Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Cortina d’Ampezzo to ekskluzywne górskie miasteczko leżące w środku Dolomitów. Stanowi mekkę dla narciarzy, a latem jest idealną bazą wypadową dla alpinistów i trekingowców. Zachwyca widokami i elegancją. Jest często odwiedzana przez znane postaci przez co ceny w sklepach są znacznie zawyżone, jednak spacer główną ulicą Corso Italia zawsze pozostanie bezcenny…

 

Cortina d’Ampezzo to miejscowość położona w samym sercu Dolomitów. Jest miastem Wenecji Eugejskiej leżącym w prowincji Belluno. Poza tym, że jest malowniczo położona, co niewątpliwie najbardziej przyciąga turystów, swoją sławę zyskała dzięki zorganizowanym tu w 1956 r. Igrzyskom Olimpijskim. Od tego momentu miasto przyciąga turystów, narciarzy, alpinistów i pasjonatów wycieczek trekingowych.

 

Dość małe centrum miasta skupia się wokół Corso Italia. Ulicy niedostępnej dla samochodów. Głównym punktem miasteczka jest plac z XVIII – wiecznym kościołem parafialnym, w środku którego odnaleźć można drewniane tabernakulum z tego samego wieku. Zaś z dzwonnicy rozpościera się niezapomniany widok na otaczające miasto Dolomity. Godna polecenia jest też Ciasa de Ra Reydes, gdzie znajduje się Muzeum Geologiczne oraz Collezione Riuoldi – Centrum sztuki nowoczesnej.

 

W Cortinie znajdują się też dwie stacje kolejek kabinowych wwożące turystów na najważniejsze szczyty otaczających miasto gór. Jedna, przy stadionie olimpijskim prowadzi na Tofana di Mezzo. Druga z kolei wwozi na Tondi di Faloria (koszt przejazdu kolejkami we Włoszech tam i powrotem to zazwyczaj od 16 do 21 euro w zależności od miejsca i rodzaju kolejki).

 

Ponadto z Cortiny można pojechać samochodem nad jezioro Misurina. Należy wtedy jechać drogą SS48 przez przełęcz Tre Croci (Trzech Krzyży, 1805 m n.p.m.). Jezioro otoczone jest masywem Sorapis. Inną alternatywą jest pozostawienie samochodu na przełęczy i udanie się szlakiem 215 nad Lago di  Sorapis – to jezioro o niepowtarzalnym, lazurowym kolorze znajdujące się niejako  dolinie masywu Sorapis. Przejście szlakiem tam i powrotem zajmuje ok. 3-4 h i nie wykazuje żadnych trudności.

Położenie

Cortina położona jest we włoskim regionie Wenecja Euganejska (Veneto) nad potokiem Boite (prawym dopływem Piawy).  Centrum miasta (1211 m n.p.m.) otoczone jest z każdej strony szczytami  t.j. Tofana (3243 m n.p.m.), Cristallo (3221 m n.p.m.), Sorapis (3205 m n.p.m.) oraz Cinque Torri (2252 m n.p.m.)  i uznawane za największy i najpopularniejszy ośrodek turystyczny w weneckiej części  Dolomitów. Poza miłośnikami gór przyciąga znane postaci ze świata filmu i show biznesu. Powoduje to, że ceny w Cortinie są znacznie zawyżone, nie powinien to być jednak powód do rezygnacji z odwiedzenia tego jakże urzekającego miasteczka.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Corso Italia i plac z kościołem parafialnym

to główna droga miasta zamknięta dla ruchu . Wzdłuż deptaku znajduje się wiele kawiarenek, hoteli i ekskluzywnych sklepów.

Ciasa de Ra Regoles

muzeum geologiczne wraz z Collezione Riuoldi, czyli centrum sztuki nowoczesnej.

Kolejki linowe m. In. Funivia Freccia Nel Cielo

prowadzi na najwyższy szczyt w okolicy, a trzeci w Dolomitach – Tofana di Mezzo (3243 m n.p.pm). Kolejka kursuje przez cały rok, jednak przed wyjazdem na oficjalnej stronie internetowej Funivia Freccia Nel Cielo warto sprawdzić aktualne ceny i godziny otwarcia. Godziny kursowania różnią się w zależności od sezonu. W sezonie wakacyjnym kolejką dojedziemy do najwyżej położonej stacji Cima Tofana, a jednorazowy bilet na przejazd w obie strony to koszt 24 euro (według danych z sierpnia 2014 r.). Można ewentualnie zakupić tańszy bilet do której z dwóch, niżej położonych stacji lub bilet w jedną stronę. W sezonie zimowym dojedziemy tylko do stacji Ra Valles, a za bilet w obie strony zapłacimy 20 euro. Dzieci do lat 6 mogą podróżować bezpłatnie, a dzieci do lat 14 otrzymują 50 proc. zniżki.

