Strona główna -> Lifestyle -> Ceny we Włoszech i 15 porad jak taniej zwiedzać Włochy

Ceny we Włoszech i 15 porad jak taniej zwiedzać Włochy

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 52 komentarze 163,7 tysięcy wyświetleń
Ceny we Włoszech i 15 porad jak taniej zwiedzać Włochy. Na zdjęciu nasz taras na kempingu koło Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jakie są ceny we Włoszech i czy jest drogo? Dlaczego jednym wydaje się, że wakacje kosztują majątek, a inni podróżują do Włoch co najmniej kilka razy w ciągu roku? Ile kosztują podstawowe produkty w supermarkecie? Jaka jest cena przejazdu autostradą, ile kosztuje paliwo, a ile parkingi? Jeśli planujesz pierwszy wyjazd do Włoch, z tego artykułu dowiesz się jak nie przepłacać i na co uważać. Wyjaśniamy o co chodzi ze słynnym coperto w restauracji, co to jest self service na stacji benzynowej, które sklepy są najtańsze oraz dlaczego ten sam nocleg w sierpniu może być nawet ośmiokrotnie droższy niż w czerwcu?

Znajdziesz tu aktualne ceny we Włoszech oraz 15 konkretnych porad jak nie przepłacać na wakacjach.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Artykuł jest regularnie zaktualizowany – ostatnio pod koniec maja 2023 r.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o ceny we Włoszech

Jakie są ceny we Włoszech? Nawet w Wenecji nie musi być drogo. Lepsze restauracje znajdziesz w weneckiej dzielnicy Castello, gdzie turyści docierają rzadziej, obsługa jest lepsza, a poziom dań wyższy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jakie są ceny we Włoszech? Nawet w Wenecji nie musi być drogo. Lepsze restauracje znajdziesz w weneckiej dzielnicy Castello, gdzie turyści docierają rzadziej, obsługa jest lepsza, a poziom dań wyższy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Turyści są różni. Jedni oczekują przelotu, szybkiego transferu do hotelu z basenem tuż przy plaży i pełnego wyżywienia. Spędzają tak tydzień lub dwa i wracają do Polski niespecjalnie chłonąc włoską atmosferę.

Inni liczą się z każdym wydanym euro, bo dla nich każdy dzień we Włoszech jest na wagę złota. Im dłużej – tym lepiej. Nawet jeśli miałoby być skromnie, to szukają tylko czystego łóżka, łazienki i całymi dniami eksplorują kolejne miejsca lub odpoczywają ciesząc się małymi przyjemnościami.

Jednak największą grupę stanowią osoby, którzy chcą podróżować lepiej. Nie najniższym kosztem, ale też nie wydając oszczędności życia. Szukają noclegów za rozsądną cenę, ale czasem pozwolą sobie na coś wyjątkowego, gdy okazja jest tego warta. Kilka razy wyjdą do restauracji, do baru na kawę, zjedzą lody, ale jednak wydają rozsądnie i dzielą urlop między odpoczynek na plaży, a zwiedzanie miast i regionów.

Z góry uprzedzę! Jeśli jesteś starym włoskim wyjadaczem i świetnie znasz Włochy, to w tym tekście nic Cię nie zaskoczy. Ale jeśli to Twoja pierwsza lub jedna z pierwszych podróży do Włoch mam dla Ciebie garść porad praktycznych jak nie przepłacać we Włoszech. Znajdziesz tu także aktualne ceny we włoskich sklepach, restauracjach, barach i na plażach.

Ceny we Włoszech – który sklep wybrać?

ceny we Włoszech, jak nie przepłacać w trakcie wakacji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ceny we Włoszech, jak nie przepłacać w trakcie wakacji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wielu turystów – szczególnie jadąc całą rodziną – decyduje się na wybór apartamentu lub domku na kempingu. To rozsądne, ponieważ nocleg wyjdzie dużo taniej w przeliczeniu na osobę. Można gotować samemu, a kemping czy apartament zazwyczaj oferuje więcej miejsca i taras, gdzie można przesiadywać wieczorami przy kieliszku wina, gdy dzieci już śpią 🙂

Mając nocleg z tzw. „własnym wyżywieniem” jeszcze przed wyjazdem warto zapisać sobie adresy supermarketów. Na mapach google znajdź najbliższe sklepy Eurospin, Alí Supermercati oraz Conad (nie Conad City, bo to takie nasze Żabki), tylko Conad Supermercato. To większe (ale nie przesadnie duże) supermarkety. Jeśli chodzi o dyskonty, to na północy i w środkowych Włoszech szukaj sklepów Eurospin i Penny Market. Wybór jest mniejszy, ale ceny – szczególnie alkoholi – niskie. Lidl we Włoszech nie jest tak fajnym sklepem jak w Polsce. Dobrze zaopatrzony jest Coop, ale jest dość drogi.

Reasumując. Najlepszym sklepem jest więc Conad, Alí Supermercati i Eurospin. W niektórych regionach Włoch działają sklepy Esselunga – też dobrze zaopatrzone i niedrogie. Conad – wbrew temu co uważa część osób – wcale nie jest drogi i zawsze ma jakieś fajne promocje. Pieczywo, makarony, wędliny, nabiał, ryby, sosy do makaronów – to wszystko w Conadzie będzie świeże, w dużej ilości (różnych producentów) i zazwyczaj w promocyjnych cenach. Wino dużo tańsze jest w Eurospin i w Penny Market.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Ceny we Włoszech – zakupy żywności

W poprzednim akapicie zapomniałem o jeszcze jednej istotnej sprawie. Absolutnie nie rób zakupów na zapas w Polsce i nie wieź ich do Włoch. We Włoszech jest wszystko i są to zazwyczaj produkty lepszej jakości. Niektóre rzeczy są trochę droższe, ale inne tańsze. Zakupy spożywcze w supermarkecie kosztować będą bardzo podobnie jak u nas. We Włoszech tańsza jest kawa, oliwa z oliwek, makarony, sosy do makaronów i pesto, wino i inne alkohole, niektóre owoce i warzywa oraz środki chemiczne.

Ceny żywności i podstawowych produktów we Włoszech:

  • bagietka – 0,89 euro;
  • chleb tradycyjny – 1,5 – 3 euro (cena zależy od wagi);
  • masło – 1,80 – 2,50 euro (kostka 250 g);
  • szynka crudo – 20-30 euro/kg (zazwyczaj przynajmniej po jednej szynce crudo lub cotto jest w promocji i kosztuje wtedy 12-13 euro/kg – warto wybrać właśnie taką);
  • szynka parmeńska – 20-30 euro/kg;
  • mortadela – 18 euro/kg (w promocjach zdarza się często za 11-12 euro/kg);
  • ser mozarella – 3 kulki za 2-3 euro;
  • mleko – 1,10 euro (1 l);
  • pesto Barilla – 2,40 euro, w promocji w Conadzie czasem było po 1,89 euro;
  • oliwa Monini Extra Virgin – około 5-6 euro (1 l) – zdarza się już od 4,5 euro
  • spaghetti lub inny makaron Barilla – 0,90 euro (0,5 kg), w promocji czasem nawet za 0,69 euro;
  • makaron marki własnej (np. Conad) – od 0,59 euro (0,5 kg);
  • świeży makaron (z lodówki) – od 1,19 euro (0,5 kg);
  • słoiczek z karczochami – od 2,50 euro;
  • melon – od 0,99 euro za kg;
  • pomidory – około 1,49 euro za kg;
  • sałata – od 1,49 euro za kg;
  • jabłka – od 1,49 euro za kg;
  • wołowina – od 12,90 euro za kg w promocji;
  • mięso drobiowe – około 8,90 euro;
  • papier toaletowy – od 2,49 euro za 6 rolek dobrej jakości.

Kawa, napoje i alkohol – ceny we Włoszech:

  • kawa Lavazza / Kimbo – 3,5 euro (250 g) – ale kupowałem też 4-paki Lavazzy za 7-8 euro w promocji, czyli był to 1 kg (cztery paczki kawy);
  • zwykła kawa – 2 – 2,5 euro (250 g);
  • woda mineralna – od 0,29 euro (1,5 l);
  • sok – od 1,5 euro (1 l);
  • Coca Cola – 1,7 euro (1,5 l);
  • piwo Peroni – od 0,99 euro za 660 ml;
  • piwo Peroni Nastro Azzurro – od 1,19 euro za 660 ml;
  • wino – od 2 euro (0,75 l) – tańsze jest wino stołowe w kartonie np. w Conadzie (1 l za 1,30 euro). Z kolei w Eurospin wina w szklanych butelkach są już od 1,60 euro za butelkę;
  • Prosecco – w Conadzie od około 5 euro, w Pennym i Eurospin niezłe Prosecco jest za 3,5 euro;
  • likier limoncello – od 6 euro (0,75 l), w Pennym i Eurospin od 5 euro;

Ceny paliwa, autostrad, parkingów

Aktualne ceny paliwa we Włoszech podaje w osobnym dziale:

Ceny autostrad we Włoszech uzależnione są od liczby przejechanych kilometrów. Średnio jest to 0,09 euro za przejechany kilometr. Opłaty za najpopularniejsze z turystycznego punktu widzenia fragmenty włoskich autostrad podaję w osobnym dziale:

Z kolei parkingi we włoskich miastach to wydatek około 1,50 euro za godzinę postoju na tzw. niebieskich liniach. To oczywiście kwota przybliżona. W małych miasteczkach bywa, że to zaledwie 1 euro, w większych 2 euro za godzinę, ale na przykład w Wenecji parking kosztuje 25-45 euro za dzień. Możesz sprawdzić też ceny na dużych, prywatnych parkingach w osobnych działach:

Ceny serwisu plażowego

Monterosso al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cena leżaków na plaży też jest zróżnicowana. Jednak generalnie trzeba założyć że za łóżko + leżak i parasol zapłacisz do 20 euro za dzień. Czyli w tej cenie są dwa miejsca – zazwyczaj właśnie łóżko plażowe i leżak, a czasem dwa łóżka. Czasem 20 euro dotyczy 1 i 2 rzędu, w 3 i 4 rzędzie to 17-18 euro, a w dalszych rzędach dwa leżaki i parasol kosztują nawet 12-15 euro.

Drożej jest w miejscach, gdzie plaża jest niewielka i oblegana przez jednodniowych turystów, czyli np. w Cinque Terre. Taniej jest tam, gdzie plaża jest szeroka i ciągnie się kilometrami (Lignano, Lido di Jesolo, Rimini, Cesenatico). Oczywiście taniej jest też w czerwcu i we wrześniu oraz wtedy, gdy kupujesz serwis plażowy na cały tydzień z góry.

15 porad jak tanio zwiedzać Włochy

1. W sierpniu wszyscy Włosi mają urlop – ceny we Włoszech w szczycie sezonu

Positano, Wybrzeże Amalfi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Positano, Wybrzeże Amalfi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli chcesz, żeby było tanio – nie jedź w sierpniu nad morze. Sierpień to szczyt sezonu. Niemal wszyscy Włosi są wtedy na wakacjach, a ponadto urlopy w sierpniu mają też Niemcy – dużo firm jest w tym okresie zamykanych na wakacje. Każde miejsce noclegowe jest na wagę złota. Ostatni tydzień sierpnia bywa połowę tańszy niż 2 i 3 tydzień miesiąca. Do tego dochodzą korki na bramkach autostradowych, brak wolnych miejsc parkingowych, a czasem nawet brak wolnego stolika w ulubionej restauracji.

Z drugiej jednak strony sierpień to gwarancja pewnej pogody, a plaże i nadmorskie miejscowości tętnią życiem. Są imprezy, koncerty, animacje – nie można się nudzić do późnej nocy 🙂

2. Samolot nie zawsze jest tani. Z rodziną samochodem!

do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Dawniej do Włoch latałem głównie tanimi liniami lotniczymi. Szybko, wygodnie i tanio. Później – już we dwójkę – częściej jeździliśmy samochodem. Zabieraliśmy więcej bagaży i chcieliśmy być bardziej mobilni na miejscu. Bardzo dużo jeździliśmy po samych Włoszech i zwiedzaliśmy. Samochodem było taniej i wygodniej. Teraz – gdy mamy czteroosobową rodzinę – wyjazd samochodem wychodzi najtaniej. Dzieci lubią podróżować i wolą to niż kolejki na lotniskach, przesiadki z samolotu do pociągu, czekanie na autobus itd.

625 l bagażnik ledwo domykamy, bo bierzemy ze sobą milion mniej lub bardziej niepotrzebnych rzeczy, które mogą się przydać. Jedzie więc z nami ekwipunek plażowy, wózek, ale też apteczka z lekami – głównie z myślą o dzieciach 🙂 4 bilety lotnicze + wypożyczenie samochodu z ubezpieczeniem i fotelikami dla dzieci wyszłyby sporo drożej.

Jadąc do Włoch samochodem zawsze śpimy w Austrii lub na północy Włoch, aby dzieci nie siedziały zbyt długo w fotelikach. Zobacz więcej

3. Tankuj w Austrii do pełna i poza autostradą

ceny we Włoszech na stacjach paliw są wyższe niż w Austrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ceny we Włoszech na stacjach paliw są wyższe niż w Austrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jadąc do Włoch zawsze przed granicą włosko-austriacką (jeszcze w Austrii) zjeżdżam z autostrady i tankuję do pełna. Po pierwsze paliwo generalnie w Austrii jest sporo tańsze niż we Włoszech. Podobno jest nawet lepszej jakości, ale trudno to jakoś obiektywnie zweryfikować. Po drugie w Austrii na stacjach poza autostradą ceny paliwa są niższe o około 0,45 euro na litrze niż na autostradzie! To bardzo dużo. Gdy tankujemy pełny bak jednorazowa oszczędność to 120 zł.

Porada praktyczna: jadąc do Włoch przez Graz i Tarvisio możesz od razu wprowadzić w nawigacji adres stacji OMV w Villach, 1 km od zjazdu z autostrady: Maria-Gailer-Straße 53, 9500 Villach. Ewentualnie tuż przed granicą z Włochami jest jeszcze stacja Shell, ale odrobinę droższa: Maglern 35, 9602 Arnoldstein. Na obydwu stacjach jest jednak sporo taniej niż przy samej autostradzie.

4. Wzdłuż Adriatyku można ominąć płatną autostradę

ceny we Włoszech - jak zaoszczędzić na autostradzie
ceny we Włoszech – jak zaoszczędzić na autostradzie

Jeśli jedziesz na środkowe wybrzeże Adriatyku (na przykład w okolice Rimini) albo do Umbrii to z płatnej autostrady A4 zjedź ewentualnie na węźle Venezia Est (Wenecja Wschód). Przestaw nawigację tak, aby nie prowadziła autostradami, przejedź dawną autostradą przez Mestre, a następnie skręć w drogę krajową SS309 w kierunku miasta Ravenna. Zaoszczędzisz 60 km i kilkanaście euro na opłacie autostradowej w jedną stronę. Droga SS309 to trasa krajowa. Jedzie się nią wolniej, ale czasowo wychodzi tylko pół godziny dłużej.

Jeśli jedziesz do Umbrii to w Ravennie kontynuuj jazdę bezpłatną drogą ekspresową SS3bis, która doprowadzi Cię do Perugii, czy nawet do Terni, skąd już blisko do Rzymu. Droga jest bezkolizyjna, po dwa pasy w jedną stronę. Momentami są remonty, bo jej nawierzchnia wymaga już naprawy.

5. Dobrze wybierz bazę wypadową

nasz dom wakacyjny w Asciano, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz dom wakacyjny w Asciano, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To najważniejsza sprawa. Jeśli jedziesz wypoczywać nad morzem to wybierz hotel lub apartament w takim miejscu, aby bezpiecznie pozostawić pod nim samochód i na plażę przychodzić pieszo. Codziennie dojeżdżanie na plażę samochodem i szukanie parkingu to problem i koszty. Do tego okazuje się, że po paru dniach w samochodzie jest pełno piasku.

Ponadto jeśli planujesz zwiedzanie okolicy, to warto wybrać miejscowość, w której jest stacja kolejowa. Wtedy część wycieczek można zorganizować pociągiem. Szczególnie, jeśli dana stacja ma dużo połączeń bezpośrednich z sąsiednimi miastami i bezpłatny parking. Pociągiem jeździliśmy z kurortów północnego wybrzeża Adriatyku do Wenecji. W Toskanii naszą bazą wypadową była Marina di Massa, z której dojeżdżaliśmy pociągiem do Cinque Terre, Pizy czy Florencji. Pociągi regionalne są tanie i jeżdżą często. Odpada problem z szukaniem parkingu, tankowaniem samochodu, a przy okazji można napić się wina do obiadu.

6. Kawę pij raczej przy barze, ale są wyjątki

słynna Caffe Pedrocchi w Padwie jest o połowę tańsza przy barze niż przy stoliku, ceny we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
słynna Caffe Pedrocchi w Padwie jest o połowę tańsza przy barze niż przy stoliku, ceny we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W barach zazwyczaj doliczana jest opłata za serwis przy stoliku. Espresso lub cappuccino przy barze bywa 2-3 razy tańsze niż przy stoliku. Przykładowo, uczciwa cena za espresso przy barze to 1,10 – 1,30 euro. Cappuccino może kosztować 1,30 – 1,70 euro. Za to samo cappuccino podane do stolika zapłacisz od 3,50 euro w górę. W małych miejscowościach jest zazwyczaj tanio, chyba, że to jakieś turystyczne perełki jak na przykład Portofino.

