x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Campobasso

Campobasso

prowincja: Campobasso, region: Molise, Włochy

Campobasso, Molise
Piazza dell'Olmo, Campobasso, Włochy (fot. Massimo Lupo, flickr.com)

Campobasso jest stolicą jednego z najmniejszych regionów we Włoszech, biorąc pod uwagę zarówno powierzchnię, jak i zamieszkującą go ludność. Region nie zyskał turystycznej popularności mimo to, że ma do zaoferowania wybrzeże Adriatyku i liczne górskie stoki narciarskie, które w czasie wakacji są wykorzystywane jako trasy spacerowe. Do 50-tysięcznego Campobasso warto przyjechać, gdy już potrafimy docenić i zrozumieć piękno Włoch. Zdecydowanie nie jest to dobre miejsce na pierwsze włoskie wakacje.

Miasto podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich to część współczesna, wybudowana w XIX w. Inicjatorem jej budowy był Gioacchino Murat. Druga część, to dzielnica historyczna, górująca nad miastem, której początki sięgają VII w., a większość zachowanych zabytków pochodzi ze średniowiecza.

Campobasso nie może pochwalić się zbyt dużą ilością zabytków, ponieważ miasto zostało zbombardowane w czasie II wojny światowej. Po wojnie mieszkańcy w dużej części odbudowali swoje miasto. Najważniejszym, zachowanym do dziś, zabytkiem miasta jest zamek Monforte. Zwiedzając zamek poznamy historię związaną z tutejszą, tajemniczą salą tortur. Zamek ma dość surowy charakter i góruje nad mniejszą zabudową Campobasso.

Jedną z najczęściej przywożonych pamiątek z Campobasso jest produkowana w mieście i bliskich okolicach ceramika. Tradycyjne wyroby ceramiczne produkuje się tutaj od wielu wieków. Miasto słynie we Włoszech także z produkcji dzwonów z brązu. Pierwsze dzwony tworzono tutaj już w III w. p.n.e.

W czasie święta Bożego Ciała w Campobasso organizowany jest szczególnie uroczysty pochód ulicami miasta. Mieszkańcy przebierają się wówczas między innymi za aniołów.

Z uwagi na swoje górskie położone, Capmpobasso uważane jest za jedno z najzimniejszych miast na południu Włoch.

Booking.com

Położenie

Po włosku Campobasso oznacza dosłownie "nisko położone pole". Niewiele ma to wspólnego z rzeczywistym umiejscowieniem miasta, które leży na górskich zboczach. Campobasso jest stolicą niewielkiego regionu Molise we Włoszech, na południu kraju. Miasto zajmuje powierzchnię 55 km kwadratowych i jest zamieszkiwane przez nieco ponad 50 tys. ludzi.

Campobasso, Molise
zamek Monforte, Campobasso, Włochy (fot. Massimo Lupo, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • zamek Monforte - najważniejszy zabytek miasta. Zbudowany około 1450 r. Zamek wśród turystów zasłynął za sprawą sekretnej sali tortur. Kilka lat po wybudowaniu zamku, w 1456 r. miało miejsce trzęsienie ziemi podczas którego zamek został uszkodzony, ale szybko go odbudowano. Kolejne znaczące trzęsienie ziemi nastąpiło w 1805 r. Po tych wydarzeniach zamek częściowo zrekonstruowano.
 • Santa Maria Maggiore - znajdujący się w pobliżu zamku kościół, który został wzniesiony w 1525 r. Wewnątrz znajduje się drewniany posąg Incoronata.
 • Muzeum Szopek - w tutejszym muzeum zgromadzono ponad 200 różnego rodzaju szopek z całych Włoch. Szopki wykonane są z różnych materiałów, chociaż głównie jest to drewno, terrakota, metal i papier.
 • Madonny del Monte (Matki Boskiej Górskiej) - kościół zasłynął z tego, że w 1905 r. i w 1909 r. kilkakrotnie przyjeżdżał tutaj Ojciec Pio, który był wówczas jeszcze studentem teologii, a jego stan zdrowia wymagał pobytu w miejscu, gdzie mógłby oddychać górskim, rześkim powietrzem.

Historia

Miasto zostało założone w VII w. przez Longobardów. Powstał tutaj warowny obóz na górskim zboczu. Przez wieki mieszkańcy miasta żyli głównie z rolnictwa i pracy rzemieślniczej. W XVI i XIX w. miały miejsce dwa znaczące trzęsienia ziemi, które w dużej części zniszczyły Campobasso. W czasie II wojny światowej miasto było bombardowane.

Ciekawostką jest fakt, że w 1944 roku, podczas II wojny światowej, mieściła się tu Kwatera Główna i szpitale II Korpusu Polskiego we Włoszech.

Campobasso, Molise
Campobasso, Włochy (fot. Massimo Lupo, flickr.com)

Komunikacja

Campobasso jak na stolicę regionu jest kiepsko skomunikowane z innymi regionami. Przez miasto nie przebiega żadna autostrada, chociaż pobliska SS87 wydaje się mieć status bezkolizyjnej drogi ekspresowej.

W mieście działa stacja kolejowa mająca stosunkowo dużo połączeń z miastami regionu i innymi dużymi miastami południa Włoch. W ciągu dnia jest nawet kilka bezpośrednich połączeń do Rzymu.

Miasta Partnerskie

 • Ottawa (Kanada)
 • Lezhë (Albania)
 • Frontera Hidalgo (Meksyk)
 • Mahopac (Stany Zjednoczone)
 • Vladimir (Rosja)
 • Banja Luka (Bośnia i Herzegowina)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1297 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com