x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Loreto

Loreto

prowincja: Ancona, region: Marche, Włochy

Loreto, Włochy
Loreto, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Loreto to punkt obowiązkowy dla wszystkich osób wierzących, a także dla tych, którzy interesują się architekturą sakralną. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, aby zobaczyć słynny Święty Domek w Sanktuarium Santa Casa w Loreto. Odbywają się tutaj także wysokiej rangi uroczystości kościelne, a miłośnicy sztuki mogą podziwiać dzieła Bramentego. Nie można spędzać wakacji w Marche i nie odwiedzić Loreto. Warto tu przyjechać, chociażby na chwilę późnym popołudniem.

Loreto jest ważnym miejscem pielgrzymkowym od siedmiuset lat. A to za sprawą figurki Czarnej Madonny i obecności Świętego Domku. Corocznie przybywa tu około czterech milionów pielgrzymów, co jednak nie oznacza, że nie da się tego miejsca zwiedzić w spokoju, delektując się słońcem, pięknymi widokami i czując natchnienie ludzi, którzy przybywali tu przez wieki.

Jeśli spędzamy wakacje na wybrzeżu Marche, to najłatwiej będzie nam przyjechać do Loreto samochodem. Parkingi w mieście są wyjątkowo dobrze oznakowane – widać, że samorządowcy od lat są przygotowani na najazd sporej grupy turystów i pielgrzymów. Spory parking znajduje się przy Via Castelfidardo. Oczywiście jest on płatny, a dodatkowo w parkometrze należy podać numery rejestracyjne pojazdu. Trochę to utrudnia cały proces dokonywania opłat. Następnie z parkingu do okolic sanktuarium można wyjechać windą lub schodami, jeśli winda akurat nie będzie działać.

Przez środek historycznego centrum prowadzi Corso Traiano Boccalini. To zamknięta dla ruchu ulica prowadząca od teatru, aż do placu przed Sanktuarium. Przy deptaku znajdują się miejskie urzędy, hotele, restauracje, ale także bary, pizzerie i butiki. Wszystko z myślą o przybywających tłumnie pielgrzymach. Można tu kupić zarówno tani kawałek pizzy za 1,50 euro, który jest podgrzewany w piecu, jak i luksusowy zegarek Armaniego za 600 euro.

Gdy dojdziemy już do placu przed Sanktuarium możemy podziwiać to, co we Włoszech najwspanialsze. Piękna architektura, tętniący życiem plac, renesansowa fontanna i dające chłód podcienia kamienic. W przeszłości władze Państwa Kościelnego dokładały ogromnych starań, aby to miejsce było wizytówką regionu. Dziś lokalni samorządowcy skrupulatnie pilnują, aby plac jak najbardziej przypominał miejsce sprzed kilku wieków. Nie ma tu restauracyjnych stolików, krzykliwych szyldów i kolorowych elewacji. Całość jest stonowana – jakby zatrzymała się w czasie. Z powodzeniem można by tu nagrywać historyczny film.

Samo Sanktuarium Santa Casa w Loreto – mimo że słynne, prestiżowe i tłumnie odwiedzane – jest bardzo przyjazne dla odwiedzających. Atmosfera nie jest tu sztucznie nadęta, a wnętrza świątyni wręcz zachęcają do wizyty. Podobno obowiązuje tu zakaz robienia zdjęć, ale w czasie naszej wizyty wszyscy swobodnie przemieszczali się z aparatami. Zakaz fotografowania w praktyce dotyczył wyłącznie samego Świętego Domku (a nie całego Sanktuarium) i tam rzeczywiście zdjęć robić nie wypadało. Co więcej po Sanktuarium tłumnie spacerowały rodziny z dziećmi. Nikomu nie przeszkadzały niemowlaki, które zbytnio nie przywiązywały wagi do zachowania ciszy w świętym miejscu.

Sama bazylika powstała w XV wieku, jednak znajdujący się wewnątrz Święty Domek pochodzi z okresu starożytności. Podobne sanktuaria z kopią Świętego Domku są na całym świecie – także w Polsce. Nazywa się je wówczas domkami loretańskimi, właśnie od oryginału z włoskiego Loreto.

