x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Drogi krajowe we Włoszech

drogi krajowe we Włoszech
przebiegająca przez tereny górzyste droga krajowa SS1, słynna Aurelia łącząca Rzym z Lazurowym Wybrzeżem we Francji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drogi krajowe we Włoszech oznaczone są jako SS (strade statali). Nie licząc autostrad, drogi krajowe to najbardziej tętniące życiem odcinki włoskich dróg, zarządzane przez państwo, które łączą najważniejsze ośrodki we Włoszech, znaczące miasta, ośrodki turystyczne, stolice regionów i prowincji, ważne lokalizacje przemysłowe, lotniska, porty i ośrodki handlu oraz Włochy z państwami ościennymi.

Drogi oznaczone jako SS tworzą sieć 18000 km. Drogami SS zarządza ANAS (Autonomiczna Rządowa Agencja ds. Dróg), która została powołana do istnienia w 1946 roku. Włoskie autostrady także są własnością państwa i są nadzorowane przez ANAS, ale na większości odcinków powierzono opiekę nad nimi prywatnym koncesjonariuszom.

Niektóre drogi krajowe we Włoszech pokrywają się śladem z dawnymi drogami starożytnego Rzymu. Przykładem takiej drogi jest Via Appia (SS7). Innym przykładem jest Via Aurelia (SS1) łącząca w starożytności i obecnie Rzym z Francją, biegnąca wzdłuż Morza Tyrreńskiego i Morza Liguryjskiego, łącząca 9 stolic prowincji i kilkadziesiąt ważnych nadmorskich kurortów.

Drogi o niższym standardzie i znaczeniu z punktu widzenia kraju oraz o niższym natężeniu ruchu od dróg krajowych są zarządzane przez prowincje i regiony.

Wybrane drogi krajowe we Włoszech

drogi krajowe we Włoszech
przebiegająca przez tereny górzyste droga krajowa SS1, słynna Aurelia łącząca Rzym z Lazurowym Wybrzeżem we Francji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

SS1 - jedna z najważniejszych dróg krajowych we Włoszech. Łączy Rzym z Lazurowym Wybrzeżem we Francji. Przeważający odcinek tej trasy biegnie wzdłuż Morza Tyrreńskiego, a częściowo także w górach. Trasa wiedzie przez regiony Lazio, Toskanię i Ligurię aż do przejścia granicznego w mieście Ventimiglia. Po drodze mijamy nadmorskie kurorty Toskanii i Ligurii (w tym m.in. Genuę, czy San Remo).

SS10 – biegnie przez północno-zachodnią część Włoch, rozpoczyna się w Turynie i przez górzyste tereny Piemontu prowadzi do Allessandri. Następnie krzyżuje się z Autostradą Słońca, przekracza Pad i prowadzi do Monselice. Praktycznie na całej długości jest drogą jedno-jezdniową i nie posiada bezkolizyjnych skrzyżowań.

droga krajowa SS14 we Włoszech
droga krajowa SS14 w regionie Friuli Wenecja Julijska w okolicach Triestu (fot. Wikipedia Italia)

SS14 – malownicza droga krajowa biegnąca wzdłuż autostrady A4 i Adriatyku. Rozpoczyna się w Mestre na bezkolizyjnym węźle SS11 i biegnie do Triestu (dobiega prawie do granicy ze Słowenią).

SS20 - droga biegnąca z Turynu, przez Cuneo do przełęczy Tende. Następnie wpada do tunelu łączącego Włochy z Francją. Sam tunel został wybudowany w 1882 roku. Drugi etap trasy SS20 biegnie przez szereg tuneli w Ligurii, droga wówczas zbiega z terenów Alp Nadmorskich.

SS21 - trasa biegnie od Borgo San Dalmazzo do granicy włosko-francuskiej na Przełęczy Maddalena. Ostatni odcinek arterii od miasteczka Argentera do granicy z Francją wije się malowniczymi serpentynami.

droga krajowa SS23 we Włoszech
droga krajowa SS23 w okolicach Sestriere w Piemoncie

SS23 - droga o znaczeniu regionalnym biegnie przed Dolinę Chisone. Jest alternatywą dla autostrady A32, jako dojazd do popularnych ośrodków narciarskich (Pragelato, Sestiere). Droga odegrała istotną rolę komunikacyjną podczas olimpiady w Turynie w 2006 roku, łącząc Pinerolo -  gdzie mieszkały niektóre ekipy sportowców - z obiektami olimpijskimi. Droga jest niezwykle atrakcyjna pod względem turystycznym, na wielu odcinkach tworząc malownicze serpentyny.

SS26 - malownicza droga krajowa ciągnie się równolegle do autostrady A5. Trasa prowadzi z Turynu, poprzez Dolinę Aosty aż w rejon tunelu pod Mont Blanc. Na krótkich odcinkach droga posiada dwie jezdnie, ale generalnie jest jednopasmową alternatywą dla płatnej A5. Ostatni odcinek drogi biegnie malowniczymi serpentynami z widokiem na najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc.

droga krajowa SS27 we Włoszech
droga krajowa SS27 w regionie Dolina Aosty w pobliżu granicy Włoch ze Szwajcarią

SS27 - trasa prowadzi do tunelu pod Wielką Przełęczą Świętego Bernarda i znacząco skraca drogę z Włoch do Szwajcarii. Droga jest międzynarodowym szlakiem E27. Końcowy odcinek przed samą granicą ze Szwajcarią oraz tunel pod Wielką Przełęczą Świętego Bernarda jest płatny.

SS37 - droga krajowa w północnych Włoszech. Trasa łączy miasteczko Chiavenna we Włoszech z przejściem granicznym ze Szwajcarią w miejscowości Castasegna. Droga jest częścią trasy prowadzącej na Przełęcz Maloja.

droga krajowa SS41 we Włoszech
droga krajowa SS41 we Włoszech, Val Monastero (fot. mstefano80, flickr.com)

SS41 - jedno-jezdniową trasa zaczyna się przy drodze SS40 w Sluderno i doliną rzeki Ram łączy Włochy ze Szwajcarią poprzez przejście graniczne w Tubre.

Zobacz także:

 
Booking.com