Caorle jest jednym z najbardziej urokliwych miast na północnym wybrzeżu Adriatyku. Subiektywnie opisując poszczególne kurorty tego regionu, począwszy od okolic Wenecji, a skończywszy na Trieście, można zaryzykować tezę, że tylko pobliskie Grado nieznacznie wygrywa rywalizację z Caorle. W Caorle jest wszystko, czego można oczekiwać od wakacyjnego kurortu, a przy tym nie jest to miejsce skomercjalizowane i pozbawione duszy, jak Lido di Jesolo. W Caorle znajdziemy przepięknie odrestaurowaną starówkę, szerokie plaże, nadmorskie bulwary, port jachtowy i aquapark. Czego chcieć więcej?

 

Dumą Caorle jest historyczne centrum miasta z kolorowymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami, szerokimi deptakami i licznymi restauracjami ze stolikami na świeżym powietrzu, gdzie czuć morską bryzę. W wyjątkowo zadbanych, nieco bajkowych kamieniczkach pełno jest niewielkich sklepików, kawiarni czy barów. Na górze znajdują się wakacyjne apartamenty do wynajęcia. Caorle słynie z bardzo dobrej bazy noclegowej. Wzdłuż wybrzeża znajdują się eleganckie hotele z restauracjami i basenami. Ceny w sezonie wahają się w okolicach 50-70 euro za osobę, za dobę. Turyści z Polski, Czech, Słowacji, a czasem nawet z Niemiec chętnie wybierają jednak apartamenty bez wyżywienia, w głębi miasteczka. Cena jest niższa, a przy tym wiele z nich oferuje dodatkowe udogodnienia typu bezpłatny parking na terenie posesji, czy basen na świeżym powietrzu.

 

Tuż obok starówki, w centrum Caorle znajduje się przystań z jachtami i kutrami. Można tutaj obserwować tradycyjną pracę okolicznych rybaków, którzy o świcie wypływają w morze, później handlują rybami, a popołudniami sprzątają łodzie i przygotowują sieci na kolejny dzień połowu. W tutejszym porcie rybnym zaopatrują się szefowie kuchni lokalnych restauracji.

 

Z punktu widzenia polskiego turysty, dużą zaletą Caorle jest także lokalizacja miasta. Od polskiej granicy jest tu nieco ponad 900 km, co sprawia, że wygodnymi autostradami można tu dojechać bez noclegu po drodze. Caorle położone jest w dość gęsto zaludnionej strefie. Można więc wybrać się na wycieczkę samochodową do pobliskiego Duna Verde, Duna Rossa, Bibbione, Grado, Eraclea Mare, czy Lido di Jesolo. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa, z której regularnie odjeżdżają pociągi do Wenecji.

 

Caorle może poszczycić się najszerszą plażą spośród wszystkich kurortów regionu. Co prawda w centrum stosunkowo dużo jest plaż płatnych, ale jest to niestety przypadłość prawie wszystkich włoskich miejscowości wypoczynkowych. Plaże Caorle otrzymały tzw. certyfikat Bandiera Blue, gwarantujący czystość i wysoką jakość. Dobrze zagospodarowana jest mała architektura plażowa. Są liczne bary plażowe, niektóre ze stolikami i tarasami, przebieralnie i prysznice (część z nich, z zimną wodą jest bezpłatna).

 

Tuż przy granicy miasta do morza wpada rzeka Livenza. Rzeka oddziela centrum Caorle od jego przedmieść, gdzie znajduje się dzielnica Porto San Margherita. W praktyce jest to niewielkie miasteczko turystyczne wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku, które dziś jest jednym z największych portów żaglówek i jachtów na północnym wybrzeżu Adriatyku. Ceny są tu nieco niższe, niż w samym Caorle, a plaże równie piękne: szerokie, piaszczyste i z łagodnym zejściem do morza. Cały kompleks jest tak naprawdę sypialnią dla turystów, pełno tu apartamentów, hoteli i letnich rezydencji.

Położenie

Caorle położone jest na wybrzeżu północnego Adriatyku. Miasto leży zaledwie około 900 km od polskiej granicy i stosunkowo niedaleko od autostrady A4, którą do Włoch wjeżdżają turyści z Polski. Dużą zaletą jest także bliskość innych kurortów oraz  nieduża odległość do Wenecji, która jest wspaniałym miejscem na jednodniową wycieczkę w trakcie wakacji w Caorle. Jak w każdym kurorcie na północy Włoch, także tutaj jest wielu turystów z Niemiec i Austrii. Caorle jest także popularne wśród Polaków i Czechów. Wiele polskich biur podróży pośredniczy w rezerwacji apartamentów, w sezonie letnim dojeżdżają tutaj autobusy rejsowe z Polski.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

zabytkowa starówka

główną atrakcją Caorle w porównaniu z innymi kurortami północnego wybrzeża Adriatyku jest zabytkowa starówka. Przepiękne, bajecznie kolorowe kamieniczki, pomiędzy którymi można spacerować całymi wieczorami. Turystów kuszą lokalne restauracje ze stolikami ustawionymi na zewnątrz. Ulice starego miasta w całości są zamknięte dla ruchu samochodowego. Poza – często drogimi z punktu widzenia polskiego turysty – restauracjami znajdziemy tu także przytulne bary, puby, pizzerie, lodziarnie i winiarnie, gdzie za kilka euro można napić się lampki lokalnego wina.

plaża w Caorle

Caorle ma najszersze plaże spośród wszystkich kurortów regionu. Duża część z nich jest płatna, ale są także szerokie odcinki plaży darmowej. Plaże są bardzo dobrze zagospodarowane. Pełno tu barów, przebieralni i bezpłatnych pryszniców. Plaże w Caorle dzielą się na dwie części: Spiaggia di Ponente i Spiaggia di Levante.

