiego internetu pozwala na jeszcze jedno odkrycie. Okazuje się, że jedna ze skalistych plaż zarezerwowana jest tylko dla gejów – jest to nieoficjalna plaża naturystyczna. Do plaży jest bezpośrednie zejście z Aurelii po schodkach w dół, nieco pomiędzy zarośniętymi krzewami. Później należy wspiąć się na dość wysoką skałę, aby dotrzeć do właściwego miejsca. Zdjęcie plaży dla gejów znajduje się w galerii po prawej stronie. Podobno w latach sześćdziesiątych XX wieku środowiska homoseksualne chętnie odwiedzały plażę w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Marina di Torre del Lago Puccini. Plaża ta była słynna w całej Europie. Z kolei na plaży na przedmieściach Livorno w sierpniu opalało się około 30 osób. Podobno w niedziele frekwencja jest kilkukrotnie wyższa.

Booking.com

Położenie

Przepiękne skaliste wybrzeże położone jest na południe od toskańskiego Livorno, przy wybrzeżu Morza Tyrreńskiego. Skaliste plaże ciągną się od miejscowości Calafuria aż po miasto Quercianella. Najbardziej znaną plażą jest Punta Pacchiano, znajdująca się mniej więcej pośrodku, pomiędzy obydwoma miejscowościami. Na tym terenie częściowo znajduje się rezerwat przyrody Calafuria. Całość określa się mianem Colline Livornesi, które jest nadmorskim pasmem gór od Livorno po Rosignano Marittimo.

Punta Pacchiano, Włochy
Punta Pacchiano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • liczne skaliste plaże – największą atrakcją poszczególnych wsi są oczywiście skaliste plaże. Zejścia na plaże są ponumerowane i znajdują się bezpośrednio przy drodze SS1 (Aurelia). Jeśli będziemy w tej okolicy po raz pierwszy, zwróćmy uwagę na to, gdzie zaparkowane są samochody. Zazwyczaj najwięcej aut skupionych jest jak najbliżej poszczególnych wejść. Część z plaż jest oddzielona od ulicy pasem zieleni. Inne dzieli taka różnica wysokości, że sąsiedztwem ruchliwej ulicy nie trzeba się przejmować. Można wybrać sobie do opalania zwarte klifowe wybrzeże, z którego rozpościera się przepiękny widok na morze lub którąś ze skał zatopioną bezpośrednio przy brzegu. Nigdy nie jest tutaj tłoczno.
  • plaża dla gejów – mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Calafuria, a Quercianella znajduje się nieoficjalna, naturystyczna plaża dla gejów. Plaża usytuowana jest na jednej z wysoko położonych skał. Od ulicy oddziela ją pas zieleni. Plaża zlokalizowana jest przy przystanku autobusowym w Sassoscritto. Należy wejść na plażę wejściem numer 11 i kierować się w prawo (w stronę Livorno). Początkowo ścieżką nieco w dół, a potem do góry na skały.
  • Torre di Calafuria – starożytna wieża wartownicza znajdująca się na przedmieściach Livorno. Wieża była elementem systemu obserwacyjnego, który funkcjonował tutaj od XVI do XVII wieku. Potężne fortece wraz z wieżami obserwacyjnymi zostały wybudowane wzdłuż wybrzeża.

Historia

Rezerwat przyrody Calafuria będący częścią opisywanego wybrzeża został ustanowiony w 1977 r. W rezerwacie wytyczono plaże skaliste oraz pięć ścieżek po tutejszych wzgórzach. Jednak skaliste plaże istniały tu od wieków, a w połowie XX wieku zaczęły zyskiwać na popularności. W latach sześćdziesiątych XX wieku – wraz z rewolucją obyczajową w Europie - powstała tutaj nieformalna plaża naturystyczna, która istnieje do dziś.

Brakuje tu jednak częściowo infrastruktury, którą można spotkać w tego typu miejscach w Chorwacji, Francji czy Hiszpanii. Zarządca plaży nie wybudował metalowych schodków ułatwiających zejście ze skał do morza, nie ma też pryszniców, czy atrakcji w formie pływających wysepek na morzu. Niektóre kraje stosują takie rozwiązania, jednak z drugiej strony mogą one zakłócić naturalny i spokojny charakter tego miejsca.

Quercianella, Włochy
Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Calafuria, plaża Punta Pacchiano oraz miejscowość Quercianella położone są w Toskanii, na południe od Livorno, tuż przy drodze SS1 popularnie nazywanej Aurelią. Jest to bezpłatna trasa łącząca Rzym z Lazurowym Wybrzeżem i biegnąca wzdłuż wybrzeża Toskanii i Ligurii. Droga momentami spełnia standardy drogi ekspresowej, ale przez większość odcinków przebiega przez tereny zabudowane, ruchliwe skrzyżowania i kręte serpentyny.

Z południa Polski w tę okolicę jest około 1500 km jeśli wybierzemy najwygodniejszą drogą autostradami przez Czechy i Austrię. Będąc na miejscu można parkować w wyznaczonych miejscach na poboczu Aurelii. W większości jest to parking bezpłatny.

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Pizie, a najbliższa stacja kolejowa w Livorno. Z Livorno można tutaj dojechać autobusem.

Miasta Partnerskie

Miejscowości nie posiadają miast partnerskich.

Ocena miejsca

3.1/5 gwiazdek (1270 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com