x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Capo Vaticano / Ricadi / Santa Maria

Capo Vaticano / Ricadi / Santa Maria

prowincja: Vibo Valentia, region: Kalabria, Włochy

Capo Vaticano
Capo Vaticano, Włochy (fot. materiały promocyjne regionu)

Capo Vaticano to niezwykły przylądek na wybrzeżu Kalabrii, gdzie królują suche skały, stepy, a gdzieniegdzie rosną ogromne, naturalne kaktusy. W dużej części plaże są tu dzikie, a w morze wysunięte są duże skaliste klify. Pomiędzy skałami znajdziemy romantyczne, piaszczyste zatoczki - do niektórych nie sposób dojechać samochodem, co sprawia, że jest tam stosunkowo mało turystów. Morze Tyrreńskie w tym miejscu ma przepiękny lazurowy kolor, a woda wydaje się być krystalicznie czysta. Całość dopełnia urzekająca kalabryjska zabudowa z odrapanymi elewacjami budynków.

Przylądek Capo Vaticano - nazywany też Faro Capo Vaticano - położony jest zaledwie 10 km na południe od miasta Tropea, innego słynnego kurortu Kalabrii i tuż obok miasta Ricadi. Od dziesiątek lat te dwa miasta nieustannie rywalizują o miano najpiękniejszego kurortu Kalabrii. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kto w tej rywalizacji wygrywa, bo oba miejsca różnią się od siebie.

Wybrzeże Capo Vaticano przyciąga do siebie turystów z uwagi na jedne z najładniejszych we Włoszech plaż. Są tu zarówno szerokie plaże piaszczyste, plaże piaszczysto-żwirkowe oraz wybrzeże skaliste. Spędzając w tym miejscu wakacje codziennie można wypoczywać na innej, równie pięknej plaży. Rodziny z dziećmi i osoby starsze zazwyczaj wybierają szeroką i wygodną plażę piaszczystą najbliżej centrum. Z kolei zakochane pary, czy kobiety chcące poopalać się bez skrępowania, zajmują dogodne miejsca na jednej ze skał lub spacerują dłuższą chwilę do jednej z zacisznych zatoczek.

W folderach reklamowych i przewodnikach najczęściej zobaczymy zdjęcia z charakterystycznej plaży nazywanej Spiaggia Grotticelle. Piasek w tym miejscu jest niemalże biały, a woda w morzu przeźroczysto-turkusowa. W tle widać skalisty klif porośnięty na górze zielenią. W szczycie sezonu plaża jest jednak bardzo zatłoczona.

Poza plażowaniem - co sprawia tutaj największą radość - spędzając wakacje w Capo Vaticano można także wybrać się na rejs wycieczkowym statkiem. Z tutejszego portu odpływają promy wycieczkowe w kilku kierunkach.

Osoby, które wolą wypoczywać w mniejszych grupach niż na wycieczkowym statku, mogą samodzielnie wynająć łódź lub motorówkę. Jeśli nie posiadamy stosownych uprawnień, to łódź motorową możemy wynająć wraz ze sternikiem, który pokaże nam okoliczne wybrzeże i ciekawe miejsca. W pobliżu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu do nurkowania.

Wieczorami na wybrzeżu Capo Vaticano, w pobliskich miasteczkach Ricadi, Santa Maria i okolicznych miasteczkach zaczynają zapełniać się restauracyjne stoliki rozstawione przy ulicach i w ogrodach. Znajdziemy tu wiele świetnych restauracji, serwujących lokalną kuchnię i wyśmienitą pizzę. Miłośnicy nocnych imprez także znajdą coś dla siebie - są tu kluby i puby gdzie serwowane są drinki oraz dyskoteki. W mieście poza typowymi dla Włoch hotelami i apartamentowcami znajdziemy też kilka ekskluzywnych hoteli z basenami, kortami tenisowymi, czy nawet z polem golfowym.