Aquapark Aquafollie

aquapark położony około kilometra od starego miasta czynny jest od czerwca do końca września. W 2013 roku wstęp dla osób dorosłych i dzieci powyżej 130 cm wzrostu kosztował 18 euro. Dzieci poniżej 130 cm wzrostu oraz dorośli powyżej 65 roku życia za wstęp musieli zapłacić 15 euro.

Museo del Duomo di Santo Stefano di Caorle

muzeum znajdujące się w centrum starego miasta to zbiór religijnych eksponatów. Podziwianie kielichów, relikwiarzy i krzyży raczej nie jest ulubioną rozrywką turystów przybywających do Caorle. Być może dlatego muzeum czynne jest tylko przez dwie godziny w sobotę i przez cztery godziny w niedzielę. W pozostałe dni muzeum jest zamknięte.

katedra św. Stefana

została wzniesiona w 1038 r., jako przykład stylu romańskiego. Przy drzwiach do świątyni znajdują się dwie płaskorzeźby. Wewnątrz katedry znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki weneckiej. Charakterystyczna (widoczna na wielu pocztówkach z Caorle) dzwonnica kościoła pochodzi z 1048 r. i ma wysokość 48 metrów. W katedrze znajduje się – wspomniane wyżej – muzeum liturgiczne założone w 1975 r.  przez patriarchę Albino Luciani, który następnie został papieżem Janem Pawłem I.

nadmorska promenada

wzdłuż plaż, pomiędzy leżakami, a hotelami biegnie deptak. W samym centrum możemy z niego podziwiać rzeźby w kamieniach ułożonych wzdłuż linii morza. Co roku, w lipcu do Caorle przyjeżdżają artyści z całego świata, którzy rzeźbią tutejsze skały.

kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem

zbudowany na niewielkim wzniesieniu, tuż nad samym morzem, pomiędzy dwoma plażami miejskimi. W przeszłości kościół miał trzy nawy, ale morze regularnie niszczyło jedną z nich, więc w XVIII w. przebudowano kościół do stanu obecnego. Legenda głosi, że setki lat temu rybacy zobaczyli światło na morzu. Gdy podpłynęli bliżej zauważyli w morzu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wydobyli ją i przypłynęli z nią na ląd. Biskup podjął decyzję aby przenieść figurę do pobliskiej katedry. Okazała się ona jednak za ciężka i mieszkańcy nie mogli jej przenieść. W miejscu, w którym rybacy położyli figurę wzniesiono kościół.

HISTORIA

Caorle zostało założone w I w p.n.e. przez Rzymian. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne, które dziś oglądacie można w tutejszej katedrze. W XI w. zbudowano tutaj katedrę, w której swoją siedzibę miał biskup. W kolejnych stuleciach Caorle stało się jednym z dziewięciu najważniejszych miast Republiki Weneckiej. Urbaniści zwracają również fakt na starożytną strukturę miasta i biegnące środkiem kanały nawiązujące do układu Wenecji. W czasie I wojny światowej miasto miało ważne znaczenie strategiczne dla włoskich wojsk. Początkiem XX wieku wycięto wiele lasów wokół Caorle, aby miasto mogło się rozwijać, a także po to, aby wytyczyć nowe pola uprawne.

 

Dziś Caorle jest jednym z najważniejszych kurortów północnego wybrzeża Adriatyku. Wraz z pobliskimi miejscowościami Porto Santa Margherita, Duna Verde i Duna Rossa tworzy jeden spójny kompleks wypoczynkowy. W mieście w drugiej połowie XX w. powstały dziesiątki hoteli i restauracji, w pełni zabudowując linię wzdłuż wybrzeża oraz okolice historycznej starówki. Z uwagi na swoje położenie Caorle jest chętnie odwiedzane przez Niemców i Austriaków, a w ostatnim czasie także przez Polaków i Czechów.

Komunikacja

Jak dojechać do Caorle

Do Caorle od polskiej granicy jest około 920 km. Pomijając krótki odcinek wiodący przez część Słowacji, zasadnicza trasa cały czas prowadzi autostradami. To sprawia, że jadąc z południa Polski co Caorle można dotrzeć bez noclegu. Z włoskiej autostrady A4 do Caorle należy zjechać w Santo Stino di Livenza. W czasie wakacji, w sobotę na autostradzie tworzą się korki, dlatego można zjechać dużo wcześniej, w kierunku miasta Latisana i do Caorle dotrzeć malowniczymi drogami lokalnymi.

Pobliska stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Portogruaro (dworzec nosi nazwę Portogruato-Caorle). Kilkanaście razy dziennie odjeżdżają stąd pociągi regionalne do Wenecji i do Triestu. Z Caorle do Portogruaro jest niecałe 30 km. Przed dworcem znajduje się stosunkowo duzy bezpłatny parking dla samochodów. Parking podzielony jest na kilka stref. Część miejsc parkingowych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca, a dwie kolejne strefy usytuowane są po obu stronach pobliskiego ronda. Wszystkie miejsca są bezpłatne.

Pobliskie lotnisko

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Wenecji. Lotnisko Marco Polo oddalone jest o około 60 km od Caorle, a port lotniczy Wenecja Treviso o 100 km.

Miasta partnerskie

  • Caorle nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować:

Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *