Gdzie jechać na wakacje do Włoch?

Coraz więcej osób, które do tej pory spędzało wakacje w Polsce, zaczyna myśleć o wakacyjnym wyjeździe za granicę. Drogie hotele nad polskim morzem, kiepskie restauracje, tłok na plażach i kapryśna pogoda – to wszystko zniechęca do planowania kolejnego urlopu w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu większość polskich turystów planując urlop za granicą wybierała popularne i tanie kierunki, takie jak Egipt, Turcja, Grecja, Chorwacja, czy Bułgaria. Od kilku lat Polacy coraz częściej interesują się plażami zachodniej Europy, a tu niepodzielnie królują Włochy.

 

Jeśli już postanowiliśmy spędzić wymarzony urlop we Włoszech, to drugą naszą myślą zanim zaczniemy szukać hoteli, czy planować drogę będzie zasadnicze pytanie: gdzie na wakacje jechać do Włoch? Gdzie są najpiękniejsze plaże we Włoszech? W którym regionie Włoch najlepiej spędzić wakacje? Które kurorty są najlepsze na wakacje z dziećmi, a gdzie można imprezować do białego rana? Gdzie można połączyć leniwy wypoczynek na plaży, ze zwiedzaniem miast i zabytków oraz szalonym życiem nocnym?

 

Udane wakacje nierzadko wymagają połączenia wszystkich tych elementów. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania krótko i konkretnie opisując najważniejsze wakacyjne rejony Włoch.

Północny Adriatyk we Włoszech

Jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacji we Włoszech jest północny Adriatyk, nazywany też górnym Adriatykiem. Znajdują się tam tak znane w Europie kurorty jak Lido di JesoloCaorle, Bibione, Lignano Sabbiadoro i Grado. Wszystkie te miasta, to stosunkowo młode kurorty, które powstały w XX w. Nowoczesnymi hotelami i apartamentowcami zabudowano całą linię wybrzeża Adriatyku. Wyjątkiem jest Caorle i Grado, które posiadają urokliwą starówkę, a nowoczesna zabudowa powstawała obok historycznego centrum.

 

Plaża na całej linii wybrzeża górnego Adriatyku jest szeroka i piaszczysta. Niestety wszędzie przeważają płatne odcinki. Przy rezerwacji hotelu warto więc zadbać o to, aby oferował on dostęp do prywatnej hotelowej plaży (jest to w ofercie przeważającej większości obiektów). Morze w tym miejscu ma przyjemny turkusowy kolor, a zejście do wody jest łagodne i bezpieczne nawet dla dzieci. Wszystkie plaże w kurortach (zarówno płatne jak i bezpłatne) objęte są ochroną ratowników morskich.

 

Po dniu spędzonym na plaży wszystkie kurorty oferują huczne życie nocne. Niektóre sklepy i butiki oraz – co oczywiste – bary, restauracje, dyskoteki i kluby, czynne są do późnych godzin nocnych. Pod względem życia nocnego prym wiedzie Lido di Jesolo z kilkukilometrowym, zatłoczonym w nocy, deptakiem oraz Lignano Sabbiadoro. Obie te miejscowości oferują największą ilość parków rozrywki dla dzieci, akwarium, liczne place zabaw i Aquaparki. Z kolei w Caorle i Grado wieczorami można spacerować po romantycznej starówce i nadmorskich bulwarach. Tu także są świetne restauracje i bary, ale jest mniej dyskotek, a więcej dobrej architektury, ciekawej przestrzeni publicznej i bardziej ustatkowanych turystów.

Riwiera Włoska - wybrzeże liguryjskie

Drugie godne uwagi wybrzeże, to tzw. Riwiera Włoska w Ligurii, ciągnąca się od granicy z Francją, przez całą długość Ligurii, aż do portowego miasta La Spezia, położonego na pograniczu Ligurii i Toskanii. Do najbardziej znanych kurortów Riwiery Włoskiej należą: Imperia, San Remo, Pietra Ligure, PortofinoSanta Margherita Ligure, Rapallo i miasteczka cudownego Parku Narodowego Cinque Terre (Monterosso al MareVernazzaCornigliaManarola i Riomaggiore).

 

Górzysta i zielona Liguria to jedna z najpiękniejszych krajobrazowo krain w Europie. Tutejsze kurorty zupełnie nie przypominają turystycznych miast północnego Adriatyku. Miasteczka w Ligurii wydają się być bardziej elitarne, mniej hałaśliwe, przeważa tu historyczna zabudowa i centra miast zwrócone w stronę morza. Wszystkie kurorty Ligurii połączone są – biegnącą wzdłuż wybrzeża – linią kolejową, dzięki czemu spędzają wakacje w jednym miejscu z łatwością można zwiedzić sąsiednie miejscowości.

