Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

La Spezia to miasto typowo portowe. Życie toczy się tu w urokliwych tawernach i restauracjach przy porcie, turyści spacerują wzdłuż nadmorskich deptaków, które otoczone są parkiem i skwerami. Znajduje się tu jeden z najważniejszych włoskich portów wojskowych, duża marina jachtowa i port promów pasażerskich. Tereny portowe otaczają eleganckie, ruchliwe ulice i place z dużą ilością sklepów, barów i restauracji. La Spezia jest też ważnym węzłem komunikacji kolejowej. Warto stąd rozpocząć wycieczkę po Cinque Terre.

 

Mimo, że wjeżdżając do La Spezia w oczy rzuca się przede wszystkim niezbyt ciekawa dla turystów część przemysłowa, to na uwagę zasługuje starówka miasta. Historyczne centrum rozciąga się od okolic głównego dworca kolejowego do portu. Z uwagi na fakt, że La Spezia jest miastem bogatym, żyjącym z przemysłu i życia portowego, tutejsze kamienice, deptaki i skwery są z reguły zadbane. W centrum, przy ulicach zamkniętych dla ruchu, znajduje się wiele firmowych sklepów i barów. Z kolei w okolicach portu znajdują się najsłynniejsze w mieście restauracje, do których codziennie dostarczane są świeże owoce morza, ryby i inne lokalne przysmaki.

 

La Spezia mimo, że kojarzy się głównie z portami, to także miasto o bogatej historii i zabytkowej architekturze. Warto odkryć tutejsze średniowieczne zamki, barokowe kościoły i pałace. Całość dopełniają secesyjne kamienice z ogrodami dostępnymi publiczne i liczne – bardziej i mniej interesujące – muzea. Z punktu widzenia urlopowego, hałaśliwa i gwarna La Spezia nie nadaje się na kilkunastodniowy urlop. Jest tu zdecydowanie zbyt tłoczno, głośno i za bardzo przemysłowo. Miastu warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie zabytków i okolic portowych. Nie ma tu jednak jakiejkolwiek plaży. Miłośnicy kąpieli w morzu zmuszeni się jeździć przynajmniej kilkanaście kilometrów za miasto, aby wypoczywać na plażach.

 

Port w La Spezia przeszedł do historii zaraz po II wojnie światowej. W ciągu trzech lat, począwszy od 1945 roku, 23 tysiące Żydów potajemnie opuściło Włochy, wypływając na statkach z La Spezia do Palestyny. Przez niektórych historyków port jest nazywany „Wrota do Syjonu”.

 

Na obrzeżach centrum miasta (przy Via Fontevivo 17) znajduje się duży hipermarket wraz z galerią handlową Centro Commerciale „Le Terrazze”. Znajdziemy tam m.in. Ipercoop, Media World (odpowiednik polskiego Media Markt) i włoskie oraz światowe sieciowe sklepy z odzieżą. Jeśli spędzamy wakacje w La Spezia lub w okolicach to będziemy mogli zrobić tu pełne i stosunkowo niedrogie zakupy.

Położenie

La Spezia położona jest w południowej Ligurii, na Riwierze Włoskiej. Miasto znajduje się kilkanaście kilometrów od granicy Ligurii z Toskanią. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym, głównie z uwagi na duży port promów oraz bazę marynarki wojennej. W La Spezii znajduje się też węzłowa stacja kolejowa. Odjeżdżają stąd pociągi do Genui, Rzymu i Florencji.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Port

to główna atrakcja miasta. Tereny portowe są bardzo rozciągnięte. Do stref wojskowych dostęp jest zakazany, ale można spacerować w okolicach Viale Italia. W oddali widać ogromne dźwigi i wielkie statki. Wzdłuż nadmorskiego deptaku rozciąga się park. W pobliżu znajdują się tzw. Giardini Pubblici (Publiczne Ogrody). Idąc od Ogrodów ulicą Viale Italia dojdziemy do Piazzale Europa. Wokół deptaku i parku znajdują się liczne restauracje i tawerny, gdzie poza turystami, chętnie przesiadują także rodowici mieszkańcy La Spezii.

Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Assunta)

wzniesiony w XIII wieku kościół zachwyca nietypową fasadą. Wewnątrz podziwiać można liczne dzieła sztuki, m.in. Rozmnożenie Chleba autorstwa Giovanniego Battisty Casoni.

Kościół Chrystusa Wiecznego Króla (Cristo Re dei Secoli)

kościół konsekrowany w 1975 roku. Świątynię zaprojektował Adalberto Libera, który jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli włoskiego modernizmu.