Głównym punktem Sanktuarium w Loreto jest Święty Domek (czyli Santa Casa di Loreto). Jest to budynek wzniesiony z kamienia o wymiarach 8,5 m x 3,8 m x 4,1 m. Zewnętrzne ściany domku to marmurowe płaskorzeźby, przedstawiające sceny z życia Maryi oraz wyobrażenia proroków. Wewnątrz Santa Casa znajduje się rzeźba przedstawiającą tzw. Madonnę z Loreto. Historia tego budynku sięga co najmniej końca okresu krucjat. Według tradycji, jest to część domu z Nazaretu, w którym Maryja urodziła się i wychowała, doświadczyła zwiastowania i w którym mieszkał w dzieciństwie Jezus Chrystus. Według podań, po wniebowstąpieniu Jezusa dom został przekształcony w kościół. Aby ochronić dom przez zniszczeniem przez Turków w 1291, kupiecka rodzina de Angeli sfinansowała i zorganizowała przewóz Domku drogą morską przez Bałkany, i w 1294 r. dalej do Recanati – nadmorskiej miejscowości położonej kilka kilometrów od Loreto.

Booking.com

Położenie

Loreto położone jest w regionie Marche, w prowincji Ankona. Region Marche, położony nad Adriatykiem, słynie z pięknych plaż. Jednak Loreto od wybrzeża położone jest około 7 km, a od stolicy regionu oddalone jest o 30 km, w kierunku południowym. W pobliżu jest też słynna plaża w Numanie (Parco Regionale del Conero), oddalona od Loreto o 13 km. Loreto liczy ponad 12 tys. mieszkańców. Historyczne centrum miasta położone jest na wzgórzu, skąd rozpościera się widok na panoramę regionu Marche.

Loreto, Włochy
Loreto, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • Sanktuarium Świętego Domku - (w całej bazylice obowiązuje zakaz fotografowania. We wnętrzu można znaleźć niewielki przewodnik po kościele, także w języku polskim) Choć fasada na to nie wskazuje w środku ujrzymy gotycką trójnawową bazylikę, której budowę rozpoczęto w 1469 roku, choć z wystrojem z epok późniejszych. Całość jest monumentalna, długość 93 m i wysokość 60 m. te imponujące rozmiary widać też kiedy ujrzymy kościół z oddali zbliżając się do Loreto, ale też będąc już blisko i obchodząc go dookoła. W kościele na uwagę zasługują freski w prezbiterium i polska kaplica, której dekoracja przedstawia religijno – patriotyczne epizody z historii ojczyzny. Polacy wsławili się obroną tego sanktuarium o czym przypomina umieszczona przy kaplicy tabliczka:  W czasie szalejącej ostatniej wojny, na podstawie licznych dowodów, przekonaliśmy się jak gorącą wiarą i nabożeństwem do Bogurodzicy odznaczają się Polacy. To oni po odniesieniu zwycięstwa na zgliszczach klasztoru Monte Cassino wznieśli ołtarz przyozdobiony obrazem świętej Bożej Rodzicielki. Od ognia i zniszczenia, nie bacząc na niebezpieczeństwo utraty życia, uratowali święty Domek Loretański, na który spadły zapalające bomby. Tych przeto najdzielniejszych żołnierzy i obrońców mariackiej świątyni, poleciliśmy udekorować papieskimi odznaczeniami. - Z listu Piusa XII papieża, skierowanego do arcybiskupów i biskupów ordynariuszy Polski. 1 września 1951 roku.
 • Święty Domek - znajduje się pod kopułą kościoła. Zdziwi się ktoś to poszukuje sporych rozmiarów domu, święty domek ma bowiem 9,5 na 4 metry w stosunku do ogromnej świątyni. Tradycja podaje, że krzyżowcy, którzy w 1291 roku zostali wyparci z ostatniej swojej twierdzy Akkon i postanowili uratować domurowaną część domu Maryi (pozostałą część stanowiły pomieszczenia wykute w skale). Został on przeniesiony do Trsatu w Chorwacji, a następnie w 1294 roku do Loreto. Najbardziej prawdopodobna wersja mówi o rodzinie rządców Epiru De Angelis (Aniołowie), która postanowiła uratować z Nazaretu domek. Kamienie, z których zbudowany był dom przewieziono statkiem do Loreto. Domek z zewnątrz posiada renesansową obudowę wykonaną na zlecenie papieża Juliusza II, projekt wykonał Bramante, natomiast wykonawcami byli min. Sansovino, da Sangallo.
 • Cudowna figura Madonny - znajduje się w ołtarzu wewnątrz Świętego Domku, obecna jest kopią wykonaną przez Celleniego po pożarze z 1921, który zniszczył oryginał. Ta pierwsza była wykonana z drzewa cedrowego - rosnącego w ogrodach watykańskich - przez Quattriniego w XIV w.
 • Plac Madonny - czyli plac, którym znajduje się sanktuarium. Na placu znajduje się Pałac Apostolski projektu Bramentego. Spokojny rytm arkad, jasnożółta barwa kamieni i białe półkolumny, a także całość projektu stanowią wspaniałe domknięcie placu od strony północnej i zachodniej. Budowla z pewnością zachwyci nas i to niezależnie od tego czy zaczniemy oglądać go wchodząc na plac od strony parkingu czy wychodząc z kościoła. W pałacu znajduje się skarbiec, w którym oglądać można liczne wota i dary pielgrzymów. Choć znajdują się na zakończenie pałacu wieża wydaje się całością z kościołem, tak nie jest została ona dobudowana dopiero w połowie XVIII w. Na placu znajduje się też XVII wieczna piękna fontanna stanowiąca dopełnienie zabudowy placu. 
 • Cmentarz Polski - na cmentarzu tym, w 1080 grobach spoczywają polscy żołnierze z 2. Korpusu Polskiego, dowodzeni przez gen. Władysława Andersa, którzy polegli w czasie walk na linii frontu od Pescara aż do tzw. "Linii Gotów". Decyzję o założeniu cmentarza podjęto w 21 lipca 1944 roku kiedy to w bazylice loretańskiej odbyło się żałobne nabożeństwo za poległych polskich żołnierzy. Uczestniczyli w niej: Naczelny Wódz Polski gen. Kazimierz Sosnkowski i gen. Władysław Anders oraz mieszkańcy miasta i przedstawiciele władz. Obok cmentarza do sanktuarium prowadzi dróżka z kapliczkami różańcowymi. Na tej końcu w kaplicy Ukrzyżowanie znajduje się marmurowa kaplica z podziękowanie włoskich spadochroniarzy dla polskich żołnierzy.

