x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Cavallino - Treporti

Cavallino - Treporti

prowincja: Wenecja, region: Wenecja Euganejska, Włochy

Cavallino - Treporti, Włochy
Camping Marina di Venezia, Cavallino - Treporti, Włochy (fot. materiały promocyjne obiektu)

Niewielkie miejscowości Cavallino i Treporti to leżące tuż przy Lagunie Weneckiej popularne kurorty wakacyjne górnego Adriatyku. Te zielone tereny od południa otacza Adriatyk, a od północy laguna i wodne kanały. Teren dwóch miasteczek w przeważającej większości zajmują kempingi - zazwyczaj położone tuż przy plażach - oraz wakacyjne apartamenty. Niewygórowane ceny, bliskość Wenecji i szeroka, piaszczysta plaża zachęca turystów do przyjazdu w tę okolicę.

Cavallino - Treporti to istne kempingowe zagłębie północnego Adriatyku. Na przestrzeni wieków nie powstało tu żadne znaczące miasto, ponieważ po pierwsze są to tereny położone zbyt blisko Wenecji (niejako życie toczy się tutaj w cieniu większego sąsiada), a po drugie tutejsze ziemie były przez wieki podmokłe i bagniste. Dopiero inwestycje przeprowadzone w pierwszej połowie XX wieku pozwoliły doprowadzić teren do użytku. Ziemię osuszono, a wokół poprawiono meliorację i wybudowano sztuczne kanały.

Okolice Cavallino i Treporti z punktu widzenia turystycznego mają jeszcze inną zaletę. Bardzo blisko jest stąd do państw środkowej Europy. To sprawia, że chętnie przyjeżdżają tutaj Austriacy (ci   z Karyntii mają tu zaledwie 3 godziny jazdy), ale też Niemcy, Czesi i Polacy (od naszej południowej granicy jest tu około 1000 km w jedną stronę).

Główna ulica przecinająca region miasteczek Cavallino - Treporti to Via Fausta. Odchodzą od niej boczne ulice prowadzące do plaż, kempingów i nielicznych – w porównaniu z sąsiednimi miejscowościami – hoteli. Via Fausta to ulica nakreślona niemalże od linijki. Kierowca z kiepską orientacją w terenie nie będzie w stanie się tutaj zgubić. Wzdłuż drogi biegnie ścieżka rowerowa i chodniki. Rosną tu przepiękne drzewa piniowe i sosny.

Najważniejsze z punktu widzenia turystycznego frakcje Cavallino - Treporti, to:

 • Marina di Cavallino
 • Cavallino
 • Ca' Ballarin
 • Ca' Pasquali
 • Ca' Savio

Samo Treporti jest nieco odsunięte od linii morza (około 3 km). Ta frakcja znajduje się od strony laguny. Przed środek dzielnicy przepływa Canale Saccagnana.

Poszczególne miasteczka nie mają wyraźnego centrum znanego chociażby z sąsiednich hucznych kurortów, takich jak Lido di Jesolo, Caorle, czy Lignano Sabbiadoro, gdzie są kilometrowe deptaki, place, dyskoteki, dziesiątki sklepów i restauracji. Okolice Cavallino - Treporti są pod tym względem znacznie spokojniejsze. Życie towarzyskie i rozrywkowe toczy się raczej za ogrodzeniami kempingów. W sezonie wakacyjnym to właśnie kempingi organizują dla swoich gości dyskoteki, zabawy przy muzyce, animacje dla dzieci i innego rodzaju rozrywki. Duża część kempingów ma swoje baseny, a nawet mini aquaparki, a także częściowo prywatną plażę z własnymi leżakami i parasolami.

Plaża w obrębie miasteczek Cavallino - Treporti w całości jest szeroka i piaszczysta. Zejście do Adriatyku jest tu łagodne, co sprawia, że na tę część wybrzeża chętnie przyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi. Sezon turystyczny trwa tu od początku czerwca do połowy września, chociaż oczywiście najbardziej tłocznie jest w lipcu i sierpniu.

Jeśli w czasie wakacji spędzonych w Cavallino - Treporti znudzi nam się spokój i zapragniemy tętniącego życiem i pełnego dyskotek deptaku o długości 13 km, to wystarczy przejechać kilka kilometrów prostą drogą do sąsiedniego Lido di Jesolo.

Booking.com

Położenie

Miejscowości Cavallino - Treporti położone są na półwyspie, na wybrzeżu Cavallino (Litorale del Cavallino). Półwysep ten oddziela wody laguny weneckiej od morza Adriatyckiego. Z kolei wpadająca do morza rzeka Sile oddziela północny wschód wybrzeża Cavallino od słynnego kurortu Lido di Jesolo. W miejscowościach Cavallino - Treporti łącznie mieszka nieco ponad 13 tys. osób. Tutejsze tereny są całkowicie płaskie, z dużą ilością zieleni. Nie ma wyraźnego centrum miasta. Wzdłuż plaż ciągną się przede wszystkim kempingi i niewielkie hotele.

Cavallino - Treporti, Włochy
Cavallino - Treporti, Włochy (fot. materiały promocyjne obiektu)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • Cavallino - Treporti – to miejscowości tworzące wspólny organizm i zarządzane razem. W skład miasteczka wchodzą frakcje (dzielnice) Marina di Cavallino, Cavallino, Ca' Ballarin, Ca' Pasquali i Ca' Savio. Frakcje znajdują się na wybrzeżu Cavallino (Litorale del Cavallino), który oddziela wody laguny weneckiej od Adriatyku. Dominują tutaj tereny zielone zajmowane głównie przez kempingi. Są też hotele oraz wakacyjne apartamenty do wynajęcia. Po zmroku większość zabaw, dyskotek i imprez toczy się za ogrodzeniami poszczególnych kempingów. Większej rozrywki należy szukać w sąsiednim Lido di Jesolo.
 • plaże Cavallino - Treporti – tutejsze plaże są szerokie i piaszczyste, a zejście do morza jest łagodne. Stosunkowo dużo – jak na Włochy – jest tu plaż bezpłatnych. Bardzo duża część plaż, szczególnie w obrębie kempingów, strzeżona jest przez ratowników. W ostatnich latach wytyczono także specjalne odcinki plaż dla psów. W pobliżu nie ma plaży naturystycznej. Opalanie topless na plażach Cavallino - Treporti nie jest powszechne, ale zdarza się i nie budzi żadnych emocji. Nieprzerwanie od 2006 r. tutejsze plaże otrzymują wyróżnienie Błękitnej Flagi.
 • kempingi w Cavallino - Treporti – miasteczko odwiedzane jest przez 6 milionów turystów rocznie, którzy śpią głównie w kempingach. Hoteli jest tu stosunkowo niewiele, natomiast dużych kempingów (w tym niektóre największe w Europie) jest około 30. Tutejsze kempingi to mini wsie, w których wakacyjni turyści znajdą wszystko, czego zapragną. Są tu parki wodne, sceny muzyczne, dyskoteki, sklepy, restauracje, bary, punkty medyczne, sale i place zabaw, centra SPA i oczywiście zagospodarowane plaże.

Historia

Podobno nazwa Cavallino ma związek z faktem, że w dalekiej przeszłości wenecjanie hodowali tutaj swoje konie (Cavallino to po włosku konik lub kucyk). Podobnie zresztą było w sąsiednim Jesolo, którego nazwa wywodzi się od słowa Equilium. Po łacinie oznacza to stajnię.

Tutejszy obszar rozkwit przeżywał za czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego. Znaleziono tu także mozaiki z okresu średniowiecza. Później jednak – w wyniku zmieniających się warunków środowiskowych – cały obszar stracił na znaczeniu. Ten pas wybrzeża był terenem podmokłym oraz bagnistym, szerzyła się tu malaria. Dopiero prace przeprowadzone w pierwszej połowie XX wieku sprawiły, że po II wojnie światowej stopniowo zaczęły powstawać tutaj nowe miejscowości.

W XX wieku obszar Cavallino - Treporti należał do Wenecji. Tutejsze plaże były określane mianem „weneckich plaż”. W 1998 r. przeprowadzono referendum i rok później – na mocy tego referendum – administracyjnie utworzono nowy obszar miejski Cavallino – Treporti. Dziś miasto liczy ponad 13 tys. mieszkańców i w dużej mierze żyje dzięki turystyce oraz pracy w pobliskiej Wenecji. Każdego roku do Cavallino – Treporti przyjeżdża 6 milionów turystów, głównie z Niemiec, Austrii, Belgii i Holandii. W ostatnich kilkunastu latach coraz chętniej przyjeżdżają także turyści z Polski oraz z Czech.

Cavallino - Treporti, Włochy
plaża w Cavallino - Treporti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Do Cavallino - Treporti najwygodniejsza droga prowadzi autostradami przez Czechy i Austrię. Mieszkańcy wschodniej Polski czasem wybierają podróż przez Słowację, Węgry i Słowenię. Większość turystów przybywających w tę okolicę przyjeżdża własnym samochodem. Przykładowo z Warszawy do  Cavallino – Treporti jest 1280 km w jedną stronę. Z kolei z Katowic to już tylko 985 km.

Najlepiej jechać autostradami przez Ostrawę, Wiedeń, Brno i Graz. W Czechach i w Austrii należy wykupić winiety. We Włoszech opłaty ponosi się w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Najpierw (od Tarvisio) należy kierować się autostradą A23 na południe. Na węźle który łączy autostradę A23 z autostradą A4 należy zjechać w prawo w kierunku Wenecji. Z autostrady A4 zjeżdżamy na węźle S. Dona / Noventa. Omijamy centrum San Dona di Piave kierując się w stronę Jesolo / Lido di Jesolo, a stamtąd już tylko kilka kilometrów dzieli nas od punktu docelowego. W tej okolicy nie powinno być większego problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Najbliższy port lotniczy znajduje się w Wenecji. Nie lądują tam jednak tanie linie lotnicze.

Najbliższa stacja kolejowa jest w Wenecji lub w miejscowości San Dona di Piave w zależności od tego, z którego strony chcemy dotrzeć do Cavallino – Treporti.

Miasta Partnerskie

Cavallino - Treporti nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3.2/5 gwiazdek (1003 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com