x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Castellina in Chianti

Castellina in Chianti

prowincja: Siena, region: Toskania, Włochy

Castiglione in Chianti
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka, średniowieczna Castellina in Chianti leży - jak sama nazwa wskazuje - w toskańskim regionie Chianti. Dziś nazwa regionu bardziej niż krainę geograficzną oznacza synonim wybornego włoskiego wina. Sama Castellina składa się w zasadzie z kilku małych uliczek, ale bardziej pasjonująca od architektury jest tutejsza atmosfera. Harmonia współczesności i tradycji, natury i sztuki, dobrego wina i świetnej kuchni.

Nie bez powodu Castellina in Chianti wraz z kilkoma pobliskimi miasteczkami tego regionu stała się głównym celem wyjazdów zamożnych turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jeżdżąc po okolicy co chwilę mija się luksusowe Audi, BMW i Mercedesy z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. Gdzie się podziały mityczne Fiaty 500 z lat sześćdziesiątych i głośne skutery Vespy, które spodziewaliśmy się tu zobaczyć? Region wbrew pozorom nie jest tani. Biedni rolnicy zajmujący się niegdyś winem, to dziś dyrektorzy hoteli. Nie ma tu jednak atrakcji dla “masowego” turysty. To wszystko sprawia, że przyjeżdżają tutaj ludzie poszukujący prawdziwej Toskanii, gdzie spaceruje się pomiędzy kamiennymi budynkami, odwiedza przydrożne winnice, czasem wypoczywa w położonym na wzgórzu niewielkim basenie, a wieczorem zasiada do wytwornej kolacji z daniami typowymi dla tego regionu i świetnie dobranym lokalnym winem.

Castellina nie jest miastem typowo turystycznym. Rzuca się to od razu w oczy. Nie ma tu praktycznie żadnego większego parkingu dla turystów. Ten co jest, z trudem mieści kilkanaście samochodów i przeznaczony jest pewnie głównie dla mieszkańców. Przed wybuchem II wojny światowej niewielka Castellina miała ponad 5 tys. mieszkańców. W kolejnych dziesięcioleciach ludzie stąd wyjeżdżali, nie widząc dla siebie żadnych perspektyw. W 1991 r. liczba zameldowanych tutaj osób spadła o ponad połowę w stosunku do tego, co było przed wojną (zostało 2500 osób). W latach dziewięćdziesiątych trend ten zaczął się odmieniać. Castellina stała się modna. Można wręcz powiedzieć, że była synonimem luksusowej prowincji. Do znacznie większej Sieny, będącej gospodarczym kołem napędowym regionu, można dojechać stąd zaledwie w 30 minut.

Wzdłuż głównej ulicy spacerowej (zamkniętej dla ruchu) znajdują się typowe dla toskańskich miast restauracje i sklepy z lokalnymi produktami oraz pamiątkami. Przy niewielkim placu w centrum stoi neoromański kościół San Salvatore. W czasie II wojny światowej był częściowo zniszczony, a później odbudowany. Wewnątrz kościoła można podziwiać XV wieczny fresk, na którym widać Madonnę z Dzieciątkiem.

Na placu w pobliżu kościoła San Salvatore znajduje się XV wieczna wieża obronna. Kilka lat temu w środku otworzono muzeum Museo Archeologico Chianti Sienese.

Wzdłuż głównej ulicy spacerowej biegnie podziemna trasa turystyczna z kamiennym sklepieniem. Wstęp na nią jest bezpłatny, a spacer jest szczególnie urokliwy po zmroku.

Castellinę in Chianti zwiedzimy w około dwie godziny. Pozostały czas warto wykorzystać na zwiedzanie okolicy. Droga SS222 przebiegająca przez Castellinę to antyczna Chiantigiana wijąca się pomiędzy winnicami, a gajami oliwnymi. Przy drodze znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne. Część z nich została przekształcona na hotele lub apartamenty do wynajęcia (często z romantycznymi basenami). Praktycznie co drugie gospodarstwo prowadzi własną winnicę. Jeśli na bramie widzimy znaczek z czarnym kogutem na żółtym tle, to oznacza, że w środku możemy degustować słynne, klasyczne wino Chianti.

