x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Diano Marina

Diano Marina

prowincja: Imperia, region: Liguria, Włochy

Diano Marina, Włochy
Diano Marina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Diano Marina to niewielkie miasteczko w Ligurii, które przez trzy miesiące w roku żyło z najazdu turystów, a w pozostałych miesiącach było senną, prowincjonalną osadą. Sytuacja zmieniła się diametralnie w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy brytyjska pisarka Annie Hawes w tutejszych górach kupiła rozpadający się, rustykalny dom, do którego się przeprowadziła, a następnie swoje perypetie opisała w trzech książkach. Świat zwariował na punkcie Diano Marina, chociaż tak naprawdę miasteczko nie jest w stanie zachwycić przeciętnego turysty. Za to miłośnik Włoch będzie potrafił odkryć piękno tego miejsca.

W latach siedemdziesiątych XX wieku Annie Hawes kupiła rozpadający się domek na tutejszych, stromych wzgórzach. Wokół mieszkali wyłącznie rolnicy i rzemieślnicy, którzy spotykając się w lokalnej trattorii nieustannie narzekali na trudy życia we Włoszech. Przy przepysznych kolacjach toczyły się długie spory na temat wszechogarniającej korupcji, wysokich cen nieruchomości, najazdu obcych turystów i sprawy najważniejszej – nieopłacalnej produkcji oliwy z oliwek. Rolnicy co roku powtarzali, że nie opłaca się już sprzedawać wyśmienitej liguryjskiej oliwy z oliwek, ponieważ podrabiana oliwa zza granicy osiąga niższe ceny. Produkowali więc oliwę tylko na własny użytek, robiąc całoroczne zapasy dla siebie i rodziny.

W ten sposób pisarka przedstawia kolejne dni w Diano Marina. Opisuje swoje perypetie związane z szaleńczą – w jej mniemaniu – jazdą wysłużoną Vespą, a także zastanawia się dlaczego ręka baristy nie wytrzymuje i zawsze musi wyłączyć ekspres, gdy kawa napełni się w zaledwie dwóch centymetrach. Wszystkie swoje perypetie począwszy od przyjazdu do Włoch, aż po zamieszkanie tutaj, remont domu i poznanie prawdziwej miłości Annie Hawes opisuje w swoich książkach, które zostały przetłumaczone na wiele języków świata. Od tej pory do miasteczka nieustannie przyjeżdżają kolejni turyści w poszukiwaniu miejsc i ulic z książki. Swoją wdzięczność brytyjskiej pisarce wyraził nawet burmistrz Diano Marina.

Niewielkie Diano Marina dzieli się w zasadzie na dwie części. Pierwsza – najważniejsza z punktu widzenia turystów – rozciąga się wzdłuż tutejszej plaży. Jest to jedna z nielicznych w Ligurii piaszczystych plaż. Znajduje się tutaj niewielka przystań i coś w rodzaju betonowego falochronu wysuniętego w głąb morza, po którym można spacerować i z boku którego także wydzielono miejsce do opalania się.

Niestety zdecydowana większa część to plaże płatne. Warto jednak podkreślić, że mają one dość wysoki poziom. Są tu toalety, przebieralnie, boiska i plażowe bary, co raczej jest standardem. Ale są także baseny i jacuzzi, co wbrew pozorom zdarza się rzadziej i jest swego rodzaju sposobem na podkreślenie prestiżu miejsca. Gdy pogoda nie sprzyja (a tak było podczas naszej fotorelacji, co widać w galerii po prawej stronie) to można zrelaksować się w jacuzzi, po czym wrócić na leżak.

Wzdłuż plaż ciągnie się nadmorska promenada i równolegle do niej biegnie droga krajowa numer 1, czyli popularna Via Aurelia łącząca Rzym z Francją. Trasa jest ruchliwa, ale głównie z uwagi na ruch lokalny. Ruch tranzytowy obsługiwany jest przez pobliską autostradę A10. Przy wspomnianej Aurelii znajdują się restauracje i bary ze stolikami na świeżym powietrzu, ale także sklepy spożywcze, sklepy z lokalnymi produktami i alkoholami oraz butiki.

Druga część miasteczka rzadko odwiedzana przez turystów, to właśnie opisywane przez brytyjską pisarkę wiejskie krajobrazy na liguryjskich wzgórzach otaczających miasto. To właśnie tam toczyła się akcja powieści. Z punktu widzenia przeciętnego turysty nie ma tam nic ciekawego. Jeśli jednak lubimy sielskie krajobrazy, lokalne klimaty i spacery pomiędzy gajami oliwnymi, a winnicami, to warto się tam wybrać.

Booking.com

Położenie

Diano Marina położona jest w zachodniej części Ligurii, w prowincji Imperia. Stosunkowo niedaleko jest stąd do granicy włosko-francuskiej, a przez miasteczko przebiega ważna autostrada A10 oraz droga krajowa SS1, czyli Via Aurelia. Miasteczko liczy około 6 tys. mieszkańców i składa się z części nadmorskiej oraz wiosek (frakcji) porozrzucanych na okolicznych wzgórzach. Miasteczko szczyci się tym, że tutejsze plaże są piaszczyste, co wyróżnia je na tle innych kurortów Ligurii.

Diano Marina, Włochy
plaża w Diano Marina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża w Diano Marina – to niewielkie miasteczko jako jedno z nielicznych posiada długą, piaszczystą plażę. Sąsiednie miejscowości mają plaże kamieniste lub żwirowe. Niestety przeważająca część plaż to odcinki płatne.
  • wzgórza za miastem – miłośnicy powieści Annie Hawes koniecznie powinni wybrać się na samochodową wycieczkę po okolicznych liguryjskich wzgórzach. Można tam podziwiać sielskie klimaty, panoramę wybrzeża, ale też spacerować pomiędzy winnicami i gajami oliwnymi.

Historia

Historia Diano Marina nie wyróżnia się znacząco na tle sąsiednich miejscowości. Pomiędzy XV, a XVII wiekiem rządzili tutaj zarówno przywódcy z włoskiej Genui, jak i ludzie Napoleona Bonaparte. W późniejszym czasie na mocy Kongresu Wiedeńskiego miasto stało się częścią Królestwa Sardynii.

Od 1861 r. Diano Marina jest częścią Zjednoczonych Włoch.

Diano Marina, Włochy
plaża w Diano Marina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Diano Marina położone jest przy autostradzie A10, chociaż nie ma swojego bezpośredniego zjazdu. Jadąc z kierunku Polski (od wschodu) można zjechać parę kilometrów wcześniej w San Bartolomeo al Mare lub kawałek za miastem na węźle Imperia Est. Przez miasteczko przebiega rzymska Via Aurelia, czyli droga krajowa numer 1. Jest to bezpłatna alternatywa dla autostrady A10.

W okolicach wybrzeża wzdłuż ulicy miejsca parkingowe są płatne. W sezonie wakacyjnym znalezienie tutaj wolnego miejsca graniczy z cudem. Jeśli planujemy wakacje w Diano Marina warto zarezerwować taki obiekt, który udostępni nam także parking.

W Diano Marina znajduje się stacja kolejowa, w której zatrzymują się pociągi regionalne.

Miasta Partnerskie

  • Diano d'Alba (Włochy)
  • Granadilla de Abona (Hiszpania)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1269 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com