Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

ceny paliwa we Włoszech

Tankowanie samochodu we Włoszech dla obockrajowców za pierwszym razem może okazać się lekko kłopotliwe. Przede wszystkim należy pamiętać, że benzyna bezołowiowa to po włosku senza piombo. Natomiast olej napędowy to zazwyczaj diesel, ale równie często jest określany jako gasolio. Wbrew pozorom gasolio to nie jest gaz LPG do samochodów. LPG to we Włoszech – GPL.

 

Najłatwiej jest zatankować na stacjach benzynowych usytuowanych przy płatnych autostradach. Tankowanie z reguły wygląda tak jak w całej Europie. Podjeżdżamy pod dystrybutor, tankujemy samodzielnie i idziemy się rozliczyć do kasy. Przy autostradowych stacjach benzynowych prawie zawsze znajdują się sklepy i bary. Warto więc wypić przy okazji włoską kawę za 1 euro.

 

Najbardziej znaną siecią barów i restauracji przy autostradach jest Autogrill. Stosuje on sprytną metodę. Zanim wyjdziemy z baru musimy obejść cały sklep. Trudno czegoś nie kupić, gdy na pułkach widzimy eleganckie słodycze, alkohole, włoskie przysmaki, zabawki i płyty z muzyką. W Autogrillach zazwyczaj są bezpłatne toalety, chociaż w północnych Włoszech wzorem Austrii przy wejściu do toalety stoi obsługa stanowczo sugerująca pozostawienie drobnej monety.

 

Przy bezpłatnych drogach ekspresowych oraz na zwykłych drogach krajowych i w miastach rzadko można zatankować, a później zapłacić w kasie. Często pomiędzy godziną 8:00, a 13:00 oraz od 16:00 do 19:00 na stacji znajduje się obsługa. Mamy do wyboru dwa warianty:

 

  1. Tankowanie z obsługą (area servizio), zazwyczaj droższe o około 10 euro centów. Zaletą jest szybkość, nie trzeba nawet wychodzić z samochodu.
  2. Tankowanie samodzielne, nieco tańsze. Należy wówczas skorzystać z dystrybutora samoobsługowego (self service). Najpierw wkładamy do maszyny banknot, później wybieramy numer dystrybutora i tankujemy.

W czasie siesty, w godzinach wieczornych i w nocy na bocznych drogach i w miastach pozostaje nam tylko system self service. Generalnie jest on ryzykowny gdy dysponujemy dużym banknotem i jesteśmy w danym miejscu przejazdem lub nie znamy dobrze włoskiego. Urządzenia bywają zawodne, a instrukcja obsługi jest zazwyczaj tylko po włosku. Często zdarza się, że maszyna połknie banknot, ale z dystrybutora nie popłynie paliwo. Wówczas koniecznie należy wydrukować z systemu paragon z numerem transakcji, a następnie rano wrócić na stację benzynową składając reklamację. Jeśli mamy trochę szczęścia i konsekwencji, to już na drugi dzień odzyskamy brakujące paliwo. Sytuacja się komplikuje, gdy musimy jechać dalej i nie możemy wrócić na stację dzień później. Wówczas nie odzyskamy pieniędzy już nigdy, ponieważ reklamacji nie można złożyć na innej stacji paliw, nawet gdy jest to ta sama sieć.

 

Jeśli stacja benzynowa jest zamknięta wówczas wywieszona jest tabliczka chiuso. Określenie Aperto 24 ore oznacza, że stacja jest czynna całą dobą. Nie oznacza to jednak, że cała dobę jest tam obsługa. Wieczorem i nocą będziemy pewnie skazani na samoobsługowy automat.

 

Gaz LPG we Włoszech nazwany jest GPL. Jadąc do Włoch samochodem na gaz z Polski należy liczyć się z problemami. W Niemczech i Austrii zdarzają się inne końcówki od dystrybutorów z gazem. Obsługa na stacji ma wówczas specjalne przejściówki. We Włoszech z końcówkami nie powinno być problemu (są takie jak w Polsce), ale przy autostradach mniej więcej co trzecia stacja benzynowa ma GPL. Na bocznych drogach i w miastach należy pamiętać, żeby gaz tankować raczej rano, w normalne dni tygodnia. Podobnie jak w Polsce, także we Włoszech nie ma możliwości samodzielnego zatankowania gazu. Ciekawostką może być fakt, że na jednej z ważniejszych stacji benzynowych przy autostradzie w Bratysławie gaz tankuje się… samodzielnie. Co kraj, to obyczaj.

 

Ceny paliwa we Włoszech

Ceny paliwa we Włoszech w dniu 23.05.2016 r. były następujące:

Benzyna bezołowiowa we Włoszech (benzina lub senza piombo): 
– 1,452 euro na stacji Esso na autostradzie A4
– 1,597 euro na stacji Tamoil na autostradzie A23
– 1,647 euro na stacji Esso na autostradzie A23

Ceny oleju napędowego we Włoszech (diesel lub gasolio):
– 1,273 euro na stacji Esso na autostradzie A1
– 1,284 euro na stacji Eni na autostradzie A1
– 1,285 euro na stacji Esso na autostradzie A4

Ceny gazu LPG we Włoszech (GPL):
– 0,516 euro na stacji Esso na autostradzie A1
– 0,518 euro na stacji Esso na autostradzie A30
– 0,536 euro na stacji Esso na autostradzie A13

 

Dobra rada: tankowanie we Włoszech

 

Lepiej tankować na stacjach benzynowych znanych włoskich i międzynarodowych koncernów. Zazwyczaj dobre paliwo jest tam, gdzie tankują ludzie z okolicy. Z łatwością poznamy takie miejsce po dużym zainteresowaniu i samochodach na lokalnych numerach rejestracyjnych. Należy unikać nie markowych stacji paliw zlokalizowanych w kurortach wypoczynkowych lub na drogach dojazdowych do nich.

 

Znane stacje paliw działające we Włoszech to: ShellTotal ErgEniEssoIpQ8 oraz Tamoil.

 

Dla własnego komfortu lepiej unikać systemu samoobsługowego wieczorami i w nocy. Jeśli stacja jest czynna wraz z obsługą, to z uwagi na nieco niższą cenę warto zatankować samodzielnie.

 

Jadąc z Polski do Włoch lepiej po drodze zatankować w Austrii niż we Włoszech. Zarówno w 2015 jak i w 2016 r. ceny paliwa w Austrii były znacząco niższe. Jednak ostatnie stacje benzynowe przed granicą po austriackiej stronie mają wyższe marże.

 

Zobacz także:

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

LuxCamp
Booking.com