Wyciągi narciarskie

będące rajem dla narciarzy. Więcej szczegółów na temat tras narciarskich w Dolomitach (a co za tym idzie także w pobliżu Cortina d’Ampezzo) można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Dolomiti Superski – strona dostępna jest także w języku polskim, wystarczy tylko przełączyć wersję językową linkiem w nagłówku serwisu. Ciekawostką jest fakt, że w pobliżu Cortiny znajduje się słynny lodowiec Marmolada (piszemy o nim w dziale “Narty we Włoszech”). W tzw. Wysokim sezonie 2014 – 2015 cena dziennego karnetu Dolomiti Superski wynosiła 53 euro. Oczywiście im dłużej – tym taniej. Karnet tygodniowy to koszt 286 euro, a 13-dniowy 467 euro. Dla młodzieży i seniorów przewidziane są zniżki. Wysoki sezon rozpoczyna się na dwa dni przed wigilią Bożego Narodzenia i trwa do 6 stycznia. Następnie ponownie od 1 lutego do 15 marca. W innych terminach obowiązuje „zwykły sezon” i ceny są około 10 proc. niższe. Najtaniej jest przed sezonem, czyli w pierwszych trzech tygodniach grudnia.

HISTORIA

Historia i sława Cortiny rozpoczęła się wraz z zorganizowaniem tam w 1956 r. Igrzysk Olimpijskich (F. Groń – Gąsienica zdobył tam wtedy pierwszy medal dla Polski w konkurencjach zimowych, zajmując 3 miejsce). Dzięki Olimpiadzie zainwestowano w infrastrukturę turystyczną – głównie narciarską ale i trekingową. Znajdują się tam skocznie narciarskie, lodowisko oraz liczne wyciągi przyciągające zimą tysiące narciarzy.

Komunikacja

Jak dojechać do Cortiny

Z Polski do Cortiny najszybsza droga wiedzie autostradami przez Czechy (Ostrava, Brno) i Austrię (Wiedeń, Graz, Villach). Ostatnie niespełna 200 km pomiędzy Villach, a Cortiną należy pokonać zwykłą drogą, biegnącą przez wysokie Alpy. Trasa jest bardzo malownicza. Cortina d’Ampezzo leży około 40 km od granicy włosko-austriackiej.

 

Turystom wybierającym się na narty w Dolomity włoska policja sugeruje zabranie ze sobą łańcuchów na koła. Drogi w całym regionie są kręte, wąskie i w zimie szczególnie niebezpieczne. Dojeżdżając do poszczególnych kurortów narciarskich pokonuje się duże różnice wysokości, a wyjazd stromą drogą pod górę bez łańcuchów może okazać się zupełnie niemożliwy. Lokalna policja często ustawia swoje patrole przy drogach do górskich kurortów i wpuszcza jedynie te samochody, które mają łańcuchy.

Po dojeździe do hotelu zazwyczaj nie ma potrzeby, aby korzystać z własnego samochodu. Pomiędzy hotelami, restauracjami, sklepami i – co najważniejsze – wyciągami narciarskimi kursują tzw. skibusy. Cena za przejazd zazwyczaj uwzględniona jest w cenie karnetu na stoki.

 

Do Cortiny najłatwiej dojechać samochodem: od strony Wenecji drogą SS51 lub autostradą A27. Jadąc od Bolzano najlepiej wybrać drogę 241 a następnie w Canazei skierować się na drogę SR48.

 

Kursuje tam też wiele autobusów z Bolzano, Dobbiacio, Mestre i Treviso. Dworzec autobusowy znajduje się w samym centrum przy Via Marconi. 

La Grande Strada dei Dolomiti

Podróż do Cortiny może stać się też dużą atrakcją tego miejsca oraz okolicy za sprawą tzw. La Grande Strada dei Dolomiti. Trasa ta liczy 109 km i prowadzi z Bolzano do Cortiny d’ Ampezzo. Jest to droga bardzo wymagająca zarówno dla kierowcy jak i dla samochodu, prowadzi bowiem przez trzy przełęcze, ale jadąc nią możemy zatrzymać się na jednym z wielu punktów widokowych i podziwiać robiące ogromne wrażenie Dolomity. Czas przejazdu tą drogą jest jednak o wiele dłuższy niż drogą 241.

Miasta partnerskie

  • Cattolica (Włochy)
  • Skardu (Pakistan)

To także może Cię zainteresować:

Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *