x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Demografia

We Włoszech mieszka 60 milionów obywateli, co plasuje ten kraj na czwartym miejscu w Europie pod względem liczby ludności. Gęstość zaludnienia jest różna w zależności od regionu.

Najsilniej zaludniona jest północ kraju. W Lombardii jest to 388 mieszkańców na kilometr kwadratowy. W Ligurii 281 mieszkańców na 1 km, w Lacjum 304 mieszkańców na 1 km, a w Kampanii - 425 osób na 1 km. Najsłabiej zaludnionym rejonem jest Dolina Aosty (42 osoby na 1 km). Z kolei Sycylia ma trzy razy wyższe zaludnienie niż Sardynia. Na Sycylii mieszka prawie 200 osób na 1 km kwadratowy, a na Sardynii jest to niespełna 60.

Włochy przez wiele lat szczyciły się najwyższym wskaźnikiem przyrostu naturalnego w Europie. W ostatnich kilkunastu latach borykają się jednak z ujemnym przyrostem naturalnym. Liczba obywateli Włoch rośnie więc głównie dzięki przybywającym tu imigrantom, którzy otrzymują włoskie obywatelstwo.

Opieka zdrowotna

Szpital Forte dei Marmi
Szpital w Forte dei Marmi, na toskańskim wybrzeżu we Włoszech

Szpital SycyliaWłochy cenione są w świecie za wysoki poziom opieki medycznej. Dobrze to widać na przykładzie danych statystycznych. Występuje tu jeden z najniższych na świecie współczynników umieralności niemowląt, który wynosi poniżej 3 zgonów na 1000 urodzeń. Średnia długość życia we Włoszech jest - zaraz po Szwecji - najdłuższa w Europie. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 78,5 lat, natomiast kobiet 82,7 lat.

Według raportu WHO z 2001 roku, włoska służba zdrowia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem jakości i trzecie miejsce pod względem wydajności. 9 procent Produktu Krajowego Brutto przekazywanych jest na służbę zdrowia. Dane statystyczne dotyczące zachorowań i długości życia należą do najlepszych na świecie.

Na zdjęciu po lewej stronie budynek szpitala Vittorio Emanuele II e Fatebenefratelli na Sycylii we Włoszech

Szpital w Mestre, Venezia
Wnętrze nowego szpitala w Wenecji Mestre, Włochy

Szpital w Wenecji
Szpital w Mestre z zewnątrz, pod ziemią znajduje się centrum ratownictwa medycznego

Dane statystyczne

Podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy, także we Włoszech ludność starzeje się. Jest coraz więcej osób w wieku emerytalnym (poprodukcyjnym), a liczba młodzieży w stosunku do ogółu społeczeństwa maleje. Podobnie jak w pozostałych krajach starej Unii, we Włoszech szybko spada liczba osób zatrudnionych w rolnictwie i nieco wolniej liczba zatrudnionych w przemyśle. Znaczący przyrost zatrudnienia odnotowuje sfera usług.

Statystyki mówiące o urbanizacji wprowadzają nieco w błąd. Liczba ludności miejskiej wzrasta pozornie niewiele, ponieważ duża część Włochów kupuje domy na przedmieściach i formalnie są mieszkańcami wsi, chociaż ich życie zawodowe i kulturalne nieodłącznie związane jest z miastem.

Imigranci

Imigranci, Włochy
Nielegalni imigranci na łodzi w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa, w tle Guardia Finanza

Duży problem dla włoskiego rządu stanowią imigranci, pochodzący głównie z Albanii, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują się przedostać do Włoch. Głównym problemem jest uszczelnienie linii brzegowej, która wynosi aż 7600 km długości. Wielu imigrantów ginie na morzu w trakcie próby nielegalnego przedostania się do Włoch. Tylko w 2005 roku zanotowano milion osób próbujących dostać się do Włoch. Imigranci osiedlają się na południu kraju, w okolicach Rzymu, Mediolanu i Turynu. W 2005 roku liczba zarejestrowanych we Włoszech imigrantów (ze zgodą na pobyt) wynosiła 1,3 miliona, w tym 37 tys. Polaków. Stanowi to około 2 proc. ogółu społeczeństwa włoskiego. Najwięcej imigrantów pochodzi z Albanii, państwa afrykańskich, Chin, Indii, Turcji i Filipin.

Duże znaczenie dla liczby napływających imigrantów miały konflikty zbrojne w innych państwach basenu Morza Śródziemnego. Tylko w 2005 roku złożono niespełna 100 tys. wniosków o azyl. W ostatnich latach pojawiają się uchodźcy z Afganistanu, Iranu i Iraku. W ostatnich latach rząd włoski oszacował, że bez obywatelstwa we Włoszech żyje 800 tys. obywateli dawnej Jugosławii, 500 tys. Albańczyków, 330 tys. Azjatów, 320 tys. Rumunów, 300 tys. ludności Europy Wschodniej, 220 tys. Afrykanów i 180 tys. Francuzów. Są także Niemcy (100 tys.), Ukraińcy (108 tys.) i Polacy (60 tys.).

Religia

We Włoszech prawie całą ludność stanowią katolicy. Statystycznie jest ich 88 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę sakrament chrztu. Niewielu jednak regularnie praktykuje. Przez wiele lat włoski kościół opierał się na danych sondażowych, z których wynikało, że 30 proc. Włochów regularnie - co niedzielę - chodzi do kościoła. Dane te pochodziły z dobrowolnie wypełnianych ankiet i po latach okazało się, że są zafałszowane. Patriarchat Wenecji rozpoczął liczenie wiernych w kościołach. Dane zebrane z 619 kościołów potwierdziły, że zaledwie 15 proc. Włochów co niedzielę chodzi do kościoła.

W północnych Włoszech żyje 700 tys. protestantów, a w całym kraju jest 1,2 miliona muzułmanów. We Włoszech znaczącą grupą są prawosławni chrześcijanie - jest ich około 600 tys.

Sport

Stadion w Mediolanie
Stadion w Mediolanie

Włoskie społeczeństwo znane jest ze swojego zamiłowania do sportu. Dzięki narodowemu teamowi Ferrari popularne są wyścigi Formuły 1. Samochody Formuł 1 niezależnie od marki ścigają się na - także włoskich - oponach Pirelli. Włosi zdobyli 15 tytułów wśród kierowców oraz 16 wśród konstruktorów.

Bardziej popularna od Formuły 1 jest we Włoszech piłka nożna uważana za sport narodowy. Czterokrotnie Włosi zdobywali mistrzostwo świata na Mundialu, ostatnio było to w 2006 roku. Włoskie kluby regularnie zdobywają wysokie pozycje w rozgrywkach Ligii Mistrzów.

Innymi dziedzinami sportu, w których Włosi odnoszą sukcesy jest siatkówka, koszykówka, piłka wodna, szermierka, kolarstwo i hokej na lodzie.

Booking.com
Booking.com