Przy stoliku jest drożej, ale nie jest to reguła. W barach plażowych przy stoliku cena prawie zawsze jest taka sama. Zazwyczaj zamawia się wtedy kawę i przekąski przy barze, płaci i samemu zanosi do stolika. Dużo barów w miastach też przy stoliku oferuje serwis w tej samej cenie, co przy barze. W każdym włoskim barze w widocznym miejscu powinien być cennik zawierający ceny przy barze i przy stoliku. Jeśli go nie widzisz, zapytaj obsługę ile kosztuje kawa.

7. W restauracji pamiętaj o pewnych zasadach

w jednej z rzymskich restauracji, ceny we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w jednej z rzymskich restauracji, ceny we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po pierwsze – coperto. To opłata za nakrycie stołu, czasem też pojmowana jako opłata za zajęcie miejsca w restauracji. W dobrej restauracji w ramach coperto otrzymasz świeży obrus (zmieniany po każdym gościu), serwety, pieczywo i chrupiące grissini. W zwykłej restauracji czasem obrus jest papierowy, a czasem jest to tylko taka papierowa podkładka pod talerz i sztućce. Coperto nie należy mylić z napiwkiem. Coperto zawsze jest na paragonie i wynosi zazwyczaj 2,00 – 2,50 euro za osobę. Płaci się również za dzieci, jeśli zajmują miejsca przy stole. Natomiast napiwek nie jest wyszczególniony na paragonie. Zwyczajowo zostawia się około 10% wartości rachunku lub zaokrągla się do pełnej kwoty.

Warto pamiętać, że w miejscach obleganych przez turystów (np. Piazza San Marco w Wenecji) coperto może wynosić nawet 5 lub 10 euro od osoby tak jak jest w jednym ze słynnych barów, gdzie przez cały dzień gra orkiestra na żywo.

Druga kwestia to menu i ceny. Zamiast menu we włoskich restauracjach coraz częściej pojawiają się kody QR. Więcej o tym jak z nich korzystać przeczytacie na blogu Express VPN.

Ile kosztują poszczególne dania? Pizza od 7 do 15 euro. Makarony od około 10-12 euro w górę. Dania mięsne od 14 euro w górę. Piszę tu o normalnej restauracji, z dobrą kuchnią, gdzie wieczorami chodzą Włosi, a nie o restauracji na jakimś znanym placu, która jest skrojona pod jednodniowych turystów. Ceny pozornie są rozsądne, ale nieproporcjonalnie drogie mogą wydawać się napoje i desery. Lampka wina 5-6 euro, piwo 4,5 euro, butelka wina z karty win – lepiej nie wiedzieć.

My nie chcąc wydawać majątku zazwyczaj zamawiamy butelkę wody gazowanej 0,75 l w cenie 2,50 – 3 euro oraz 0,5 l dzbanek lokalnego wina za maksymalnie 6 euro. Wino bez nazwy jest wyszczególnione w karcie jako wino lokalne, wino lane, czy wino stołowe. Jest bardzo dobre. Podobnie jest z deserami. Desery z karty są drogie (od 6 euro), ale w wielu restauracjach jest lodówka z deserami, które są polecane w danym dniu. Wtedy te desery kosztują po około 3 euro.

8. Pizzę czasem zamawiaj na wynos

pizza z kempingowej pizzeri na tarasie naszego domku (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pizza z kempingowej pizzeri na tarasie naszego domku (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak mamy fajny apartamenty (a zazwyczaj taki mamy) z tarasem, ogródkiem i widokiem, to często pizzę zamawiamy na wynos. Na zdjęciu powyżej nasz domek na kempingu Girasole Eco Family Village. Za dwie pizze płacimy wtedy 13-14 euro. Nie przepłacamy za coperto, napoje i napiwki, a jednocześnie jemy kolację w ładnych okolicznościach. Zapas wina i wody zawsze mamy w lodówce.

9. Muzea za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca

Galleria degli Uffizi, Florencja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Galleria degli Uffizi, Florencja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pamiętaj, że wiele włoskich muzeów – w tym m.in. Galeria Uffizi we Florencji czy Koloseum w Rzymiew pierwszą niedzielę miesiąca dostępne są za darmo. Warto sprawdzić na stronie internetowej muzeum czy uczestniczy w darmowych niedzielach i na jakich zasadach.

Natomiast Muzea Watykańskie za darmo dostępne są w ostatnią niedzielę miesiąca.

10. Kupuj w Conadzie, Eurospin albo w Penny’m – ceny we Włoszech

Conad to świetnie zaopatrzony sklep i zazwyczaj zawsze są jakieś promocje. W małych Conad City jest ich mniej, ale w zwykłym Conadzie w promocji można kupić sporo rzeczy. Standardowe ceny też nie są wygórowane. Produkty są świeże, dobrej jakości i są dostępne od wielu różnych producentów.

Na południu Włoch polubiłem sklepy Europsin. To sieć ogólnokrajowa. Znajdziesz je wszędzie. Eurospin też jest dobrze zaopatrzony, a przy tym ma dużo dyskontowych cen.

Z kolei Penny do dyskont. Wybór jest mały (szczególnie w marketach przed remontem, które nie mają piekarni i stanowiska z wędlinami). Jest za to bardzo tanio. Mają niezłe wina od 2 euro w górę, dobre Prosecco za 3 euro i limoncello za 6 euro.

Najdrożej jest w sklepach na kempingach i w małych sklepach nastawionych na turystów. Sklep na kempingu jest dobry żeby kupić świeże pieczywo i jakieś drobnostki, gdy ich zabraknie, ale duże zakupy warto robić w supermarketach.

11. Poluj na wyprzedaże i na outlety

Gdy na witrynach włoskich sklepów zobaczysz ogromne napisy „Sale” i „Saldi” to znak, że zaczęły się sezonowe wyprzedaże. Wtedy jest naprawdę tanio. Często jest tak, że na metce jest wyższa cena i dopiero przy kasie odliczany jest rabat. Normą są zniżki o 50 proc. na odzież i obuwie, ale czasem jest jeszcze taniej.

We Włoszech jest dużo outletów, gdzie markowe rzeczy są czasem bardzo tanie. My odwiedziliśmy dwa outlety – koło Wenecji i koło Florencji:

  • Noventa di Piave Designer Outlet, Via Marco Polo, 1, 30020 Noventa di Piave
  • The Mall Firenze, Via Europa, 8, 50066 Leccio

12. Wybieraj plaże bezpłatne (spiaggia libera)

Gdzie jechać na wakacje do Włoch? Na zdjęciu Kalabria, plaża w Marina di Zambrone (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gdzie jechać na wakacje do Włoch? Na zdjęciu Kalabria, plaża w Marina di Zambrone (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rezerwując wakacje wybieraj kurorty, w których jest dużo bezpłatnych plaż – szczególnie jeśli jedziesz w sezonie. We Włoszech są nadmorskie miasteczka, gdzie bezpłatne są tylko małe „skrawki” plaż, a kilometrami ciągną się płatne odcinki z leżakami za 20 euro dziennie. W każdym kurorcie są plaże darmowe, ale w niektórych jest ich więcej, a co za tym idzie na plaży darmowej będzie luźniej.

Na zdjęciach satelitarnych map Google zazwyczaj można łatwo sprawdzić jak wygląda plaża w okolicy, w której zamierzasz zarezerwować nocleg.

13. Zawsze pytaj o cenę, to nie wstyd! Ceny we Włoszech w barach i restauracjach

ceny we Włoszech, na zdjęciu górska chata na stoku w Merano, Południowy Tyrol, Włochy (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
ceny we Włoszech, na zdjęciu górska chata na stoku w Merano, Południowy Tyrol, Włochy (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Zazwyczaj gdy we Włoszech chcemy się napić kawy, to po prostu wstępujemy do baru i mówimy Due caffe, per favore. Ale nie w Wenecji, Florencji, Rzymie, Portofino, czy innych tłumnie odwiedzanych przez turystów miejscach. Tam lepiej wcześniej zapytać o cenę. Zwykłe cappuccino o poranku w tych miastach może kosztować tradycyjne 1,30 euro, ale równie dobrze może to być 3,50 euro, co przy dwóch osobach ma już znaczenie. Gdy spodziewam się, że mogą tu liczyć na naiwnych turystów, to zawsze wcześniej pytam o cenę.

Spotykałem się też z nieuczciwymi praktykami w barach. Gdy zapytasz o cenę, to usłyszysz tradycyjnie niską kwotę w okolicach jednego euro i tak potem będzie na paragonie. Ale jeśli zamówisz w ciemno (nie pytając), nieuczciwy barman może policzyć wyższą kwotę, bo wie, że i tak prędko tu nie wrócisz. To zdarza się rzadko, ale lepiej uważać.

14. Uważaj przy tankowaniu! Ceny we Włoszech na stacjach paliw

Przy bezpłatnych drogach ekspresowych oraz na zwykłych drogach krajowych i w miastach rzadko można zatankować, a później zapłacić w kasie. Często pomiędzy godziną 8:00, a 13:00 oraz od 16:00 do 19:00 na stacji znajduje się obsługa. Mamy do wyboru dwa warianty:

  • Area Servizio – tankowanie z obsługą, zazwyczaj droższe o około 0,10 – 0,20 euro. Zaletą jest szybkość, nie trzeba nawet wychodzić z samochodu.
  • Self Service – tankowanie samodzielne, nieco tańsze. Należy wówczas skorzystać z dystrybutora samoobsługowego (self service). Najpierw wkładamy do maszyny banknot, później wybieramy numer dystrybutora i tankujemy.

W godzinach wieczornych, nocnych i w czasie sjesty na stacji benzynowej nie będzie nikogo. Jeśli nie jesteś pewien jak działa automat (a czasami działa źle) to wtedy nie tankuj. Mi raz maszyna „zabrała” banknot i nie mogłem zatankować. To się zdarza, bo te maszyny nie są idealne i mają już swoje lata. Wtedy trzeba wrócić na stację, gdy jest obsługa i wyjaśnić sytuację. Czasem nie jest to możliwe, jeśli w danym miejscu jest się przejazdem.

Pamiętaj też o punkcie 3, czyli o tym, żeby nie tankować na autostradzie, bo tam jest najdrożej.

15. Pamiętaj o skasowaniu biletu!

przed wejściem do pociągu pamiętaj o skasowaniu biletu, ceny we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przed wejściem do pociągu pamiętaj o skasowaniu biletu, ceny we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ostatni punkt to nie rada jak zaoszczędzić, tylko ostrzeżenie. We Włoszech bilet kolejowy trzeba samemu skasować w automacie przy wejściu na peron. Turyści często o tym nie pamiętają, ponieważ to taka lokalna specyfika. Bilet należy włożyć do kasownika, wyrównując go do lewej strony – miejsce do skasowania jest zaznaczone na bilecie słowem Validata. Przejazd bez skasowanego biletu traktowany jest tak samo jak jazda bez biletu.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

52 komentarze

Adrian 29 października 2023 - 09:11

Byliśmy w tym roku w Rzymie, korzystając ze wskazówek na Pana blogu. Wiele z nich bardzo się nam przydało, za co dziękuję. Planujemy kolejną podróż do Rzymu, ale tym razem w celu zwiedzania z Rzymu okolicznych miast (Florencja, Neapol itd.). Postanowiliśmy, że będziemy korzystać z pociągów. Pisał Pan w blogu, że bilet kolejowy należy skasować. Czy dotyczy to również pociągów ICE i Frecciabianca? Proszę również o informację, czy są różne automaty biletowe w zależności od przewoźnika czy też jeden wspólny biletomat? Czy warto rezerwować wcześniej w Polsce bilet poprzez stronę internetową czy też lepiej, będąc już na miejscu w Rzymie, kupić go w dniu wyjazdu lub w przeddzień? Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 października 2023 - 08:00

