x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » La Thuile

La Thuile

prowincja: Aosta, region: Dolina Aosty, Włochy

La Thuile, Włochy
La Thuile, Włochy (fot. Nuno Castro, flickr.com)

Niewielkie La Thuile, położone kilka kilometrów od granicy włosko-francuskiej, w zimie zmienia się na gwarny i zapełniony narciarzami kurort. Sama miejscowość jest dość niepozorna. Kilka większych hoteli, kilkanaście małych obiektów noclegowych, restauracje i bary zlokalizowane wokół kilku głównych ulic. Jednak dla narciarzy największe znaczenie ma olbrzymia sieć wyciągów i tras narciarskich, zaczynająca się w miasteczku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kurort jest połączony z francuskimi trasami narciarskimi regionu La Rosiere. Blisko jest stąd też do szczytu Mount Blanc.

Jak przystało na zachodni kurort narciarski można tu jeździć na nartach korzystając ze wspólnego karnetu Skirama. Okolice kurortu La Thuile mają do zaoferowania ponad 160 km tras narciarskich. Funkcjonuje tutaj łącznie 38 różnego rodzaju wyciągów. Ciekawostką - zarezerwowaną niestety dla najbogatszych narciarzy - jest możliwość uprawiania heli-ski. Polega to na przelocie helikopterem na jeden z najwyższych szczytów w okolice, a następnie powrót na nartach na sam dół. Heli-ski uprawia się przede wszystkim na szczycie Rutor i lodowcu Miravidi.

mapa tras zjazdowych La Thuile, Valle d'Aosta
KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ - mapa tras zjazdowych, La Thuile, Włochy, obszar narciarski San Bernardo, Valle d'Aosta (źródło: oficjalne materiały promocyjne regionu La Thuile)

W czasie wakacji La Thuile jest znacznie mniej zatłoczona. Nie oznacza to jednak, że jest tu nudno. W lecie przyjeżdżają tutaj osoby ceniące sobie obcowanie z naturą, spokój i górskie wycieczki. Warto odkryć tutejsze górskie jeziora i wodospady oraz wspinać się na jedne z najwyższych szczytów Europy. Część tras można pokonać pieszo. Niektóre - dla ułatwienia - warto pokonać kolejkami górskimi, które w ograniczonym zakresie funkcjonują też latem. Latem w miasteczku pojawia się wielu rowerzystów, którzy trenują na górskich trasach. Natomiast w górskich strumykach podobno jest dużo ryb. Z łatwością można zauważyć wędkarzy.

Trasy narciarskie w La Thuile funkcjonują w ramach obszaru narciarskiego San Bernardo.

Booking.com

Położenie

La Thuile jest jednym z najdalej wysuniętych na zachód włoskich miasteczek. Położone w dolinie Valle d'Aosta, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Francją i kilkadziesiąt kilometrów od granicy ze Szwajcarią. Miasto leży na wysokości 1450 m n.p.m. W zimie bez łańcuchów na kołach dojazd do miasteczka może okazać się niemożliwy. Na co dzień mieszka tutaj około 700 osób, ale w zimie La Thuile staje się mekką narciarzy z całej Europy.

La Thuile, Włochy
La Thuile, Włochy (fot. Nuno Castro, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • trasy narciarskie - główną atrakcją kurortu jest ponad 160 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, z których najdłuższa ma aż 11 km. W okolicy na wspólnym karnecie można korzystać z 38 wyciągów. Znajdują się też dwa snowarki oraz trasy do biegów narciarskich. Stacja dolna znajduje się na wysokości 1450 m n.p.m., a stacja górna na wysokości 2650 m n.p.m. Sezon trwa tutaj zazwyczaj od początku grudnia do kwietnia.
  • architektura wojskowa - z uwagi na swoje strategiczne położenie w mieście w przeszłości powstawały fortyfikacje wojskowe. Są tu między innymi fortyfikacje z XVII w, okopy obronne z XIX w. i zamek warowny.
  • centrum miasteczka - centrum La Thuile to zabudowa typowa dla alpejskich kurortów. Znajdziemy tu sklepy, restauracje, bary, hotele i apartamenty do wynajęcia. Restauracje zapełniają się wieczorami i serwują lokalną, alpejską kuchnię. Nocą można bawić się w kilku klubach nocnych. W ciągu dnia całe życie skupia się wokół wyciągów narciarskich.

Historia

Miasteczko istniało już w czasach rzymskich, ale wówczas było nazywane Ariolica. Dopiero w średniowieczu zmieniło nazwę na Thuilia. Od XVIII do XX w. miasto pełniło strategiczną rolę na militarnej mapie regionu, odgrywając ważną rolę w walkach pomiędzy Królestwem Francji, a Królestwem Sardynii. 

W czerwcu 1940 r. z okolic La Thuile Włosi przypuścili atak na Francję chcąc okupować całe południe Francji. Wojska włoskie wspierane były przez lotnictwo, ale armia poniosła stosunkowo duże straty w rejonie górskim, gdzie żołnierze zginęli w śnieżnych burzach. To wówczas wojska włoskie zajęły region San Bernardo.

Po 1964 r. rozpoczęły się prace budowlane mające na celu utworzenie w tym miejscu zimowego kurortu wypoczynkowego. Powstawały kolejne hotele, restauracje i wyciągi narciarskie.

La Thuile, Włochy
termy w La Thuile, Włochy (fot. Terme di Pré-Saint-Didier)

Komunikacja

Do La Thuile najlepiej dojechać własnym samochodem. Jednak w sezonie zimowym koniecznie należy zabrać ze sobą łańcuchy na koła. Część dróg jest nieodśnieżanych lub nieposypywanych solą czy piaskiem. Z południa Polski jadąc autostradami przez Czechy i Austrię jest tu około 1500 km. Z kolei z Warszawy korzystniejsza może okazać się podróż przez Niemcy i Szwajcarię - około 1700 km, ale za to praktycznie bez przerwy autostradami.

Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w stolicy regionu - mieście Aosta.

Miasta Partnerskie

  • Alassio (Włochy)
  • Laigueglia (Włochy)

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1439 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com