x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Calvi dell'Umbria

Calvi dell'Umbria

prowincja: Terni, region: Umbria, Włochy

Calvi dell'Umbria, Włochy
Calvi dell'Umbria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Calvi dell'Umbria to niewielka, ale jakże spokojna miejscowość położona w południowej części włoskiej Umbrii. Ze znajdującej się na kamiennym klifie urokliwej starówki rozpościera się widok na zielone wzgórza Umbrii, nazywanej "płucami Włoch". Samo miasteczka mimo swojego ukrytego piękna wciąż pozostaje prawdziwie włoskie. Omijają go tłumy turystów, a tutejsze hotele można policzyć na palcach jednej ręki. Jest sielsko, spokojnie i bardzo malowniczo.

Calvi dell'Umbria położone jest nieco ponad 400 m n.p.m. pomiędzy dębowymi i sosnowymi lasami Umbrii. Teoretycznie miasteczko położone jest blisko autostrady i godzinę drogi od Rzymu. Jednak wąskie i kręte ulice prowadzące do miasta w podświadomości kreują wrażenie, że w zasadzie wszędzie stąd jest daleko. To miejsce jak setki innych we Włoszech, ale z punktu widzenia turysty kochającego Włochy Calvi jest wyjątkowe.

Po środku lasów i wzgórz na jednym ze szczytów znajduje się urokliwa, średniowieczna starówka miasta Calvi dell'Umbria. Zabudowa historycznego centrum do dzisiaj zachowała się w świetnym stanie. Można zagłębić się w gąszcz wąskich, kamiennych uliczek, z których większość wiedzie pod górę. Warto zwrócić uwagę na liczne schody i schodki, które zastępują tutaj ulice. Na starym mieście znajduje się kilka niewielkich placów, ale w żadnym razie nie są one przeżarte komercją tak dobrze znaną z turystycznych miejsc.

Sielsko i prowincjonalnie jest przy Piazza Giuseppe Mazzini. To niewielki plac, na połowie którego znajduje się parking dla mieszkańców (pomieści on maksymalnie 5 samochodów). Znajduje się tu zabytkowy kościół, jeden mały bar ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz, jedna pizzeria i sklep z prasą i papierosami. Miejsce jak z włoskiej powieści. Wszyscy się tutaj dobrze znają, spotykają niemal codziennie, a turyści – mimo starań lokalnego samorządu - przyjeżdżają wciąż bardzo rzadko.

Na obrzeżach miasteczka i w okolicznych górach znajduje się kilka obiektów noclegowych typu B&B i niewielkich pensjonatów. Niektóre usytuowane są w historycznej zabudowie, a inne oferują swoim gościom odkryte baseny. Wokół historycznego centrum Calvi dominuje współczesna zabudowa. Jest tu urząd pocztowy, komisariat carabinierów, szkoła i niewielkie muzeum. Z uliczek rozpościera się widok na okoliczne wzgórza.

Booking.com

Położenie

Calvi dell'Umbria położone jest w południowej części regionu Umbria, tuż przy granicy z Lazio. Miasteczko leży na wzgórzu, a konkretnie na kamiennym klifie, na wysokości 400 m n.p.m., na zboczach Monte S. Pancrazio. To pasmo górskie dominuje nad doliną Tybru. Calvi dell'Umbria cechuje się łagodnym, typowo śródziemnomorskim klimatem. Niestety w regionie w ostatnich latach zdarzały się trzęsienia ziemi. Wokół miasteczka rosną dębowe i sosnowe lasy.

Calvi dell'Umbria, Włochy
Calvi dell'Umbria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • historyczne centrum – największą atrakcją jest spacer po starówce Calvi dell'Umbria. Wąskie i kręte uliczki momentami wyglądają jak strome schody. W upalne dni jest tu przyjemny cień. Miejscami – pomiędzy kamienicami – widać panoramę wzgórz Umbrii. Na starym mieście znajdują się dwa niewielkie place. Jeden przy kościele, a drugi przy miejskim ratuszu. Przy pierwszym placu jest klimatyczny bar ze stolikami rozstawionymi przy schodach kościoła.
  • La Chiesa di S. Maria Assunta – zabytkowy kościół, największy w Calvi, znajdujący się nieopodal Porta Ternana, przy Via Roma, która jest główną ulicą biegnącą przez miasto. Budowę kościoła rozpoczęto w XIII wieku. W drugiej połowie XVI wieku wybudowano dzwonnicę.

Historia

Calvi zostało zbudowane w miejscu starożytnego miasta Orcia. O tym, że ludność zamieszkiwała to miasto już w czasach rzymskich świadczy fakt, że znajdują się tu ruiny świątyni Venus.

W X wieku powstał tu zamek imperium Farfa. Od XII wieku Calvi podlegało kościołowi. W późniejszych wiekach mimo nadanych praw miejskich w praktyce rządzili tutaj ludzie z pobliskiego Narni, co uniemożliwiało znaczący rozwój miasta. W 1798 r. toczyły się tutaj walki pomiędzy wojskami Francji, a Neapolu. Miasto zostało wówczas splądrowane i spalone. Jednak do dziś zachował się historyczny układ starego miasta oraz wiele budynków, w tym kościołów.

Dzisiaj to niewielkie miasteczko żyje własnym życiem w cieniu większych sąsiadów. W samym Calvi poza drobnymi usługami nie ma miejsc pracy. Mieszkańcy dojeżdżają więc do sąsiedniego Narni oraz do znacznie większego, przemysłowego Terni. Turystyka nie stanowi istotnej gałęzi tutejszej gospodarki.

Calvi dell'Umbria, Włochy
Calvi dell'Umbria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Z południa Polski do Calvi dell'Umbria jest ponad 1500 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy najwygodniejszą trasę autostradami przez Czechy i Austrię. Jadąc przez Włochy można niemal do samego końca korzystać z płatnej autostrady. Alternatywna trasa to zjazd z płatnej autostrad już w Wenecji i podróż początkowo wzdłuż Adriatyku drogą bezpłatną. Później w miejscowości Ravenna należy kierować się na drogę E45 prowadzącą w stronę Terni, a od samego Terni drogami lokalnymi do Calvi.

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Rzymie.

Najbliższe stacje kolejowe usytuowane są w Narni i w Orte. Ta druga stacja oferuje więcej połączeń w stronę Rzymu, ponieważ usytuowana jest na ważnej magistrali kolejowej łączącej Rzym z Florencją. Jest to zresztą stacja przesiadkowa.

Miasta Partnerskie

  • Peiting (Niemcy)

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1199 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com