Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Livigno - przewodnik, mapy, zdjęcia

autor: Łukasz Ropczyński

Livigno, Włochy
Livigno, Włochy

Trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych regionów narciarskich we Włoszech jeszcze pół wieku temu przez 9 miesięcy w roku był całkowicie odcięty od świata. Dopiero, gdy w 1964 roku zakończono budowę tunelu Munt La Schera nastąpił dynamiczny wzrost znaczenia Livigno. Miasto stało się centrum narciarstwa i sportów zimowych.

Ciekawostką jest fakt, że Livigno znajduje się w strefie bezcłowej. Po dniu spędzonym na stoku narciarskim można udać się na tanie zakupy w tutejszych sklepach.

Livigno znane jest ze swojego specyficznego klimatu. Śnieg leży tu od końca listopada do początku maja. Narciarze mają do dyspozycji stoki usytuowane na wysokości 1800 m n.p.m. Po całodziennym białym szaleństwie, jak już wspominaliśmy, można wybrać się na bezcłowe zakupy. Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się głównie alkohole i perfumy oraz butiki z luksusowymi kolekcjami słynnych włoskich domów mody. Samo Livigno to bardzo klimatyczne miasteczko. Znajdziemy tu świetne restauracje, bary z włoską kawą, pizzerie, a do późnych godzin nocnych czynne są puby, cluby i dyskoteki. Wiele z nich z muzyką graną na żywo, zatłoczonym parkietem i lokalnymi drinkami.

Dojazd do Livigno

Do Livigno najlepiej dojechać od strony Austrii. Najpierw należy kierować się na Innsbruck, a później autostradą A12 w kierunku Szwajcarii. Należy pamiętać, że podróżując po austriackich autostradach jesteśmy zobligowani do zakupu winiety. Z autostrady A12 zjeżdżamy na miejscowość Prutz (drogą krajową numer 27) i dojeżdżamy do granicy austriacko-szwajcarskiej. Po przekroczeniu granicy ze Szwajcarią kierujemy się w stronę Scuol, a później Zernez. Następnie należy szukać informacji o drodze numer 28 i tunelu Munt la Schera.

Ważna informacja dotycząca organizacji przejazdu przed tunel Munt la Schera. Przejazd tunelem Munt la Schera jest płatny. Płatności przyjmowane są w Euro i we frankach szwajcarskich, wyłącznie w gotówce. Nie są akceptowane karty płatnicze. Przejazd samochodem osobowym to koszt 25 euro lub 40 franków szwajcarskich. Jest to tzw. bilet w obie strony (również na powrót). Tunel ma 3,5 km długości. Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła. W przypadku niesprzyjającej pogody lokalna policja skrupulatnie sprawdza, czy pojazdy wyposażone są w łańcuchy. W przypadku ich braku samochód nie jest wpuszczany do tunelu.

Inną ciekawostką dotyczącą tunelu Munt la Schera jest fakt, że w soboty (gdy zmieniają się turnusy) przez wiele godzin tunel czynny jest w relacjach jednokierunkowych. Od godziny 5:00 do 10:00 istnieje możliwość wyjazdu tunelem z Livigno do Szwajcarii, nie można natomiast jechać w przeciwnym kierunku. Pomiędzy godziną 10:00, a 11:00 tunel jest całkowicie zamknięty. Od godziny 11:00 do 18:00 tunel czynny jest tylko dla wjeżdżających do Livigno. Po godzinie 18:00 w sobotę i w pozostałe dni tygodnia ruch w tunelu odbywa się wahadłowo. Ma to związek z dużym potokiem turystów, którzy w sobotę przyjeżdżają lub wyjeżdżają do Livigno.

Ceny karnetów w Livigno

Ceny karnetów (skipass) w Livigno zróżnicowane są w zależności od sezonu oraz liczby dni, na które planujemy wykupić karnet. W sezonie niskim karnet dla jednej osoby to koszt 32 euro. W najdroższym sezonie (czyli w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra oraz w czasie ferii zimowych - luty i marzec) cena wzrasta do 42 euro od osoby. Na upusty mogą liczyć juniorzy, seniorzy oraz dzieci. Przy zakupie karnetów na kilka dni, także jest taniej. Przykładowo karnet dla osoby dorosłej poza sezonem na 6 dni kosztuje 135 euro, a w najwyższym sezonie 208 euro. Ciekawostką jest fakt, że dorośli przy zakupie karnetu na dłużej niż 3 dni, dzieci poniżej 7 roku życia, mogą na stok zabrać gratis (za okazaniem specjalnej karty).

Trasy w Livigno

Livigno - mapa tras, ski map
Livigno - mapa tras

Dzieci oraz osoby zaczynające swoją przygodę z narciarstwem znajdą tutaj aż 30 km tras narciarskim, które nie wymagają zbyt dużych umiejętności. Tras narciarskich dla narciarzy ze średnim poziomem umiejętności jest aż 70 km. Całość dopełnia 13 km trudnych tras, zarezerwowanych dla profesjonalistów, którzy mają duże doświadczenie w narciarstwie.

Jeśli chodzi o wyciągi, to Livigno oferuje nam 3 wyciągi kabinowe, 12 wyciągów krzesełkowych, 16 orczykowych. Do tego w pobliżu Livigno znajduje się jeden snowpark.

Narciarze doceniają bardzo dobrze przygotowane szlaki, świetne oznakowanie i dużą ilość włoskiego słońca, także w trakcie zimy. Pokrywa śnieżna mimo swojej bardzo dużej grubości świetnie nadaje się do uprawiania sportu. Livigno to właściwie jedna główna ulica, od której odchodzą ulice poprzeczne. Wokół nich zlokalizowane są hotele, pensjonaty i apartamenty do wynajęcia. Po obu stronach głównej ulicy rozpościerają się liczne stoki i wyciągi narciarskie. Wyciągi narciarskie kursują do wysokości 3000 m n.p.m. Z tej wysokości korzystając z samych nart swobodnie można wrócić do centrum Livigno zjeżdżając trasami narciarskimi o różnym stopniu trudności. W zależności od umiejętności możemy wybierać pomiędzy trasami prowadzącymi w tym samym kierunku.

Ponadto miłośnicy tras biegowych znajdą tu dla siebie 40 km ścieżek. Wśród nich 10 km trudnych i 25 km dla średnio zaawansowanych. 5 km ścieżek określono mianem łatwych. Dodatkowo istnieje też 2 km pętla do biegania, oświetlona aż do północy.

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *