x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Isola Maggiore

Isola Maggiore

prowincja: Perugia, region: Umbria, Włochy

Isola Maggiore
Isola Maggiore, Włochy (fot. materiały promocyjne regionu Umbria)

Na tą wyspę po prostu trzeba przypłynąć. Zresztą czy byliście kiedyś na wyspie na środku jeziora? Na wyspie bez samochodów i wydawać by się mogło poza cywilizacją? Nie, to zapraszam na Isola Maggiore. Byłam na niej dwa razy, raz po zmroku. Nie było mieszkańców, większość bowiem to ludzie mieszkający tu tylko w okresie letnim. Panowała więc absolutna cisza. W oddali delikatny szum wody. Wrażenie niesowite, być na jeziorze, na właściwie bezludnej wyspie.

Drugi raz byłam w dzień i też było wspaniałe. W końcu mogłam zobaczyć jezioro, sięgające po horyzont i zwiedzić zabytki na wyspie, a jest co zobaczyć.

Przybywających na wyspę turystów może spotkać niemiłe zaskoczenie w postaci komarów, teraz jeszcze nie, ale latem pojawia się takie zagrożenie.

Na wyspie znajduje się niewielka plaża, choć nie są to plaże pełne piasku, to raczej miejsca gdzie można się poopalać, poleżeć na leżaku i po prostu się zrelaksować. W okolicy plaży można też wypożyczyć rowerek wodny.

Booking.com

Położenie

Isola Maggiore, druga co do wielkości wyspa na Jeziorze Trazymeńskim. Jedyna zamieszkana zamieszkana. Leży obok Isola Minore (niedostępna turystom).

Na Isola Maggiore można dostać się z Passignano, natomiast na trzecią wyspę Isola Polvese z san Feliciano. Wyspa zajmuje powierzchnię 24 hektarów, linia brzegowa to ok 2 km, a najwyższy punkt, na którym znajduje się kościół znajduje się na wysokości 308 m.

Isola Maggiore
Isola Maggiore, Włochy (fot. Dave Snowden, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Via Guglielmi - główna uliczka wyspy. Znajdują się przy niej: informacja turystyczna, kawiarnia i kamienne domy, oraz XIII wieczny pałac (Palazzetto medievale). Całość tworzy bardzo urokliwą scenerię.  
  • Średniowieczny pałacyk (Palazzetto medievale) - XIII wiek. Jest przykładem średniowiecznej architektury. Ciekawostką jest, że nad lewym portalem widnieje krzyż typowy dla zakonów rycerskich - Templariuszy? Jednak ich obecność na wyspie nie jest potwierdzona źródłowo. Zbudowany z piaskowca. Urodził się w nim i mieszkał w nim znany miejski/wyspowy rzeźbiarz i rytownik Gildo Bartocci (1925-1984).
  • kościół i konwent franciszkanów – Konwent został wybudowany w 1328 roku dzięki finansowym nakładom mieszkańców Perugii. Wzniesiony w stylu gotyckim, podobnym do bazyliki w Asyżu. Po opuszczeniu konwentu przez zakonników w miejscu tym powstał zamek.
  • Zamek Izabelli lub zamek Gugliemi - (XIV wiek i XIX wiek) zbudowany na franciszkańskim konwencie w stylu neogotyckim. Właściciele zamku uciekli z niego przed II wojna światową. Zamek dobrze widoczny jest z promu w drodze na wyspę. Obecnie jest niedostępny z powodu prac (rozpoczętych w październiku 2005 roku). W planach jest utworzenie tu hotelu.
  • kościół św. Michała Archanioła - (XII wiek) znajduje się na szczycie wyspy, z dołu widać jego sygnaturkę. Jednonawowe wnętrze ozdobione freski (z XIII wieku i XVI wieku) uczniów ze szkoły Giotto lub Cimabue, oraz ikoną bizantyjską Madonny z Dzieciątkiem. W ołtarzu znajduje się drewniany krzyż autorstwa Bartolomeo Caporali (1420-1505) perugiańskiego malarza i miniatora. Wejście do kościoła z boku (płatne 1 euro). Obok kościoła znajduje się malutki cmentarz mieszkańców wyspy. 
  • Skała św. Franciszka - (1211) miejsce na którym znalazł schronienie w czasie pobytu na wyspie.

Historia

Pierwsze wzmianki o wyspie pochodzą z czasów pontyfikatu papieża Paschalisa I z 817 roku.

Od 1211 roku żył tu jako pustelnik przybyły z Cortony święty Franciszek z Asyżu. W XII wieku wybudowano kościół Michała Archanioła, a w 1328 roku założono klasztor franciszkańskie. Choć pierwsze wzmianki pochodzą już w końca XIII wieku. W XVIII wieku wyspę zamieszkiwało 700 mieszkańców i był to szczytowy czas jej rozwoju. Z czasem wyspa powoli pustoszała.

Isola Maggiore
Isola Maggiore, Włochy (fot. Dave Snowden, flickr.com)

Komunikacja

Połączenie promem z Passignano. Połączenia można sprawdzić na stronie http://umbriamobilita.it/it/orari/servizio-navigazione (po lewej stronie od mapki jest rozkład). W obie strony prom kosztuje 6.9 euro (dane z 2014 r.), podróż trwa 20 minut.

Miasta Partnerskie

Isola Maggiore nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1375 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com