x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Matera / Sassi

Matera / Sassi

prowincja: Matera, region: Basilicata, Włochy

Matera, Włochy
Sassi, Matera, Włochy (fot. Gianluca Canello, flickr)

Matera ze swoim historycznym centrum określana jest mianem jedynego na świecie miasta wykutego w skale. Zabytkowa część Matery, zwana Sassi, obejmuje unikatowy kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według wielu historyków jest to jedno z najstarszych miast na świecie. Turyści z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby podziwiać zabudowę miasta wydrążoną w skalę, gdzie jedynie fasady dobudowano z marmuru, a Mel Gibson nagrywał tu słynną "Pasję".

Matera słynna jest za sprawą historycznego centrum nazwanego Sassi. Jest to zespół unikatowych na skalę światową domów, świątyń, grot i tuneli wydrążonych w skałach. Jeszcze do niedawna mieszkali tu ludzi, a dziś miejsce to przyciąga dziesiątki tysięcy turystów każdego roku, którzy zapuszczają się na południe Włoch, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce.

Wybudowane wiele wieków temu domy składały się w większości z dwóch pomieszczeń. W jednym z nich znajdowały się niewielkie zwierzęta gospodarskie oraz narzędzia rolnicze. W drugim żyli domownicy wraz z kurami i koniem. Kury trzymane były w specjalnych szufladach, na których to z kolei znajdowały się łóżka dla dzieci. Na wyższych skalnych półkach spali rodzice. Pod podłogą większości z mieszkań wydrążony był olbrzymi zbiornik na deszczówkę. Woda spływała tam z dachów i ulic po specjalnie utworzonych rynnach. W przeszłości nie było tu elektryczności, a jedynym źródłem światła i świeżego powietrza były niewielkie drzwi wejściowe i okienko nad nimi. Początkiem XX w. do domostw podłączono po jednej żarówce elektrycznej, która podpięta była do ulicznej sieci oświetleniowej. Żarówki nie posiadały oddzielnego włącznika i świeciły się tak długo, jak oświetlenie miejskich ulic. W mieszkaniach panowała wilgoć i odór. Nie było toalet. Nieczystości spłukiwano nagromadzoną deszczówką.

W latach pięćdziesiątych XX w. władze lokalne postanowiły polepszyć warunki mieszkańców. Wybudowane zostały nowe domy na przedmieściach, do których przeniesiono lokatorów Sassi. Niestety władze nie zadbały o to, aby dawni sąsiedzi mieszkali obok siebie. Skutkowało to tym, że wiele osób wracała na noc do dawnych domów, a włoska policja musiała ich przymusowo eksmitować. Przez kolejnych 30 lat domy Sassi stały opustoszałe. W 1987 r. na mocy nowego prawa istniała możliwość dzierżawy domów pod warunkiem ich remontu. Sześć lat później Sassi wpisano na listę dziedzictwa UNESCO.

Dachy domów w Sassi są zarazem ulicami tego miasta. Dachy, po których nie biegną ulicę zagospodarowano w formie zielonych ogrodów. Pełno tu typowych, włoskich doniczek. Z prawie każdego miejsce rozciąga się pasjonujący widok na dolinę i pobliskie wzgórza, które pięknie kontrastują z błękitnym niebem.

Centrum antycznego Sassi zachwyca nie tylko barwną historią, ale także wąskimi i krętymi uliczkami, niezliczoną ilością schodków, balkoników i zakamarków. Szczególnie nastrojowo jest tu wieczorami i nocą. Miasteczko jest oświetlone ciepłym światłem, ale uliczne lampy nie docierają w każdy zakątek. Czasem można spotkać zakochane pary, które poszukują chwili intymności w zacienionym zakamarku historycznego miasta.

Booking.com

Położenie

Matera położona jest we włoskim regionie Basilicata, który po Dolinie Aosty i Molise należy do najsłabiej zaludnionych w całym kraju. Na powierzchni 9992 km kw. żyje zaledwie 620 tys. mieszkańców, co daje około 62 osoby na 1 km kw. Matera - obok Ponenzy - jest jedną z dwóch prowincji Basilicaty. Okolice miasta - podobnie jak cały region - to tereny górzyste gdzie dominują szczyty Apenin Południowych. Klimat jest stosunkowo suchy i upalny. Region od południa ma dostęp do Zatoki Tarenckiej Morza Jońskiego, a od zachodu niewielka jego część sięga Morza Tyrreńskiego.