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o bilety na ekspresy typu Frecciarossa czy Frecciabianca to warto je kupić przez internet na oficjalnej stronie Trenitalia z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Wówczas są one o połowę tańsze niż na kilka dni przed podróżą. Biletów na tego typu pociągi nie kupuje się w biletomacie (ewentualnie w ostateczności). Warto je kupić przez internet dużo wcześniej. To są bilety na konkretne połączenie z przypisaną miejscówką więc nie ma potrzeby kasowania tak jak kasuje się zwykłe bilety na pociągi regionalne. W przypadku ekspresów często już na peronie stoi obsługa i sprawdza bilety.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 17 września 2023 - 14:01

Cześć, planujemy odwiedzić w tym roku w pierwszych 3 tygodniach października Menaggio i Florencję oraz ich okolice. Na jaką pogodę możemy liczyć w takim terminie zwłaszcza nad jeziorem Como i czy wiążą się z takim terminem jakieś ograniczenia (zamknięte zabytki, niedostępne miejsca)?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 września 2023 - 20:05

Hej
Niestety pogody – szczególnie w ostatnim czasie – nie da się przewidzieć. Zazwyczaj pierwsza połowa października we Włoszech była ładna i w większości słoneczna, ale przecież deszczu i burz tez nie można wykluczyć. Szczególnie w Menaggio, które położone jest w górach i tam pogoda bywa kapryśna. Wille nad jeziorem Como i ich ogrody w tym okresie będą jeszcze otwarte. We Florencji wszystko jest normalnie czynne praktycznie przez cały rok za wyjątkiem niektórych świąt. Generalnie na Florencję to idealny czas (będzie mniej tłumów i bez upału), a nad Como życzę, żeby pogoda sprzyjała 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 12 lipca 2023 - 13:42

Jadę pierwszy raz do Włoch z mężem i zdziećmi do Rimini- super poradnik

Odpowiedz
Elżbieta 8 lipca 2023 - 20:25

Dziękuję za rzetelną wiedzę ?

Odpowiedz
Ada 29 czerwca 2023 - 18:54

Hej, a polecacie zajechać do tego outlet pod Wenecja? warto?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 21:55

Hej,

Żeby tam jechać specjalnie, to raczej nie. Outlet to jest dobry pomysł na deszczowy dzień, kiedy nad morzem nie ma co robić. Wtedy wszyscy jadą do outletu 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aga 11 lipca 2023 - 07:57

byłam w Bibione, ceny w sklepie mare+ masło 3,80e, sok pomarańczowy 2,5e standardowe eielkosvi, ser żółty emmental 19e za kg, młode ziemniaki 2,5 e za kg, marchew 3,4e za kg, cebula 2,85 e, jabkka od 3e do 5 e za kg. ceny z czerwca 2023. w innych sklepach podobnie. Byl ktoś w Bibione i może znalazł tańszy sklep ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 18:47

My właśnie wróciliśmy z 5-tygodniowej podróży przez całe Włochy. Od Apulii, przez Rzym, Umbrię i Toskanię aż po północ. Ceny podane w powyższym artykule są aktualne, ale to są ceny „od…”. Wiadomo, że w nadmorskich kurortach, szczególnie blisko hoteli i apartamentów jest trochę drożej dlatego czasem warto podjechać samochodem kilka lub kilkanaście kilometrów do dużego marketu za miastem i zrobić tam większe zakupy.

Mare+ jest bardzo blisko plaży i hoteli – jest nastawiony na turystów, którzy przychodzą tam pieszo. Przy drogach dojazdowych z autostrady do Bibione są na przykład tanie dyskonty Eurospin. Można się tam zaopatrzyć w większe zakupy 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzena 28 czerwca 2023 - 13:54

Dziękuję, artykuł bardzo pomocny, wybieramy się Kamperem w lipcu nad j.Garda 😀
pozdrawiam

Odpowiedz
Jacek 9 czerwca 2023 - 18:26

Witam, może dziwne pytanie, czy są we włoskich marketach, ziemniaki, obrane, ugotowane w worku próżniowym? Takie gotowe do wrzucenia na patelnię?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2023 - 21:39

Niestety nie wiem. Przypuszczam, że są, przecież tu jest wszystko, ale nigdy ich nie kupowaliśmy i nie rzuciły mi się w oczy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 31 maja 2023 - 09:58

Wszystko przetestowaliśmy w tamtym sezonie głównie korzystając z Waszych porad. Uważam że Wasz blog jest poprostu bezcenny szczególnie dla osób, które cały wyjazd organizują same, jadą samochodem i dużo zwiedzają. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 11:08

Dziękuję za miłe słowa! 🙂

Odpowiedz
Natalia 3 czerwca 2023 - 22:06

A jak z płatnością kartą w Puglii?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 czerwca 2023 - 23:10

Bez problemu wszędzie tam gdzie żyją z turystów, można płacić kartą. Gotówka jest wymagana na niektórych parkingach, w toaletach, na targowiskach, ale poza tym terminale są zazwyczaj powszechne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sandra 7 czerwca 2023 - 13:23

Czy 1 września też będą darmowe muzea w Mediolanie? czytałam że są ograniczenie co do miesiący

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2023 - 22:33

Jeśli chodzi o darmowe wejścia w pierwsze niedziele miesiąca, to najlepiej za każdym razem sprawdzać zasady na oficjalnej stronie danego muzeum. To – wbrew pozorom – różni się w zależności od placówki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Agnieszka 20 czerwca 2023 - 23:29

Bardzo dziękujemy za cenne porady.
Byliśmy w Itali ciężarówką,zwiedziliśmy połowę wybrzeża a dzięki Waszym sugestiom zaoszczędziliśmy sporo czasu i również kasy,nie spinając się szczególnie.pozdr

Szymon 30 maja 2023 - 22:11

wszystko się zgadza tylko paliwo we Włoszech jest dużo tańsze niż w Austrii, nawet przy autostradach

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 08:55

Hej,

Nie jest tańsze. Jeżdżę samochodem do Włoch średnio co 1-2 miesiące. Ostatnio w tym miesiącu i po raz kolejny różnica na korzyść Austrii była znaczna. Proszę zwrócić uwagę, że w Austrii cena na autostradzie jest bardzo wysoka, ale po zjechaniu z autostrady jest taniej nawet o 0,50 euro na litrze. Dlatego sugeruję Czytelnikom zjeżdżać 1 km do pierwszej stacji poza autostradą.

