x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

Ceny żywności we Włoszech

autor: Łukasz Ropczyński

Ceny żywności we Włoszech
Ceny żywności we Włoszech

Osoby po raz pierwszy wynajmujące apartament we Włoszech, często przed wyjazdem zastanawiają się nad ceną żywności. Poniżej postaramy się w skrócie wyjaśnić, jakie są ceny żywności we Włoszech, co i gdzie warto kupować oraz czym włoska żywność różni się od polskiej. Co we Włoszech jest droższe, a co tańsze niż u nas?

Uwaga: w tym artykule nie piszemy o kuchni włoskiej. Szczegóły dotyczące kuchni włoskiej znajdą Państwo w odpowiednim dziale. W innym miejscu z kolei publikujemy włoskie przepisy.

Przed wybraniem się na zakupy we Włoszech należy pamiętać o obowiązującej tutaj sjeście. Małe sklepy pomiędzy 12:30, a 16:00 zazwyczaj są zamknięte. Czasem te godziny różnią się w zależności od sklepu (może to być na przykład przerwa od 13:00 do 17:00 lub od 13:00 do 15:00). W każdym razie w porze obiadowej i tuż po niej większość małych sklepów jest nieczynna. Nie dotyczy to centrów handlowych i hipermarketów. Te od dwóch lat czynne są także w niedziele (wcześniej we Włoszech obowiązywał zakaz handlu w niedzielę).

Ceny jedzenia we Włoszech

Ceny żywności we Włoszech w wielu przypadkach zbliżone są do cen polskich produktów (owoce, warzywa). Część produktów jest droższa niż w Polsce (pieczywo, mięso, nabiał), a niektóre tańsze (makarony, wina, oliwa, czy niektóre sery). W zbliżonych cenach do polskich produktów są napoje światowych producentów, piwo, jogurty, warzywa, owoce. Jest też grupa produktów, która ma zbliżone ceny do tych, w polskich sklepach, ale dużo lepszą jakość. Dobrym przykładem jest tutaj kawa. Za 2 euro można kupić opakowanie całkiem niezłej kawy, a za 3,5 euro kawę Lavazza.

Powyższe porównanie dotyczy cen w supermarketach i dyskontach spożywczych. W małych sklepikach, a także w miejscowościach turystycznych jest znacznie drożej. Warto więc na zakupy wybierać się do dużych sklepów. W hipermarketach zdarzają się też duże promocje, szczególnie przy zakupie wielopaków.

Przykładowe ceny jedzenia we Włoszech

 • bagietka - 0,6 euro
 • chleb tradycyjny - 1,5 - 2 euro
 • masło - 1,70 euro
 • szynka crudo - 30 euro/kg
 • szynka parmeńska - 35 euro/kg
 • mortadella - 28 euro/kg
 • zwykła szynka - 24 euro/kg
 • kawa Lavazza - 3,5 euro (250 g)
 • zwykła kawa - 2,5 euro (250 g)
 • mleko - 1,5 euro (1 l)
 • wino - od 2,5 euro (0,75 l)
 • likier limoncello - od 6 euro (0,75 l)
 • woda mineralna - od 0,4 euro (1,5 l)
 • sok - od 1,7 (1 l)
 • Coca Cola - 1,5 euro (1,5 l)
 • pesto Barilla - 2 euro
 • oliwa Monini Extra Virgin - 4,5 euro (1 l)
 • spaghetti Barilla - 0,80 euro (0,5 kg)

Co jeszcze warto wiedzieć o żywności we Włoszech

W wielu rejonach Włoch sprzedawany chleb nie jest słony. Głównie dotyczy to środkowych Włoch, gdzie chleb w sklepach zbliżony to tradycyjnego toskańskiego chleba, którego się nie soliło. Chleb który nie jest słony łatwo rozpoznać po jasnym kolorze, płaskim kształcie i grubej skorupce. W sklepach są też chleby solone. Trudniej trafić na nie słoną bułkę, ale zdarzają się także takie. Włosi uważają, że nie słony chleb lepiej pasuje do bogatych w smaki dań tutejszej kuchni.

Na szczególną uwagę zasługują dojrzewające włoskie szynki (crudo, Parmeńska) oraz włoska mortadella (często z oliwkami i orzechami w środku). Szynki dojrzewające można jeść z melonem. Niektórzy dodają także nieco oliwy z oliwek. Można kupić świeżo pokrojoną szynkę (zazwyczaj kroi się ją w bardzo cienkie plasterki) albo zapakowaną próżniowo (sprzedawane są opakowania po 5-10 plasterków).

Kolejną istotną z polskiego punktu widzenia różnicą jest smak owoców i warzyw. Owoce są - jakkolwiek dziwnie to brzmi - bardziej owocowe, słodkie, ich kolory są bardziej naturalne, a często są nieco tańsze niż u nas (na przykład melony są zawsze tańsze niż w Polsce). Pomiędzy supermarketami zdarzają sie duże różnice w cenie owoców i warzyw. W niektórych dyskontach w 2012 r. można było trafić na promocję wszystkich warzyw i owoców w cenie 1 euro za kilogram. Bezkonkurencyjne są także włoskie pomidory, których trzeba koniecznie spróbować!

Znacząco tańsze niż w Polsce są słynne włoskie sery na czele z Parmigiano Reggiano i Pecorino Romano. Można je jeść jako przekąskę, dodatek do wina. Włosi używają ich przede wszystkim do posypywania makaronów.

Warto spróbować także słynnych toskańskich ciasteczek Cantuccini. Wyrabia się je z podwójnie pieczonego podłużnego ciasta, które następnie tnie się w poprzek tworząc w ten sposób małe ciasteczka. W środku ciasteczek znajdziemy kawałki migdałów. Ciasteczka są suche i twarde. Włosi czasem maczają je w kawie lub w słodkim, bursztynowym toskańskim winie Vin Santo.

Booking.com
Ceny żywności w Pescarze
Jak wyglądają ceny żywności w Pescarze ? Gdzie warto wybrać się na lody , kawę , obiad ? Co warto zwiedzić ?
Pescara
#3
2014-06-20
20:40:35
Re: Ceny żywności we Włoszech
Możesz podać nazwy supermarketów, do których warto wejść ? Czy to w zasadzie bez znaczenia?
Janko
#2
2013-06-21
18:37:58
Re: Ceny żywności we Włoszech
Trochę mało tych produktów, ale OK.
wenecja348
#1
2013-06-16
12:39:24

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com