x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Słynny włoski kompozytor Ennio Morricone zagra w Krakowie!

27.11.2014, autor: Łukasz Ropczyński

Jeden z najwybitniejszych na świecie kompozytorów muzyki filmowej Ennio Morricone poinformował, że po prawie rocznej przerwie spowodowanej urazem kręgosłupa, wznawia swoją europejską trasę koncertową po największych arenach naszego kontynentu. Maestro rozpoczyna swoje 2-miesięczne tournée 1 lutego 2015 r. w Amsterdamie a zakończy je 30 marca 2015 r. we Frankfurcie, dając tam 20-ty - i tym samym ostatni - koncert w tej trasie.

14 lutego, w Walentynki będące zapewne jednym z najmilszych dni roku, Jego wielka muzyka zabrzmi we wnętrzach Kraków Areny. Na jedynym koncercie w Polsce Mistrz Morricone pojawi się w Krakowie ze swoją 170-osobową orkiestrą i chórem spełniając w ten sposób marzenia miłośników Jego wspaniałej twórczości.

- Z wielką radością mogę w końcu powiedzieć, że w pełni jestem sprawny. Jestem bardzo wdzięczny moim widzom w całej Europie za ich cierpliwość i lojalność. Z wielkim żalem musiałem przełożyć tak wiele koncertów w ciągu ostatniego roku. Cieszę się, że mogę dziś ogłosić, że prawie wszystkie moje koncerty, które miały się odbyć w grudniu br., zostały przełożone i włączone do przyszłorocznej trasy koncertowej, która odbędzie się w lutym i marcu! - mówi Mistrz Morricone. - Wiele osób pytało, czy to będzie moje ostatnie tournée. Czuję się wypoczęty, pełen inspiracji i podekscytowany powrotem. To także powrót po strasznie długim okresie nieobecności. A dyrygowanie dla mojej ukochanej publiczności sprawia mi wiele radości. Dlatego tę trasę dedykuję miłośnikom mojej muzyki, oddając im w ten sposób szacunek i uznanie za ich cierpliwość. - podkreśla muzyk.

Zapytany, czego widzowie mogą spodziewać się podczas nadchodzącej trasie koncertowej, Morricone oznajmił: Ostatnio miałem dużo czasu, który aktywnie wykorzystywałem na przygotowanie programu na 2015 rok. Oczywiście, wszystkie moje najbardziej znane utwory będą wykonywane, ale będzie też kilka ciekawych niespodzianek. Jedną z nich - obok tradycyjnie już towarzyszących mi 170 muzyków i śpiewaków najlepszych orkiestr i chórów, w gronie, którym jest niezwykła sopranistka Susanna Rigacci - będzie obecność w tej trasie mojego wieloletniego przyjaciela, wielkiego Dulce Pontes! - dodaje Ennio Morricone.

Ennio Morricone, to najbardziej płodny kompozytor w historii muzyki filmowej. W Krakowie przedstawi repertuar ze swoich największych dzieł w jego 50-letniej karierze. Towarzyszyć mu będzie 170-osobowa orkiestra symfoniczna z chórem polifonicznym. Maestro był pięciokrotnie nominowany do Oscara. W 2007 roku Akademia Filmowa uhonorowała go swoją najbardziej prestiżową nagrodą, przyznając mu honorowego Oscara za całokształt jego twórczości, która obejmuje ponad 500 utworów do filmów. Ennio Morricone jest jedynym kompozytorem, który otrzymał „Honorowego Oscara" a w uzasadnieniu swojej decyzji Jury przyznało, iż otrzymał go „za wspaniałyi wieloaspektowy wkład w dziedzinie muzyki filmowej". Wśród docenionych utworów jest muzyka do klasycznych westernów, w tym "Za kilka dolarów więcej" oraz "Dobry, zły i brzydki", jak również innych kultowych filmów, takich jak: "Nietykalni","Misja", ”Cinema Paradiso”. W zeszłym roku Morricone zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego kompozytora za muzykę do filmu Giuseppe Tornatore "Najlepsza Oferta". Ten uznany i utalentowany kompozytor ma na swym koncie także szereg innych nagród: dwie nagrody Grammy, dwa Złote Globy, nagrody BAFTA, David di Donatello Award, Nastro d'Argento, jak i Polar Music Prize. Jest także Kawalerem Legii Honorowej, a tytuł ten otrzymał z rąk prezydenta Francji w 2009 roku.

Swoje niezwykle zróżnicowane podejście artystyczne, Morricone czerpie z muzyki klasycznej, jazzowej, elektronicznej, popu, rocka, awangardy i rdzennej muzyki włoskiej. Jest mistrzem wzmacniania atmosfery filmu, co osiąga wykorzystując w swojej muzyce zaskakujące rozwiązania dźwiękowe, osiągane za pomocą najróżniejszych instrumentów muzycznych. Kompozycje do westernów Sergio Leone były tworzone przy użyciu harfy, dysonansów harmonijki, flecików Piccolo, bombastycznych dźwięków organów kościelnych, grzmiących trąb, którym towarzyszyły upiorne refreny wokalne. Dzięki nim mistrz stworzył niepowtarzalny klimat ballad dla rewolwerowców. Otaczany szacunkiem legendarnych postaci światowej muzyki, takich jak Quincy Jones i współczesnych reżyserów formatu Martina Scorsese, Ennio Morricone stał się niedoścignioną ikoną współczesnego kompozytora naszych czasów.

Booking.com