Rok temu – w trakcie wakacji – paliwo we Włoszech przez moment było rzeczywiście tańsze, ponieważ włoski rząd czasowo obniżył akcyzę o 0,30 euro na litrze. Potem tę obniżkę zmniejszył do 0,18 euro na litrze, a wraz z końcem roku obniżka akcyzy wygasła.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
MarekD 31 stycznia 2023 - 19:05

Dziękuję, popytam na fb. 🙂

Odpowiedz
MarekD 20 stycznia 2023 - 16:50

Witam.
Wybieram się z przyjaciółmi do Włoch w maju 2023r. Chcemy przywieźć sobie sporo wina. Wiem, że można znaleźć winnice, w których kupuje się pięciolitrowy bukłak i napełnia go wybranym winem prosto z dystrybutora. Czy podpowie Pan coś na ten temat? Jakie są ceny w winnicach? Czy warto wlec ze sobą puste bukłaki (mogę je mieć po 2 zł, czyli za bezcen) Co wystukać w wyszukiwarce, aby taką winnicę znaleźć? Wybieramy się w okolice Neapolu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 stycznia 2023 - 11:45

Witaj,

Przepraszam, że dopiero teraz zauważyłem Twój komentarz. Wróciliśmy z ferii we Włoszech i nadrabiam zaległości w wiadomościach i komentarzach.

Nie mam doświadczeń z takimi miejscami w okolicach Neapolu. Po doświadczeniach z Toskanii i Umbrii wiem, że zazwyczaj te, które pojawiają się w wyszukiwarce są już nastawione na turystów i mają wyższe ceny. Winnice gdzie leją tanie wino do butelek znają głównie lokalsi, rzadko mają jakieś internetowe wizytówki czy strony.

Zapytaj proszę na naszej facebookowej Grupie. Tam jest sporo osób z Neapolu i okolic:
https://www.facebook.com/groups/KierunekWlochy/

Na Grupie jest też użytkownik Rahmanek – nasz ekspert od winnic. Zjeździł ich setki, szczególnie na południu Włoch. Niektóre są tak ukryte, że mało kto o nich wie 🙂

Odpowiedz
Wiesiek 9 listopada 2022 - 14:58

Jak dla mnie, znakomity artykuł. Bardzo cenne uwagi. Cenne informacje. Artykuł bardzo pomocny. Wielkie dzięki.

Odpowiedz
Dawid 25 czerwca 2022 - 14:33

Orientujecie jak jest z cenami w tym roku?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 10:54

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Nadrabiam zaległości po ostatnim pobycie we Włoszech 😉 W tym roku najbardziej odczuwalny jest wzrost cen paliwa (w czerwcu i lipcu benzyna średnio po 2,09 euro). Ceny autostrad są bez zmian w stosunku do ubiegłego roku. W restauracjach i barach nie widać podwyżek albo są one na tyle małe, że nie rzucają się w oczy. W sklepach odrobinę drożej, ale bez przesady. Wciąż wiele produktów jest tańszych niż w Polsce (kawa, wino, makarony, sosy, niektóre warzywa i owoce).

Odpowiedz
Kasia 9 czerwca 2022 - 15:19

Witam, a w Wenecji poleca Pan jakiś camping lub jakiś do którego jest łatwo skomunikowany dojazd z lotniska w wenecji.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 12:11

Dzień dobry! Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Nadrabiam zaległości po miesięcznej podróży wokół Sardynii 🙂 Jeśli sprawa jest wciąż aktualna to proszę rozważyć kempingi w Cavallino-Treporti (np. Marina di Venezia). Autobusy ATVO kursują pomiędzy lotniskiem, a tą miejscowością (w sezonie połączeń jest bardzo dużo). Inna opcja to tani i skromny kemping Jolly Camping in Town w Marghera, ale tam dojazd jest bardziej skomplikowany. Więcej na ten temat pisałem tutaj: https://www.kierunekwlochy.pl/noclegi-w-wenecji-gdzie-spac-w-wenecji

Odpowiedz
Magda 18 maja 2022 - 01:07

Dziękuję bardzo za tak ciekawy artykuł przed pierwszą podróżą do Włoch. Wiele cennych wskazówek. Fajnie, że jesteś. Będzie mi raźniej.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 maja 2022 - 09:23

Dzięki, zapraszamy też do innych artykułów na blogu 🙂

Odpowiedz
RAFAŁ 17 lutego 2022 - 15:25

Tanie tankowanie w Austrii na BP za Villach, zjeżdżasz całe 300 metrów a paliwo o ponad 0,5 euro taniej. Jest tam mały motel i restauracja.

