x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Lecce

Lecce

prowincja: Lecce, region: Apulia, Włochy

Lecce, Włochy
Lecce, Włochy (fot. Claudio Nichele, flickr.com)

Położone na odległym południu Włoch Lecce jest mekką miłośników sztuki barokowej i jednym z najpiękniejszych miast na południe od Rzymu. Historyczne centrum miasta zachwyci nas olbrzymią ilością barokowych kościołów, kamienic i pałaców. Z tego powodu Lecce określane jest przez Włochów mianem "Florencji południa". Z turystycznego punktu widzenia, poza przepiękną architekturą, warto zwrócić uwagę na położenie miasta. Jest to świetny punkt wypadowy do zwiedzenia Apulii, a na piaszczystą plażę Adriatyku z centrum miasta dojedziemy w kwadrans.

Głównym placem Lecce jest Piazza Sant’Oronzo, wokół którego skupia się turystyczny i miejski ruch. To tutaj znajdują się pozostałości po rzymskim teatrze, będące jedną z wizytówek miasta, które pochodzą z I w. p.n.e. Od placu odchodzą wąskie uliczki historycznego centrum. W oczy rzucają się zadbane, beżowe i miodowe pałace, kamienice i kościoły. Swój kolor zawdzięczają cechom miejscowego piaskowca.

Drugim ważnym placem w mieście jest znajdujący się w pobliżu Piazza del Duomo, czyli plac katedralny. Obydwa place dzieli około 400 metrów.

Znawcy architektury podkreślają jak wielkie znaczenie dla Lecce miał XVI i XVII w. To wówczas do miasta przybyli bogaci zakonnicy i hierarchowie kościelni, którzy byli inicjatorami budowy licznych barokowych kościołów i pałaców. Tutejszy barok różnił się od tego, który możemy spotkać w Rzymie. W Lecce wielką wagę przywiązywano do dekorowania elewacji poszczególnych budynków. Tutejsze kamienice i kościoły pełne są niesamowitych elementów ozdobnych, ornamentów i architektonicznych detali.

Do rozwoju miasta w XVII w. przyczynił się biskup Luigim Pappacoda, którzy na wzór rzymskich papieży, sprowadził tutaj wielu architektów i rzeźbiarzy, którzy nieustannie pracowali nad tworzeniem barokowego centrum miasta.

Dziś poza przepiękną starówką Lecce kusi turystów pobliskimi plażami. Nad piaszczyste wybrzeże Adriatyku dojedziemy w 15 minut. Mieszkańcy Lecce najbliżej mają do plaż w niewielkim, turystycznym San Cataldo.

Wbrew powszechnej opinii południe Włoch nie jest siedliskiem mafii i typów spod ciemnej gwiazdy. Ponadto infrastruktura drogowa na południu - mimo, że gorsza niż na północy - wciąż jest całkiem niezła. Autostrady i główne drogi są takie, jak w całych Włoszech, czyli bardzo dobre. Jednak stereotypy wśród mieszkańców północy Włoch i turystów z zagranicy wciąż są bardzo silne. Ponadto Niemcy i Austriacy - czyli największa grupa zagranicznych turystów we Włoszech - do okolic Lecce ma stosunkowo daleko. Wybierają więc oni inne kurorty wakacyjne, na północy Włoch. Ma to jednak swoje zalety. Plaże w okolicach Lecce są mniej zatłoczone, a ponadto nie ma tak wielu płatnych odcinków plaż, jak zdarza się to na północy Włoch.

Booking.com

Położenie

Lecce położone jest na samym południu Włoch w regionie Apulia. Z geograficznego punktu widzenia miasto leży na półwyspie Saletyńskim. Patrząc na mapę jest to słynny "obcas" Włoch. Z uwagi na swoje położenie rzadko docierają tu turyści z Polski. Miasto liczy nieco ponad 80 tys. mieszkańców.