Matera, Włochy
Sassi, Matera, Włochy (fot. Alessandro Rizzo, flickr)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • wykute w skałach Sassi - przepiękny miejski kompleks architektoniczny wykuty w skałach wiele wieków temu. Podziwiać można tutaj ówczesną urbanistykę, dwuizbowe domostwa, świątynie, niezliczone wąskie uliczki, schody, zakamarki, ogrody i ślepe zaułki z balkonami, z których oglądać można panoramę miasta. Wieczorami warto usiąść w kawiarnianym ogródku lub w jednej z restauracji, których zapach unosi się po ulicach miasta. Niektóre z zabytkowych domów zostały przebudowane na sklepy z pamiątkami, inne na hotele, restauracje i bary, ale większość domów jest porzucona, a starówka sprawia wrażenie miasta opustoszałego. Ma to jednak swój urok i czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że to nierzeczywiste miasto powstało naprawdę.
  • Casa Grotta - odrestaurowane oryginalne domostwo, w którym ludzie żyli jeszcze do pierwszej połowy XX w. Wstęp w 2013 r. kosztował 2 euro. Na przykładzie Casa Grotta doskonale widać, jak wyglądał podział mieszkania na dwie izby, gdzie stały zwierzęta, jak wyglądały miejsca do spania i skąd brano wodę.
  • kościoły w skałach - w Materze znajdziemy ponad 100 kościołów wykutych w skałach. W samym centrum znajduje się kilka z nich. Obowiązują bilety wstępu.

Historia

Miasto zostało założone wokół głębokiego wąwozu, w którym płynęła antyczna rzeka Gravina. Dokumentacja archeologów sugeruje, że już w epoce kamienia, 400 tys. lat temu, osiedlili się tu ludzie. Prawdopodobnie od tamtego czasu ludzie żyli tu nieprzerwanie, ponieważ groty i kamienne ścieżki dawały poczucie bezpieczeństwa.

Najstarszą częścią miasta jest Civita, czyli wzgórze z katedrą. To tam najpierw w VII w. wykuto kamienną świątynię. Wkrótce potem na zboczu wokół kościoła, wykuto Sassi - historyczne miasto, które dziś jest celem turystów.

W kolejnych dziesięcioleciach domy wykute z kamienia powstawały na stromej skarpie, jeden na drugim. Dach dla jednego z domów był jednocześnie podłogą dla następnego. W ten sposób dochodzono do dziesięciu pięter. Część domów ma osobno dobudowane fasady. Inne w całością są wybudowane w skale. Pomiędzy ciasno rozłożonymi domami, wiją się wąskie uliczki. W przeszłości było tu ponad 3 tys. domów, z czego aż połowa była wyłącznie wykuta w kamieniu i bardziej przypominała jaskinie, niż mieszkanie.

W 1952 r. władze rozpoczęły przymusowe wysiedlanie mieszkańców Sassi na przedmieścia Matery do nowo wybudowanych domów. Przez kolejnych 30 lat domy stały puste. W latach osiemdziesiątych zapadła decyzja o umożliwieniu bezpłatnej dzierżawy domów pod warunkiem ich kapitalnego remontu wedle ściśle określonych przepisów. Chodziło o zachowanie kolorystyki, wyglądu okien, dachów itp. Z jednej strony Sassi stało się miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a z drugiej jest wstydliwym świadectwem zacofania południa Włoch.

Pod koniec XX w. Mel Gibson wraz z ekipą realizującą film "Pasja" nagrywał tu kluczowe sceny swojej superprodukcji. Historyczne centrum miasta nie wymagało większej przebudowy na potrzeby filmu.

Matera, Włochy
Matera, Włochy (fot. Alessandro Rizzo, flickr)

Komunikacja

Z Warszawy do Matery jest ponad 2100 km. Z Krakowa to dystans 1900 km. Najkrótsza droga biegnie autostradami przez Czechy i Austrię, a później wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku. Matera jest miastem na które warto poświęcić maksymalnie kilka dni, dlatego tak daleki wyjazd najlepiej połączyć z odpoczynkiem w jakimś nadmorskim kurorcie na południu Włoch.

Najbliższy port lotniczy znajduje się w Bari. Poza tradycyjnymi przewoźnikami lądują tutaj także tanie linie lotnicze Ryanair. Z Bari do Matery jest 67 km.

Miasta Partnerskie

  • Vigevano (Włochy)

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1512 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com