Odpowiedz
RAFAŁ 17 lutego 2022 - 15:21

Witam, większość waszych informacji jest rzetelnych i prawdziwych. Warto dodać, iż często wieczorami w mniejszych miejscowościach odbywają się targi na których można kupić produkty prosto z pola czy winiarni. Super wina po 3-4 euro o wyczuwalnym smaku winogrona, czy pomidory, które smakują inaczej, jakość bardziej słońcem 🙂

Odpowiedz
Marek 13 marca 2022 - 20:25

Super opis ale mam prośbę bo nie umiem namierzyć cennika tego pola na którym byłeś, chodzi o parcele i przede wszytkim czy mają osobne lodówki do wynajęcia ,pozdro?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 marca 2022 - 20:40

Nie rozumiem o jaki kemping chodzi? Jeśli jesteśmy na kempingach, to zawsze wybieramy domki, a nie namioty. Ale jak wyjaśnisz konkretnie, to podam Ci namiary na kemping i cennik parceli 🙂

Odpowiedz
Ernest 18 stycznia 2022 - 14:45

Coś o Sycylii, planuję się wybrać w czerwcu bez pośrednictwa biura podróży.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 stycznia 2022 - 20:24

A co konkretnie chcesz wiedzieć? Pytasz o ceny na Sycylii czy o organizację podróży? 🙂

Odpowiedz
Ewa 28 maja 2021 - 17:40

Świetna robota. Baaaaardzo ciekawa lektura. Dziękuję.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 czerwca 2021 - 11:53

Dziękuję, bardzo mi miło, że artykuł się przydał 🙂

Odpowiedz
Jacek 7 grudnia 2020 - 14:30

Znakomite zestawienie informacji. Dla mnie większość „trików” na zaoszczędzenie jest znana. Z żoną co roku jeździmy do Włoch. Mim to, przyjemnie się czytało!

Odpowiedz
Sławek 4 grudnia 2020 - 20:50

Hej, czy ktos wie jak wyglada dokładnie test na covid po angielsku akceptowany na granicy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 grudnia 2020 - 14:32

W nowym wpisie na blogu wyjaśniam wszystko na ten temat: https://www.kierunekwlochy.pl/test-na-koronawirusa-przed-podroza-do-wloch – na granicy prawdopodobnie nikt nie będzie chciał od Ciebie testu. Wszystko opiera się na oświadczeniach. Wynik może być w języku polskim.

Odpowiedz
Agnieszka 26 czerwca 2020 - 09:46

Dobry konkretny przekaz dla samodzielnych turystów. Na zakupy spożywcze polecam, jeśli akurat jest w pobliżu, włoską sieć Iper Tosano, duży wybór produktów i dobre ceny, zawsze trochę promocji, na ich stronie można sprawdzić lokalizacje sklepów w poszczególnych regionach.
Natomiast co do tankowania nie zawsze dystrybutory są opisane po angielsku, zwłaszcza na lokalnych drogach, wtedy należy się rozglądać za tymi, które mają napis ?Fai da te?… czyli ?zrób to sam? to odpowiednik self-service.

Odpowiedz
Łukasz 26 czerwca 2020 - 07:03

Polecacie chyba najgorszą stację paliw w Austrii. Drogo i kantują na wydawaniu reszty. Ale zawsze kupujemy tam winietki w drodze powrotnej.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 czerwca 2020 - 09:18

Nie polecam żadnej konkretnej sieci paliw w Austrii. Taka stacja była akurat koło naszego hotelu w Graz, gdzie zazwyczaj śpimy. Osobiście lubię tankować na Shellu. Zdjęcie jest przykładowe. Generalnie chodzi o to, że tankowanie w Austrii jest tańsze, a paliwo bardzo dobrej jakości.

Odpowiedz
Michał 25 czerwca 2020 - 18:48

Czemu nie polecacie lidla ??? Pare razy robiliśmy zakupy w lidlu i niczym nie różnił się od naszego ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 czerwca 2020 - 09:20

Nie polecam Lidla właśnie dlatego, że jest w nim bardzo podobny asortyment jak w Polsce. Lidl ma mało włoskich, lokalnych produktów. W Conadzie jest ich mnóstwo. Ma chyba największy wybór wysokiej jakości włoskich serów, wędlin, sosów, makaronów, owoców i warzyw 😉 Alkohol chyba najtańszy w Pennym.

Odpowiedz
Beata 30 maja 2023 - 21:02

Dziękuję za super wprowadzenie do Włoch. Jedziemy do Rzymu w czerwcu całą rodziną. Mam dwa pytania: 1. Jak najlepiej zamawiać taksówkę na lotnisko? 2. Czy z Fiumicino jest dobry dojazd do Lido di Jesolo (centrum). I bardzo proszę o wskazanie gdzie znajdę wszelkie wskazówki co i jak robić w Rzymie.Dziękuję.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 08:49

Dzień dobry,

Rzadko korzystam w Rzymie z taksówek, ale na przykład Cooperativa Radiotaxi 3570 mają infolinię oraz aplikację.

Lido di Jesolo leży koło Wenecji, nad Adriatykiem i daleko od Rzymu 🙂 Zapraszam do naszego kompleksowego przewodnika na 5 intensywnych dni w Rzymie:

https://www.kierunekwlochy.pl/rzym-wlochy/

Natomiast tutaj znajduje się poradnik jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum miasta:

https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-lotniska-rzym-fiumicino-do-centrum-miasta/

Tutaj opisujemy polecane noclegi w Rzymie:

https://www.kierunekwlochy.pl/gdzie-spac-w-rzymie-noclegi-w-rzymie/

Na blogu są też inne artykuły o Rzymie. Między innymi rzymski przewodnik kulinarny, informacje o komunikacji miejskiej itp. Proszę skorzystać z niebieskiego menu w górnej części strony.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Nellka 3 marca 2020 - 21:24

Najtańsze zakupy w Castiglione della Pescaia (prowincja Grosseto) robiliśmy w EuroSpin. Polecam ten sklep – Lambrusco 1.5l od 1.3? 😉

Odpowiedz
Krystyna 18 stycznia 2024 - 09:30

Dziękuję bardzo za cenne wskazówki. Zamierzam spełnić swoje marzenia i wyjechać do Włoch , a jestem zupełnie Zielona. Twoje porady mogą być bezcenne.

Odpowiedz