Zamek św. Jerzego (San Giorgio)

początkowo zbudowany w 1262 roku przez Niccolo Fieschi. 11 lat później został zniszczony przez Genueńczyków. Przez kolejne lata ponownie wielokrotnie przebudowywany.

HISTORIA

Współczesne granice miasta ustanowione były już w czasach rzymskich. La Spezia od wieków była miastem portowym, ale dopiero w XIX wieku olbrzymie znaczenie dla miasta miało ulokowanie tutaj olbrzymiej bazy marynarki wojennej. Z czasem wokół powstał port promów pasażerskich i stocznie. W XX wieku wybudowano dodatkowo mariny dla jachtów.

 

W latach 1945-1948 po likwidacji nazistowskich obozów koncentracyjnych w Niemczech z portu korzystali Żydzi, którzy uciekali z Włoch do Palestyny. Łącznie statkami uciekło 23 tysiące Żydów.

 

Dziś La Spezia to niespełna 100 tysięczne miasto. Przeważająca część mieszkańców utrzymuje się z pracy w tutejszym porcie. Zlokalizowana jest tu baza marynarki wojennej, port promów pasażerskich i liczne mariny jachtowe. W budżecie miasta bardzo duże znaczenie mają wpływy z podatków z działalności portowej.

Komunikacja

Jak dojechać do La Spezia

La Spezia leży na przecięciu płatnych autostrad A12 i A15. Autostrada A15 prowadzi z La Spezia w kierunku północno wschodnim do Parmy, gdzie następnie łączy się ze słynną autostradą A1 (Autostrada Słońca). A15 mimo statusu autostrady ma liczne ograniczenia prędkości. Wynika to z faktu, że droga poprowadzona jest przez wysokie góry, a liczne zakręty są zbyt ostre aby utrzymać na nich prędkości autostradowe. Z tego powodu miejscami występują ograniczenia prędkości do 50 km/h. W sezonie wakacyjnym kierowcy z Włoch i Niemiec wydają się nie przejmować tymi ograniczeniami. Należy jednak uważać i stosować się do przepisów, ponieważ włoska policja autostradowa jest na tym odcinku szczególnie czujna. Rozstawiane są także przenośne fotoradary.

 

Z kolei autostrada A12 to alternatywa dla słynnej drogi krajowej SS1 (tzw. Aurelia). Prowadzi ona – równolegle do linii wybrzeża – aż do Genui, a dalej już jako A10 łączy ze sobą wszystkie kurorty północnej Ligurii aż do granicy z Francją.

Stacja kolejowa i wycieczki do Cinque Terre

La Spezia to dobry punkt wypadowy do miasteczek Cinque Terre. Jedna z możliwości to pozostawienie samochodu w La Spezii i przesiadka na pociąg. Korzystając z tzw. Cinque Terre Card można przez cały dzień podróżować pociągami na trasie La Spezia – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Montersoso al Mare. W 2012 roku cena za tego typu kartę wynosiła 10 euro. W ramach karty można spacerować pieszymi szlakami pomiędzy miasteczkami Cinque Terre.

 

La Spezia posiada dogodne połączenia kolejowe z miastami regionu w Ligurii i Toskanii. Z uwagi na fakt, że miasto położone jest po stronie Ligurii to właśnie w tym rejonie możemy liczyć na częste i bezpośrednie połączenia kolejowe. Natomiast w stronę Toskanii bezpośrednie połączenia regionalne dojeżdżają zazwyczaj do Pizy. Na przykład w ciągu dnia jest kilkanaście połączeń regionalnych z La Spezia do Florencji, z czego przeważająca większość odbywa się z przesiadką w Pizie.

 

Za około 7,50 euro (dane z marca 2014 r.) można dotrzeć pociągiem regionalnym z La Spezia do Genui. Pociąg jedzie około dwóch godzin. Połączenia bezpośrednie na tej trasie w godzinach szczytu są nawet co kilkanaście minut. Pociągi jeżdżą przez miejscowości Parku Narodowego Cinque Terre.

 

Ciekawostką jest fakt, że z La Spezia możemy dojechać bezpośrednim pociągiem do Rzymu. Czas podróży w zależności od połączenia trwa od 3 do 4 godzin. W ciągu dnia do Rzymu odjeżdża kilka bezpośrednich pociągów. Jest także kilka dodatkowych połączeń z przesiadką po drodze. Pociąg Frecciabianca na tej trasie to koszt od około 30 do 60 euro za bilet w jedną stronę (dane z marca 2014 r.).

Miasta partnerskie

  • Toulon (Francja)
  • Bayreuth (Niemcy)
  • Vallejo (Stany Zjednoczone)
  • Zhuhai (Chiny)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

LuxCamp
Booking.com
LuxCamp
Booking.com