x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Castagneto Carducci

Castagneto Carducci

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Castagneto Carducci
Castagneto Carducci, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castagneto Carducci to niespełna 9-tysięczne miasto dzielące się na dwie części. Pierwsza część miasta skupiona jest wokół średniowiecznego zamku i położona jest na górskim szczycie, nieopodal morza, skąd dobrze widać krajobraz Toskanii. Druga część to leżąca tuż przy piaszczystej plaży Marina di Castagneto Carducci ze stosunkowo nową zabudową, licznymi barami, restauracjami, hotelami i wakacyjnymi apartamentami na wynajem. Miasto leży w przepięknej scenerii, wokół winnic, toskańskich pagórków i cyprysowych drzew.

Nadmorska część miasta, czyli Marina di Castagneto Carducci pod względem architektury i urbanistyki nie wyróżnia się niczym na tle sąsiadów. Jest wręcz nijaka. Jednak na jej korzyść przemawiają szerokie piaszczyste plaże i bardzo piękne, malownicze otoczenie. Wokół tej części miasta rośnie gęsty las, a nieco dalej, na wzniesieniach można podziwiać typowo toskańskie pejzaże. Są tam winnice, gospodarstwa agroturystyczne zbudowanie z charakterystycznego dla Toskanii kamienia oraz kręte, asfaltowe drogi, przy których rosną cyprysy.

Dominują tutaj dwu i trzypiętrowe budynki. W większości są to stare, toskańskie kamienice na przemian z nowymi hotelami i apartamentami na wynajem. Podobnie jak w innych kurortach, także tutaj znajdują się bary, lodziarnie i restauracje czynne tylko w sezonie. Plaża w  Marina di Castagneto Carducci regularnie odznaczana jest symbolem Bandiera Blu (Błękitna Flaga), który potwierdza czystość tutejszego piasku i wody. W centrum miejscowości znajdują się głównie płatne odcinki plaż. Warto przespacerować się kilkaset metrów na obrzeża, aby wypoczywać na dzikiej, miej zatłoczonej i mniej zurbanizowanej plaży.

Kilka kilometrów od  Marina di Castagneto Carducci na wysokim wzniesieniu, z którego dobrze widać linię wybrzeża i okoliczne pagórki, wznosi się średniowieczne miasteczko skupione wokół zamku. To historyczne centrum Castagneto Carducci w większości wybudowane kilkaset lat temu. W malowniczym centrum i w szeroko rozumianej okolicy mieszka około 9 tys. osób. Zasadnicza część miasta składa się w zasadzie tylko z kilku głównych ulic, z których dwie najważniejsze są zamknięte dla ruchu samochodowego – wytyczono po nich miejski deptak.

W najwyższym punkcie Castagneto Carducci znajdują się ruiny zamku wybudowanego pierwotnie około X wieku i kościół San Lorenzo. Budynek kościoła pochodzi z 1212 r., ale w 1926 r. kościół – na zlecenie hrabiego Walfredo Della Gherardesca został przebudowany. Wewnątrz można podziwiać XX-wieczne freski. Obok świątyni znajduje się dzwonnica wybudowana z kamienia pozyskanego z ruin zamku Donoratico. Warto pospacerować wąską alejką Via Indipendenza. Widać z niej solidne, masywne, kamienne mury u podnóża kościoła. Po drugiej stronie alejki można podziwiać typowo włoskie kamieniczki z dachami z czerwonej dachówki. Niektóre ze ścian kamienic porośnięte są zielonym bluszczem, a prawie przy wszystkich stoją – tak bardzo typowe dla Toskanii – donice z różnego rodzaju kwiatami i krzewami. Tutaj są prawdziwe Włochy!

Z uliczki Via Indipendenza  warto przejść na bardziej zatłoczoną Via Guglielmo Marconi. Znajdują się przy niej sklepiki z lokalnymi produktami, bary i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Mimo, że restauracje we Włoszech często mają piękną lokalizację, to w przypadku tego miasta i tej uliczki z restauracyjnych stolików rozpościera się wyjątkowo spektakularny widok. Z jednej strony możemy podziwiać średniowieczną włoską uliczkę, a z drugiej bezkres toskańskich wzgórz – w oddali widać cyprysy, pola z winnicami, gospodarstwa agroturystyczne, a po lewej stronie linię wybrzeża i błękit morza. Przy pięknie nakrytym stoliku możemy zjeść tu lokalne przysmaki. Jak na Włochy przystało stoliki zapełniają się nieco w porze obiadowej, ale prawdziwe tłumy są po godzinie 20:00.

Z Via Guglielmo Marconi płynnie przejdziemy do Via Vittorio Emanuele II. Ta ulica jest kontynuacją miejskiego deptaku. Znajdziemy tutaj lodziarnie, cukiernie, sklepy, ale mimo wszystko nie jest to typowa ulica turystyczna. W tutejszych kamienicach mieszka sporo osób, które nie żyją z turystyki. Na ławkach, w cieniu siadają starsi ludzie dyskutujący między sobą, grający w karty lub czytający prasę. Poniżej  Via Vittorio Emanuele II w parku przesiadują dzieci i młodzież wpatrzone w swoje smartfony. Czasem przechadzają się tędy młode małżeństwa z niemowlakami. Są też oczywiście turyści, którzy przy tarasach widokowych w parku robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Co ciekawe stali mieszkańcy wydają się być lekko znudzeniu wyjątkowym widokiem na Toskanię z tutejszego parku. Czyżby piękno tego miejsca aż tak bardzo im spowszedniało?

Booking.com

Położenie

Castagneto Carducci położone jest 6 km od plaż Toskanii, w środkowej części regionu. Ze względów marketingowych tę część Włoch określono mianem Wybrzeża Etrusków.  Castagneto Carducci leży dokładnie w centru tego wybrzeża na widocznym z oddali wzniesieniu. Tuż przy morzu znajduje się wakacyjna dzielnica miasta Marina di Castagneto Carducci. W całym mieście na co dzień mieszka 9 tys. mieszkańców. W sezonie wakacyjnym ta liczba wzrasta. Wokół miasta – wzdłuż wybrzeża – rośnie rozległy las piniowe. Dla okolicy charakterystyczne są także liczne winnice i rosnące przy drogach cyprysy.

Castagneto Carducci
Castagneto Carducci, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • stare miasto – zwiedzanie Castagneto Carducci warto rozpocząć od starego miasta położonego na górskim szczycie. Spacer najlepiej rozpocząć w okolicach kościoła  San Lorenzo skąd będziemy mogli przespacerować się miejskim deptakiem. Poza średniowieczną zabudową, licznymi sklepikami, lodziarniami i restauracjami warto zwrócić uwagę na punkty widokowe przy Via Guglielmo Marconi jak i w miejskim parku skąd rozpościera się widok na okoliczne winnice, kręte drogi i linię wybrzeża (Wybrzeże Etrusków). W miasteczku znajdują się także sklepy z lokalnymi produktami (różnego rodzaju makarony, pasty, sosy, surowe szynki i alkohole).
  • plaża w Castagneto Carducci – tutejsza plaża jest częścią Wybrzeża Etrusków, historycznej krainy geograficznej. Plaża na całej swojej długości jest szeroka i piaszczysta.  W centrum nadmorskiej dzielnicy Marina di  Castagneto Carducci zdecydowaną większość stanowią plaże płatne, jednak na obrzeżach plaże nie są już zagospodarowane. Jeśli planujemy tutaj wakacyjny wypoczynek to zdecydowanie lepiej jest odpoczywać na plaży poza centrum. Są tam naturalne wydmy, a plażę od tytułu otacza przepięknie pachnący las piniowy w którym nieustannie słychać cykady. Jeśli przejdziemy plażą kilkaset metrów w kierunku Marina di Bibbona (kierunek północny) to dojdziemy do nieoficjalnej plaży naturystycznej – jeden z najbardziej przyjemnych w całych Włoszech. Więcej na ten temat piszemy w dziale Marina di Bibbona.

Historia

Podobno nazwa miasteczka Castagneto wywodzi się od kasztanowca. W 1907 r. do nazwy miejscowości dodano drugi człon Carducci, aby uczcić włoskiego poetę i pisarza, który mieszkał tu jako dziecko. Carducci w 1906 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Pierwszy zalążek miasta stanowił średniowieczny zamek i kościół wybudowane w XIV wieku. Oczywiście tutejsze tereny zamieszkiwane były już wcześniej, ale miały co najwyżej rangę niewielkiej wsi, która była silnie powiązana z rodziną Della Gherardesca.

W XV wieku Castagneto zostało niemalże całkowicie spustoszone przez wojska Alfonsa z Aragonii, które przemaszerowały tędy z Neapolu w stronę Florencji i Mediolanu. To czego nie udało się zniszczyć armii Alfonsa chwilę później zostało zniszczone przez wojska Francji. Historyczny zamek położony na górskim szczycie przestał wtedy istnieć.

W XV wieku miała miejsce aneksja Pizy przez Florencję, a co za tym idzie Castagneto znalazło się we wpływach Florencji, uzyskując przy tym sporą autonomię. Castagneto udzieliło Florencji prawa do polowania i połowu ryb na swoim terenie, a także płaciło stosowne podatki. W zamian Florencja uznawała miasteczko za część swojej strefy wpływów udzielając w razie potrzeby wsparcia wojskowego. Castagneto mogło także posiadać własnych urzędników, własny system prawny i lokalne władze.

Kolejne dziesięciolecia w historii miasteczka związane są z rodziną Gherardesca. Usiłowali oni odłączyć Castagneto z Wielkiego Księstwa Toskanii, co im się częściowo udało. W międzyczasie zmienili nawet nazwę z Castagneto na Bolgheri, chcąc połączyć ze sobą obydwie miejscowości. W pewnym momencie spór między rodziną Gherardesca, a władzami Toskanii był już tak duży, że w sądach miały miejsce kolejne rozprawy o przyznanie prawa własności do miasta. Zasądzane wyroki był skrajnie różne, ale pod koniec XVIII wieku konflikt w mieście był już tak duży, że miały miejsce zamachy bombowe i podpalenia majątku.

W 1907 r. - gdy miasto było już częścią Zjednoczonych Włoch – postanowiono, że zmieni ono nazwę na Castagneto Carducci. Chodziło o to, aby oddać cześć włoskiemu pisarzowi i poecie, który rok wcześniej otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ojciec poety był głównym inicjatorem walk społeczeństwa, które sprzeciwiało się podporządkowaniu feudalnemu rodzinie Gherardesca.

Castagneto Carducci
Castagneto Carducci, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Castagneto Carducci położone jest w środkowej części wybrzeża Toskanii. Pomiędzy starą częścią miasta, a jego nadmorską dzielnicą przebiega droga SS1, tzw. Aurelia. To nią najłatwiej dojechać do miasta. Kierując się do Castagneto Carducci z Polski najlepiej jechać autostradami przez Czechy, Austrię i Włochy aż do Florencji. We Florencji możemy zjechać na bezpłatną drogę ekspresową prowadzącą do Livorno, a później kierujmy się na południe trasą SS1 (Aurelia). Aurelia nie jest na całej swojej długości drogą szybkiego ruchu, ale "węższe" odcinki wynagradzają malownicze widoki. Droga biegnie wzdłuż wybrzeża.

W Castagneto Carducci znajduje się stacja kolejowa mająca w ciągu dnia liczne połączenia pociągami regionalnymi z miastami regionu. Zatrzymują się tutaj pociągi kursujące do Florencji, Pizy, a także do Grosseto czy Campiglia M. Ma.

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Pizie i we Florencji. Do Pizy z Polski latają m.in. tanie linie lotnicze Ryanair.

Jeśli chcemy w krótkim czasie zwiedzić centrum miasteczka, to najlepszy parking znajduje się przy Viale Giovanni Pascoli. Są tu tzw. białe linie, czyli bezpłatne miejsca parkingowe. Bliżej do centrum będziemy mieć, jeśli uda nam się zaparkować w górnej części tej ulicy. Parkując tutaj będziemy praktycznie w samym centrum miejscowości. Z okolicy rozpościera się widok na okoliczne wzgórza Toskanii.

Miasta Partnerskie

Castagneto Carducci nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1199 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com