x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Rzym Fiumicino (Roma Fiumicino)

Port lotniczy Roma Fiumicino
Port lotniczy Roma Fiumicino

Port lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci (FCO) to główne i największe lotnisko we Włoszech. Od centrum miasta oddalone jest o około 30 kilometrów. Rocznie odprawianych jest tu 40 milionów pasażerów. W poniższym artykule znajdą Państwo praktyczne informacje na temat samego portu lotniczego, jak i szczegóły dotyczące możliwości transportu z lotniska do centrum Rzymu.

Lotnisko Rzym Fiumicino zostało otwarte w 1961 roku. Od tego czasu narodowy włoski przewoźnik lotniczy Alitalia zainwestował olbrzymie kwoty w rozbudowę terminali, pasów startowych i hangarów dla samolotów. Dziś lotnisko dysponuje trzema drogami startowymi, systemem ILS, a w godzinach szczytu co dwie minuty jest w stanie przyjąć lub odprawić kolejny samolot. Obecnie port dysponuje pięcioma terminalami. Pasażerowie do samolotów wchodzą przez specjalne rękawy lotnicze, a pomiędzy terminalami, a punktami odprawy przemieszczać się można specjalną lotniskową kolejką, która jest bezpłatna.

Lotniskowa kolejka Fiumicino
Bezpłatna lotniskowa kolejka na Fiumicino

Na lotnisku Roma Fiumicino prowadzone są kolejne inwestycje. Do 2018 roku przepustowość lotniska ma być zwiększona z 38 mln pasażerów rocznie do 55 mln pasażerów.

Dojazd na lotnisko Roma Fiumicino samochodem lub taksówką

Port Lotniczy Roma Fiumicino z centrum Rzymu jest połączony autostradą A91. W przypadku podróży taksówką koszt przejazdu powinien wynosić około 45-55 euro w zależności od wybranego punktu docelowego w centrum. Zazwyczaj przed podróżą taksówką warto się nieco potargować.

Fiumicino
Port lotniczy Roma Fiumicino

Warto też zwrócić uwagę, czy taksówka którą zamierzamy się przemieszczać zarejestrowana jest w Rzymie, czy w mieście Fiumicino. Taksówki rzymskie są tańsze (nawet o 15-25 euro na kursie) niż taksówki z Fiumicino. Wynika to z faktu, iż Rada Miasta Rzymu ustanowiła niższe ceny, niż radni z Fiumicino. Władze miasteczka, na terenie którego położone jest lotnisko nieustannie próbują ściągnąć jak najwięcej pieniędzy do swojego budżetu z faktu, iż mają u siebie port lotniczy. Z kolei władze Rzymu chcą zachęcić turystów taksówkami w rozsądnych cenach. Ta dziwna sytuacja jest przedmiotem sporu pomiędzy władzami obu miast, który trwa już od kilkunastu lat.

Podobnie jak w Polsce, tak i we Włoszech warto zwracać uwagę na oszustów zwanych potocznie “mafią taksówkową”. Żądają oni horrendalnych stawek za przewóz. Lepiej skorzystać z taksówek, które czekają na oznakowanych postoju, niż z naciągaczy, którzy zapraszają nas do swojej taksówki tuż przy wyjściu z lotniska.

Pociąg z lotniska Roma Fiumicino do centrum Rzymu

Leonardo Express
Leonardo Express łączący port lotniczy Roma Fiumicino z dworcem Roma Termini

Naprzeciwko terminalu 3, na poziome “Partenze” (wyloty) znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi do centrum. W celu sprawnego dotarcia na stację najlepiej kierować się za znakami z napisem “Treni” lub “Trains”.

Turyści ceniący sobie czas i wygodę powinni wybrać Leonardo Express. Są to nieco starsze składy Pendolino, które co 30 minut jeżdżą bezpośrednio pomiędzy lotniskiem Fiumicino, a dworcem kolejowym Roma Termini. Podróż pociągiem trwa 30 minut, a cena biletu w październiku 2012 roku wynosiła 14 euro. Pierwszy pociąg z lotniska do dworca Roma Termini odjeżdża o 6:38, a ostatni o 23:38. W przeciwnej relacji, czyli z Termini do Roma Fiumicino pierwszy skład Leonardo Express odjeżdża o 5:52, a ostatni o 22:52.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pociąg Leonardo Express jest połączeniem gwarantowanym. Włoskie koleje zapewniają, że pociąg jeździ nawet w przypadku strajku kolejarzy, a w skrajnych wypadkach - które ostatnio nie miały miejsca - byłby zastąpiony połączeniem autobusowym.

Pociąg lotnisko Fiumicino - Roma Termini
Linia FR1 łącząca lotnisko Roma Fiumicino ze stacjami podmiejskimi

Tańszym rozwiązaniem jest podróż koleją metropolitarną. Linia FR1 łączy lotnisko Rzym Fiumicino ze stacjami Roma Trastevere, Roma Ostiense, Roma Tuscolana i Roma Tiburtina, ale nie dojeżdża do Roma Termini! Pociąg zatrzymuje się na licznych stacjach podmiejskich. Bilet na pociąg w 2012 wynosił 8 euro, a składy odjeżdżają średnio co 15 minut. Pierwszy pociąg odjeżdża około godziny 6:00, a ostatni około 23:30.

Autobusy komunikacji miejskiej z lotniska do centrum Rzymu

Najtańszym sposobem dotarcia do centrum Rzymu jest podróż miejską komunikacją autobusową (Cotral). Autobusy tego przewoźnika kursujące w relacji regionalnej zazwyczaj są koloru niebieskiego. Przystanek znajduje się na pograniczu terminalu 2 i 3 przy ul. Via Francesco. Bilet na autobus można kupić w lotniskowych kioskach lub w barach Autogrill, które także są na lotnisku. Cena biletu w 2012 roku wynosiła 4,5 euro. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zakup biletu u kierowcy autobusu, to zapłacimy 7 euro.

Fiumicino
Lotnisko Rzym Fiumicino

W zależności od wyboru linii (informacje na przystanku) autobusem komunikacji podmiejskiej możemy dotrzeć do dworca Roma Tiburtina, Roma Terminii lub do stacji metra A (Cornelia) lub metra B (Roma Magliana).

Jest też połączenie do stacji tzw. metra naziemnego Ostia Lido. Jest to nadmorska miejscowość położona w pobliżu Rzymu. Bilet na to połączenie wynosił 1,20 euro.

Po północy średnio co godzinę kursują autobusy nocne. Regularne połączenia dzienne funkcjonują od około 6:00 do 23:30.

Parking przy lotnisku Roma Fiumicino

Przy porcie lotniczym Rzym Fiumicino znajduje się nowoczesny, wielopoziomowy parking dla samochodów osobowych. Pierwsza godzina postoju, to koszt 8 euro. Każda kolejna godzina wynosi 3 euro.

Booking.com