Mieszkańcy regionu żartują, że tutejsza policja praktycznie nie prowadzi kontroli trzeźwości kierujących pojazdami. Byłoby to sprzeczne z interesami gospodarczymi całego, olbrzymiego regionu. Większość osób żyje tutaj z turystów… Nie tylko z noclegów, ale też z produkcji i sprzedaży wina. Zakochane pary, małżeństwa, rodziny z dziećmi i samotni turyści zza granicy jeżdżą od gospodarstwa do gospodarstwa. Wszędzie częstowani są winem, czasem też serem, czy szynką. Następnie kupują kilka butelek i odjeżdżają dalej, do kolejnego gospodarstwa. Z pewnością nie jednemu kierowcy od nadmiaru pysznego wina zaszumi w głowie, ale dlaczego w bajecznej Toskanii miałoby to stanowić jakiś problem? Prawo jest jednak takie samo dla całych Włoch i obowiązuje tutaj stanowczy limit 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy. Przepisy dla wielu Włochów wydaje się jednak tylko kwestią umowną, czymś w rodzaju sugestii, której nie trzymają się zbyt kurczowo. Turyści czasem zdają się  włoskiej tradycji ulegać.

Booking.com

Położenie

Castellina in Chianti położona jest mniej więcej po środku magicznego trójkąta pomiędzy Florencją, Sieną, a Arezzo. Miasto zlokalizowane jest na szczycie góry, u przecięcia ważnych dla regionu dróg SS222, SP130 i SP76. Występuje tutaj średnio wysoka aktywność sejsmiczna.

Castiglione in Chianti, Włochy
trasa podziemna w Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Museo Archeologico Chianti Sienese - nowoczesne muzeum znajdujące się w zabytkowej wieży na głównym placu miasta. W 2014 r. muzeum było czynne od 10:00 do 17:00, a normalny bilet wstępu kosztował 4 euro (ulgowy 2 euro).
  • Via delle Volte - zabytkowa, podziemna trasa turystyczna. Dostępna za darmo, biegnie równolegle do głównej ulicy. Wewnątrz podziwiać możemy beczki z winem, znajdują się też okna widokowe oraz restauracje ze stolikami w trasie podziemnej.
  • Kościół San Salvatore - neoromański kościół wewnątrz którego znajdują się XV wieczne freski przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem.

Historia

Castellina in Chianti prawdopodobnie została założona za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do dzisiejszych czasów nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat. Trudno więc jednoznacznie określić początki istnienia miasta.

W XIV w. trzy miejscowości Toskanii - Castellina, Radda i Gaiole zawiązały Ligę Chianti. Ich godłem stał się czarny kogut na żółtym tle. Początkowo Liga miała charakter polityczny, ale z czasem miasta zaczęła łączyć wspólnota gospodarcza. Podobno produkcją wina zajmowali się tutaj już Etruskowie, ale przepis na Chianti jest o wiele późniejszy. Tajemnica tkwi w odpowiednim doborze różnych szczepów winogron.

W 1478 r. Castellinę in Chianti przebudował najsłynniejszy architekt renesansu Giuliano da Sangallo. To wówczas powstały dwie olbrzymie bramy i nieregularne mury obronne w mieście. Władzom Florencji zależało, aby położyć kres regularnym napadom na Castellinę. Bramy obronne nie zachowały się jednak do czasów współczesnych.

W latach trzydziestych XX wieku włoskie władze administracyjnie określiły wielkość rejonu Chianti. Dziś kolejne miejscowości upominają się o przyłączenie ich do regionu. Nie jest to jednak możliwe.

Castiglione in Chianti, Włochy
beczki z winem Chianti w Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Castellina in Chianti położona jest 25 km na północ od Sieny. Ze Sieny można tu dojechać malowniczą SS222, jedną z najpiękniej położony dróg lokalnych we Włoszech. W pobliżu przebiega bezpłatna droga ekspresowa z Florencji do Sieny. Jeśli więc wybieramy się do Castelliny od północy Włoch to mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza to wspomniana na początku SS222. Wybierając te drogę możemy zatrzymywać się w przydrożnych gospodarstwa agroturystycznych, sprzedających wino, a zza kierownicy możemy podziwiać przepiękne wzgórza porośnięte winnicami i gajami oliwnymi.

Alternatywą jest droga szybkiego ruchu. Widoki jak przystało na drogę tranzytową są mniej interesujące. Jeśli nawet zobaczymy w oddali coś ciekawego, to nie będzie możliwości łatwego zjechania czy zatrzymania się w celu zrobienia pamiątkowych zdjęć. Jadąc od północy do Castelliny należy zjechać na węźle Poggibonsi. Po 15 km podróży drogą lokalną dojedziemy do celu.

W ciągu dnia w Castellinie może być problem z pozostawieniem samochodu. Wokół historycznego centrum jest kilka niewielkich parkingów. Znalezienie tam wolnego miejsca możemy uznać za spory sukces. W ciągu dnia parking jest płatny. W godzinach wieczornych i nocnych można parkować za darmo.

Najbliżej położona stacja kolejowa jest w mieście Poggibonsi. Z przed budynku dworca kolejowego odjeżdżają autobusy do Castelliny. Połączeń nie ma jednak zbyt wiele.

Miasta Partnerskie

  • Martigne-Briand (Francja)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1454 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com