 

Wybrzeże Ligurii na niemal całej długości to plaże kamienisto-żwirkowe. Praktycznie nie ma odcinków piaszczystych, podobnie zresztą jak w sąsiednim regionie Francji w okolicach miast Menton, Nicea i Cannes. Ponadto zejście do wody jest stosunkowo strome – wystarczy być kilka metrów od brzegu, aby w całości się zanurzyć. Ma to jedna swoje zalety. Kolor morza w Ligurii jest niezwykle lazurowy, a woda transparentna. Ponadto odkryjemy tutaj wiele romantycznych zatoczek, ukrytych pomiędzy skalistymi klifami.

Wybrzeże Toskanii

Wybrzeże Toskanii to dobry kierunek dla tych osób, które chciałyby połączyć zwiedzanie bajkowej Toskanii z wypoczynkiem na plażach. Najważniejsze kurorty tego regionu to Marina di MassaForte dei Marmi, Viareggio, LivornoVadaCecina, San Vincenzo i Talamone. Wybrzeże Toskanii jest niezwykłe, ponieważ na stosunkowo krótkim odcinku (w okolicach Livorno) można znaleźć zarówno skaliste klify, jak i szerokie piaszczyste plaże.

 

Ciekawym miejsce jest Marina di Masa, gdzie góry łączą się z morzem. Jest to świetny punkt wypadowy do zwiedzania Toskanii i miasteczek Cinque Terre. Szerokie i piaszczyste plaże są też w Forte dei Marmi i w większym Viareggio. Nieco intymności i spokoju zaznamy w niewielkim Marina di Torre del Lago Puccini. Z kolei w Cecina Mare poza plażami, wieczorami dużo się dzieje wokół nadmorskiego deptaku – organizowane są koncerty, a ulicami przewijają się tłumy turystów.

 

W okolicach miasteczka Vada znajdziemy słynną „białą plażę”. Wbrew pozorom miejsce nie jest warte odwiedzenia. Rzekoma biała plaża to pozostałości po toksycznych odpadach wypuszczanych z jednego z pobliskich zakładów chemicznych. Z kolei portowe Livorno to miejsce specyficzne. Miasto ma swój toskański klimat, ale nie ma tam ładnych plaż. W zasadzie plażowe życie toczy się wokół kilku betonowych pomostów i niezbyt ciekawych plaż na przedmieściach.

 

Największą zaletą wybrzeża Toskanii jest fakt, że poza wypoczynkiem, kąpielami w morzu i opalaniem można też zwiedzać zabytkowe toskańskie miasteczka, winnice, odwiedzać świetne trattorie, czy muzea.

Plaże na południu Włoch

Plaże położone na południe od Rzymu są najrzadziej odwiedzane przez turystów z Polski. Wpływ na to ma przede wszystkim dystans, jaki trzeba pokonać. Z centralnej Polski do niektórych kurortów Kalabrii, czy Kampanii jest 2500 km w jedną stronę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że we Włoszech opłaty za autostrady uiszcza się od przejechanych kilometrów, co dodatkowo zwiększa koszty urlopu na południu.

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na tak odległą wyprawę to nieco zaoszczędzimy na noclegach. Ceny na południu generalnie są nieco niższe niż na przykład na górnym Adriatyku, czy w Ligurii. Najpiękniejsze krajobrazowo są okolice Sorrento, Capri i Amalfi. Znane z filmów miejsca należą do najbardziej prestiżowych kurortów w Europie. Plaże tutaj się niewielkie i zatłoczone, hotele drogie, ale niedogodności rekompensują bajeczne widoki, cudowna zabudowa, świetna kuchnia i możliwość spędzania wakacji wśród gwiazd włoskiego i światowego show-biznesu.

 

Taniej jest w mniej znanych kurortach na wybrzeżu Kalabrii i Kampanii. Są to rolnicze regiony o niskim zaludnieniu, dzięki czemu przeważająca większość plaż jest bezpłatnych. W mniejszych miejscowościach poza jasnym piaskiem i turkusowym morzem będziemy mogli cieszyć się dość dużą swobodą na plaży.

 

Plaże Sycylii i Sardynii opisujemy w osobnym dziale.

Please wait...