x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Mało znana Amelia w sercu zielonej, włoskiej Umbrii

30.04.2017, autor: Łukasz Ropczyński

Mimo coraz większej liczby artykułów i przewodników włoska Umbria wciąż pozostaje stosunkowo nieodkryta przez turystów. Jeśli już się tam wybieramy, to w rankingach chętnie odwiedzanych przez turystów miast przoduje Asyż, Perugia, Spoleto, a w ostatnim czasie Terni ze słynną kaskadą. Tymczasem w pobliżu autostrady A1 znajduje się cudowna Amelia.

Amelia, Włochy
Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dwunastotysięczna Amelia wciąż zachowuje swój prawdziwie włoski charakter. Przyjeżdżając tutaj w sezonie letnim nie zauważymy żadnych oznak najazdu turystów. Nie ma tu więc rozległych, płatnych parkignów zapełnionych samochodami z obcymi rejestracjami. Nie ma też ciągnących się sklepów z wątpliwej jakości pamiątkami. W ciągu dnia uliczki są opustoszałe. Mieszkańcy Amelii pracują w punktach usługowych przy pobliskiej autostradzie i drodze ekspresowej, w zakładach przemysłowych na przedmieściach Narni i w gospodarzej stolicy regionu – w mieście Terni.

Jeśli nie mamy ochoty wjeżdżać w sieć wąskich i krętych uliczek historycznego centrum, to samochód możemy zaparkować w okolicach zabytkowych murów obronnych. W budowie są obecnie place parkingowe bliżej centrum, z których do miasta będzie można dostać się windą (podobne rozwiązanie od kilkunastu lat funkcjonuje w sąsiednim Narni). Jeśli jednak wąskie uliczki nam niestraszne, to śmiało wjedźmy na samą górę i zaparkujmy na jednym z placów.

Nasz przejazd przez Amelię wyglądał tak:

Lista zabytków w niewielkiej Amelii jest zaskakująca. Do najważniejszych należy zabytkowa brama prowadząca do miasta, historyczne mury obronne i kilka bezcennych kościołów. Jednak nie musimy się ograniczać do podziwiania architektury. Wspaniale wypoczywa się w niewielkim parku w centrum starego miasta, skąd rozpościera się widok na wzgórza Umbrii. Gdzieniegdzie widać błękitne baseny należące do hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Czytaj całość: Amelia w Umbrii

Booking.com