Lecce, Włochy
Lecce, Włochy (fot. Claudio Nichele, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • kościół Santa Croce - jeden z najważniejszych zabytków miasta. Budowę rozpoczęto w 1549 r. i trwała ona przez blisko półtora wieku. Wybudowany w stylu barokowym kościół posiada przepiękną fasadę z trzema portalami i czterema rozetami. Całość oddzielają potężne kolumny. Nad wejściem znajduje się balkon, a nad nim liczne rzeźby świętych, a także rzeźby orłów, smoków i małp. Całość dopełniają detale obrazujące owoce i kwiaty. Jest to jedna z najpiękniejszych fasad we włoskich kościołach.
 • kościół San Matteo - po polsku nazywany kościołem św. Mateusza to drugi istotny zabytek na mapie Lecce. Kościół jest przykładem baroku rzymskiego. Tutaj również możemy podziwiać cudowną fasadę, a wnętrze świątyni zostało zbudowane na planie eliptycznym. Warto również zwrócić uwagę na niezwykle ozdobiony ołtarz Jezusa wewnątrz świątyni.
 • kościół San Giovanni Battista - kościół Jana Chrzciciela, nazywany też kościołem różańcowym. W nim także należy zwrócić uwagę na fasadę, gdzie w dolnej części znajduje się statua św. Dominika. Kościół jest połączony z klasztorem Dominikanów.

Historia

Lecce w czasach rzymskich określane było mianem Lupiea (od słowa „wilk”). Z tych czasów wywodzi się obecny herb miasta przedstawiający wilka stojącego pod dębem.

W XV w. z uwagi na swoje położenie miasto borykało się z regularnymi atakami, głównie ze strony Turków. Dopiero podbicie floty tureckiej w XV w. sprawiło, że w historii Lecce nastał spokojny czas.

Najbardziej dynamiczny okres w rozwoju miasta to wiek XVI i XVII. To wówczas kształtowała się - podziwiana do dzisiejszych czasów - architektura miasta. Rozbudowie centrum miasta sprzyjało przybycie do Lecce licznych zakonników i hierarchów kościelnych. To bogate zakony przy współudziale mieszkańców finansowały budowę barokowych kościołów, klasztorów i pałaców.

Lecce, Włochy
Lecce, Włochy (fot. materiały promocyjne regionu Apulia)

Komunikacja

W Lecce znajduje się stacja kolejowa mająca liczne połączenia z miastami regionu i najważniejszymi miastami Włoch. Jednak dworzec kolejowy w Lecce jest dość specyficzny. Stacja posiada m.in. połączenia bezpośrednie z Rzymem, realizowane przez narodowego włoskiego przewoźnika Trenitalia. Jednak połączeń regionalnych z Lecce na próżno szukać na stronach internetowych Trenitalia. Są one obsługiwany (podobnie jak w całej Apulii) przez innego przewoźnika Ferrovie del Sud Est e Servizi Automobilistici.

Przykładowo do Lecce można się dostać z Rzymu pociągiem Frecciargneto w cenie około 66 euro (dane z 2014 r.). Czas przejazdu wynosi wówczas prawie 6 godzin. Na trasie z Rzymu do Lecce jeżdżą pociągi InterCity Notte. Podróż trwa ponad 8 godzin, ale za to bilet jest tańszy.

Do miasta nie prowadzi żadna autostrada, ale droga SS613 biegnąca od Lecce na północ miejscami ma standard porównywalny z drogą ekspresową, a przy tym jest bezpłatna (dwa pasy ruchu w każdą stronę oddzielone barierą i bezkolizyjne skrzyżowania). Turyści z Polski do Lecce mają dość daleko. Przykładowo z Warszawy do Lecce - jadąc przez Czechy i Austrię - jest aż 2250 km.

Miasta Partnerskie

 • Barranquilla (Kolumbia)
 • Bristol (Wielka Brytania)
 • Melbourne (Australia)
 • Murcja (Hiszpania)
 • Ostrów Wielkopolski (Polska)
 • Palermo (Włochy)
 • Praga (Czechy)
 • Skopje (Macedonia)
 • Valladolid (Hiszpania)
 • Werona (Włochy)

Ocena miejsca

3.2/5 gwiazdek (1498 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com