x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Navene

Navene

prowincja: Werona, region: Wenecja Euganejska, Włochy

Navene, Włochy
plaża nad Jeziorem Garda w miejscowości Navene, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli marzy się Państwu kameralna plaża, najlepiej z możliwością wypoczywania w cieniu drzew, z krystalicznie czystą wodą i przepięknym górskim widokiem, to mamy dobrą wiadomość! Odkryliśmy takie miejsce i jako pierwsi opisujemy je w polskim internecie. Chodzi o położone nad jeziorem Garda maluteńkie Navene, o którym nawet we włoskim internecie, czy w międzynarodowych przewodnikach nie znajdziemy nic konkretnego. Wikipedia także milczy. Może po to, aby chronić tajemnicę o tym zakątku?

Położone na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda miasteczko Navene w powszechnej świadomości jest w zasadzie tylko frakcją znanego w Europie Malcesine. Tymczasem miasteczko architektonicznie jest osobnym bytem. Ma swoje maluteńkie centrum, składające się z kilkunastu skupionych przy sobie budynkó oraz niewielką promenadę nad brzegiem jeziora. Pojedyncze hotele i nieliczne wakacyjne apartamenty sprawiają, że nawet w wakacje nie jest tu zbyt tłoczno.

Przez centrum Navene przebiega droga łącząca wszystkie miejscowości wschodniej części jeziora Garda. W centrum miasteczka, wzdłuż promenady znajduje się żwirowa plaża, ale jeśli oddalimy się nieco dalej na północ, to odkryjemy kilka romantycznych zakątków. Jeden z nich to malownicza plaża, oddzielona od drogi drzewami i krzakami. Trudno ją zauważyć. Trzeba po prostu obserwować brzeg jeziora i szukać – pomiędzy zielenią – miejsc, gdzie ewentualnie można zejść do jeziora. Gdy już znajdziemy plażę zobaczymy widok będący połączeniem wybrzeża znanego z Chorwacji (jest tu żwirek, dużo zieleni) z typowo górskim krajobrazem.

Jezioro w tym miejscu ma krystalicznie czysty, lazurowy kolor. Po drugiej stronie jeziora widać miejscowość Campione del Garda leżącą w sąsiednim regionie Lombardia. Część osób opala się tuż przy wodzie, inni swoje ręczniki rozkładają w cieniu drzew. Wokół przepiękny krajobraz, w pobliżu nie widać żadnych zabudować, nie słychać hałasu ulicy – idealne miejsce na wypoczynek. Godzinami można podziwiać panoramę jeziora i otaczające je strome górskie zbocza.

Booking.com

Położenie

Navene pod względem administracyjnym jest częścią większego Malcesine. Wioska leży około 4 km od centrum Malcesine. Frakcja zlokalizowana jest w północno wschodniej części wybrzeża jeziora Garda, w regionie Wenecja Euganejska. W linii prostej tylko kilka kilometrów jest stąd do sąsiednich regionów Trentino i Lombardii. Navene zamieszkiwane jest na co dzień przez około 400 osób. W sezonie wakacyjnym ta liczba oczywiście rośnie. Przez środek miejscowości przebiega droga łącząca wszystkie kurorty wschodniego wybrzeża jeziora Garda.

Navene, Włochy
plaża nad Jeziorem Garda w miejscowości Navene, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża nad Jeziorem Garda – największym atutem miasteczka są malownicze plaże nad Jeziorem Garda. W centrum, wzdłuż betonowej promenady znajdują się dobrze nasłonecznione plaże żwirowe. Nieco dalej można odkryć malownicze zakątki i plaże ukryte pomiędzy drzewami i krzewami. Woda jeziora ma tutaj krystaliczną czystość, a zewsząd roztacza się przepiękny widok na góry.

Historia

Historia Navene nieodłącznie związana jest z historią całego regionu. W XV w. Navene wraz z pobliskim Malcesine pozostawało we wpływach Republiki Wenecji. W 1797 r. region znalazł się pod panowaniem Napoleona Bonaparte. Później tutejsze tereny znalazły się pod władaniem Cesarstwa Austriackiego, a od 1866 r. należały do Królestwa Włoch.

Na początku XX wieku Navene było mało znaczącą osadą rybacką. Dziś w dużej części żyje dzięki turystyce w cieniu pobliskiego Malcesine. Samo Navene traktowane jest jak mało znaczące przedmieścia Malcesine. Administracyjnie Navene jest częścią większego sąsiada.

Navene, Włochy
plaża nad Jeziorem Garda w miejscowości Navene, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Navene położone jest przy drodze łączącej Torbole z Malcesine. W pobliżu nie ma dworca kolejowego. Najłatwiej dotrzeć tutaj samochodem lub autobusem. W centrum znajdują się płatne strefy parkingowe. Na przedmieściach można próbować zaparkować za darmo, chociaż liczba takich miejsc jest mocno ograniczona.

Więcej na temat komunikacji w regionie można przeczytać w dziale o Malcesine.

Miasta Partnerskie

Navene nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1382 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com