Booking.com

Położenie

Wybrzeże Capo Vaticano (Faro Capo Vaticano) położone jest w Kalabrii, przy Morzu Tyrreńskim, niedaleko słynnego miasteczka Tropea oraz Ricadi. Wokół skalistego wybrzeża Faro Capo Vaticano morze jest niezwykle przejrzyste i ma typowo śródziemnomorski kolor. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć panoramę Cieśniny Mesyńskiej oraz położonych w pobliżu Wysp Liparyjskich. W regionie jest wyjątkowo dobry klimat do planowania wakacji - liczba dni deszczowych w ciągu roku jest tu jedną z najniższych we Włoszech.

Pisząc o przylądku Capo Vaticano, mamy na myśli całą linię wybrzeża, która zaczyna się na północy od miasteczkiem Briatico, a następnie biegnie przez miasteczka i przyczółki, takie jak Zambrone, Parghelia, Santa Domenica, San Nicolo di Ricadi, Santa Maria di Ricadi, Capo Vaticano, aż po Joppolo i Nicotera.

Capo Vaticano
Capo Vaticano, Włochy (fot. Caterina Policaro, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Bajeczne plaże - tutejsze plaże od lat są głównym powodem, dla którego warto przyjechać na przylądek Capo Vaticano. Niemalże biały piasek i kryształowa woda oraz łagodne zejście do morza. Znajdziemy tu zarówno plaże piaszczyste, piaszczysto-żwirkowe, jak i skaliste. Do dyspozycji turystów są dobrze zagospodarowane plaże miejskie z pełną infrastrukturą oraz romantyczne zakątki, zatoczki i plaże ukryte pomiędzy skałami. W czasie krótkiego pobytu nie sposób je wszystkie odkryć!
  • Santa Maria - jedna z największych i najciekawszych miejscowości na przylądku Capo Vaticano. Znajdziemy tu świetne hotele, restauracje z widokiem na morze. W wakacje organizowane są dyskoteki (często także na plażach). Niektóre hotele w San Maria mają przepiękne baseny z widokiem na morze. Trudno też nie zauważyć kilku luksusowych willi z przepięknymi ogrodami i basenami.
  • Centrum Ricadi - miasteczko Ricadi jest główną bazą noclegową i gastronomiczną dla wybrzeża Capo Vaticano. W miasteczku znajdziemy wiele restauracje, bary i kluby nocne. Jest to dogodny punkt do zwiedzania poszczególnych plaż i zatoczek przylądku.

Historia

Terytorium Capo Vaticano było zamieszkałe już od czasów prehistorycznych. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne, które dziś można podziwiać w Muzeum Narodowym w Reggio Calabria. Tutejsze tereny wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Na przełomie wieków należały do Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów i wreszcie Normanów, aby ostatecznie stać się częścią Zjednoczonych Włoch.

Jeszcze do niedawna przylądek Capo Vaticano był ziemią nieodkrytą przez masowych turystów. Pewnie dlatego większość plaż wciąż zachowała swój dziewiczy charakter.

Capo Vaticano
Capo Vaticano, Włochy (fot. alesduchac, flickr.com)

Komunikacja

Przylądek Capo Vaticano położony jest ponad 2400 km licząc drogę z centralnej Polski. Planując podróż warto zarezerwować po drodze przynajmniej jeden nocleg, gdzieś na pograniczu austriacko-włoskim. Praktycznie do samego przylądka Capo Vaticano dojedziemy autostradami, chociaż w przypadku Włoch będzie to kosztowna podróż. Należy pamiętać, że we Włoszech nie obowiązują winiety, tylko płaci się za każdy przejechany kilometr.

Ciekawostką jest fakt, że równolegle do wybrzeża Capo Vaticano biegnie linia kolejowa. Stacja w Ricadi znajduje się kilka kilometrów od linii morza i jest dobrze skomunikowana ze wszystkimi miasteczkami tego turystycznego regionu.

Miasta Partnerskie

  • Mogliano Veneto (Włochy)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1602 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com