Historia

Budowa sanktuarium w XV w. wyznaczyła główne kierunku architektonicznego rozwoju Loreto. To wokół Bazyliki zaczęły powstawać kolejne ulice i zabudowania. Gdy zakończył się pierwszy etap budowy Bazyliki podjęto decyzję o budowie murów obronnych miasta (miało to miejsce w XVI w.).

W czasie II wojny światowej polscy żołnierze wyzwolili miasto i obronili tutejsze sanktuarium. Działali oni w ramach II Korpusu Polskiego. Polscy żołnierze pod dowodzeniem gen. Władysława Andersa w czasie walk na terenie miasta szczególnie dbali o skutki swoich działań. Starano się nie zniszczyć kulami historycznej zabudowy sakralnej. To się udało, za co lokalna społeczność jest wdzięczna Polakom do dziś.

Loreto, Włochy
Loreto, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Z południa Polski – przykładowo z Krakowa – do Loreto jest nieco ponad 1400 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy podróż autostradami przez Czechy i Austrię. Jedynie pielgrzymki jadą zazwyczaj celowo do Loreto zaliczając po drodze inne punkty obowiązkowe, takie jak Padwę, Asyż, a po Loreto także Rzym. Przeciętny turysta, który do Włoch jedzie na własną rękę, Loreto niemal zawsze odwiedza niejako przy okazji – na przykład, gdy spędza wakacje na wybrzeżu Adriatyku w regionie Marche. Na zwiedzenie Loreto wystarczy kilka godzin, dlatego można się tu wybrać nawet popołudniem – po dniu spędzonym na plaży.

Według danych z 2016 r. Sanktuarium otwarte jest codziennie od godziny 6:15 do 19:00. W sezonie wakacyjnym godziny otwarcia wydłużone są do 19:30. Do Santa Casa można wejść pomiędzy godziną 9:00,a 12:30 oraz od 15:00 do 18:00. W sezonie wakacyjnym nawet do 18:30 lub do 19:00 w niektóre dni.

Parkingi w mieście są wyjątkowo dobrze oznakowane – widać, że samorządowcy od lat są przygotowani na najazd sporej grupy turystów i pielgrzymów. Spory parking znajduje się przy Via Castelfidardo. Oczywiście jest on płatny, a dodatkowo w parkometrze należy podać numery rejestracyjne pojazdu. Trochę to utrudnia cały proces dokonywania opłat. Następnie z parkingu do okolic sanktuarium można wyjechać windą lub schodami, jeśli winda akurat nie będzie działać.

Do Loreto można dojechać pociągiem z Ankony. Podróż trwa około 15 minut, bilet kosztuje 2,90 euro (dane z 2016 r.). Rozkład można sprawdzić na stronie włoskich kolei trenitalia. Do samego centrum Loreto trzeba jeszcze kawałek podejść pod górkę, około 20 minutowy spacer.

Najbliższy międzynarodowy porty lotniczy znajdują się w Ankonie, ale nie ma on bezpośrednich połączeń z polskimi miastami.

Miasta Partnerskie

 • Altötting (Niemcy)
 • Częstochowa (Polska)
 • Fátima (Portugalia)
 • Mariazell (Austria)
 • Nazaret (Izrael)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1514 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com