Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Kronplatz - skipassy, mapa, zdjęcia

autor: Łukasz Ropczyński

Kronplatz, Włochy
Kronplatz, Włochy

Kronplatz (Plan de Corones) to najwyższa góra narciarska w Tyrolu Południowym. Według powszechnej opinii narciarzy jest tu najnowocześniejsza infrastruktura narciarska we Włoszech, a narciarstwo można uprawiać na wysokości 2275 m n.p.m. U stóp szczytu Kronplatz znajduje się dolina Val Pusteria, a w niej trzynaście kurortów narciarskich.

Trasy narciarskie w regionie Kronplatz są szerokie, dobrze utrzymane i zapewniają efektowne widoki na szczyty Alp i Dolomitów. Poza atrakcjami dla narciarzy i snowboardzistów przygotowane zostało 200 km tras dla narciarstwa biegowego. W regionie co roku odbywają się międzynarodowe zawody w biegach narciarskich. Miłośnicy pieszej turystyki górskiej (zarówno zimowej jak i letniej) znajdują tu dla siebie bardzo dobrze oznakowane szlaki górskie.

Po całym dniu spędzonym na stoku Kronplatz kusi narciarzy kolejnymi atrakcjami. Do późnych godzin nocnych można korzystać z torów saneczkowych, snowparków, lodowiska, hali tenisowej czy aquaparku. Warto spróbować lokalnej kuchni w licznych restauracjach oraz tutejszych drinków w pubach i dyskotekach. Do późnych godzin wieczornych czynne są butiki z elegancką odzieżą, bary i sklepy z lokalnymi wyrobami.

Dojazd do Kronplatz

Do Włoch najlepiej dojechać przez przez Przełęcz Brenner, a następnie we Włoszech autostradą A22. Jadąc do Włoch austriacką autostradą A13 przez Przełęcz Brenner poza winietą na bramkach będziemy zmuszeni do uiszczenia dodatkowej opłaty. Koszt przejazdu przez Przełęcz Brenner wynosi 8 euro.
 
Z autostrady A22 zjeżdżamy w kierunku Bressannone i Brixen. Następnie należy kierować się w stronę regionu Val Pusteria drogą krajową SS49. Od zjazdu z autostrady do miejscowości Brunico jest około 30 km. W sezonie zimowym należy pamiętać o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła, które w przypadku intensywnych opadów śniegu są obowiązkowe.

Ceny karnetów w Kropnplatz (skipass)

Skipass Kronoplatz w niskim sezonie kosztuje 32 euro za dzień od osoby i 189 euro za 6 dni. W przypadku juniorów jest to odpowiednio 27 euro za dzień i 132 euro za tydzień, a w przypadku seniorów 34 euro za dzień i 170 euro za tydzień. Sezon niski obowiązuje od 1 do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 5 stycznia oraz od 3 lutego do 16 marca obowiązuje sezon wysoki. Cena za karnet skipass dla osoby dorosłej wynosi 47 euro za dzień i 236 euro za tydzień. Dla juniora cena za dzień 33 euro, a za tydzień 165 euro, natomiast dla seniora odpowiednio 42 euro i 212 euro. Średni sezon to okres pomiędzy 6 stycznia, a 2 lutego oraz od 17 marca do 7 kwietnia.

Dzieci do lat 7 otrzymują skipass bezpłatnie, pod warunkiem, że na jednego rodzica lub opiekuna przypada jedne dziecko. Za juniorów uznawana jest młodzież do 18 roku życia. Seniorzy wg regulaminu skipass, to narciarze po 65 roku życia.

Trasy w Kronplatz

Kronoplatz mapa tras
Kronoplatz - mapa tras

Kronplatz oferuje łącznie 105 km świetnie utrzymanych tras. Wśród nich 52 km to trasy łatwe, 27 km to trasy o średnim stopniu trudności, a 26 km to trasy trudne. Jedna z tras "trudnych" posiada homologację dla zawodników FIS. Trasy czarne w tym rejonie należą do bardzo wymagających. Są wąskie, a jedna z nich jest szczególnie stroma. Całość obsługuje 34 wyciągi, o łącznej długości 59 km. Wśród nich 14 wyciągów kabinowych, 10 wyciągów krzesełkowych i 10 orczykowych.

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *