Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Jeśli marzy się Państwu kameralna plaża, najlepiej z możliwością wypoczywania w cieniu drzew, z krystalicznie czystą wodą i przepięknym górskim widokiem, to mamy dobrą wiadomość! Odkryliśmy takie miejsce i jako pierwsi opisujemy je w polskim internecie. Chodzi o położone nad jeziorem Garda maluteńkie Navene, o którym nawet we włoskim internecie, czy w międzynarodowych przewodnikach nie znajdziemy nic konkretnego. Wikipedia także milczy. Może po to, aby chronić tajemnicę o tym zakątku?

 

Położone na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda miasteczko Navene w powszechnej świadomości jest w zasadzie tylko frakcją znanego w Europie Malcesine. Tymczasem miasteczko architektonicznie jest osobnym bytem. Ma swoje maluteńkie centrum, składające się z kilkunastu skupionych przy sobie budynkó oraz niewielką promenadę nad brzegiem jeziora. Pojedyncze hotele i nieliczne wakacyjne apartamenty sprawiają, że nawet w wakacje nie jest tu zbyt tłoczno.

 

Przez centrum Navene przebiega droga łącząca wszystkie miejscowości wschodniej części jeziora Garda. W centrum miasteczka, wzdłuż promenady znajduje się żwirowa plaża, ale jeśli oddalimy się nieco dalej na północ, to odkryjemy kilka romantycznych zakątków. Jeden z nich to malownicza plaża, oddzielona od drogi drzewami i krzakami. Trudno ją zauważyć. Trzeba po prostu obserwować brzeg jeziora i szukać – pomiędzy zielenią – miejsc, gdzie ewentualnie można zejść do jeziora. Gdy już znajdziemy plażę zobaczymy widok będący połączeniem wybrzeża znanego z Chorwacji (jest tu żwirek, dużo zieleni) z typowo górskim krajobrazem.

 

Jezioro w tym miejscu ma krystalicznie czysty, lazurowy kolor. Po drugiej stronie jeziora widać miejscowość Campione del Garda leżącą w sąsiednim regionie Lombardia. Część osób opala się tuż przy wodzie, inni swoje ręczniki rozkładają w cieniu drzew. Wokół przepiękny krajobraz, w pobliżu nie widać żadnych zabudować, nie słychać hałasu ulicy – idealne miejsce na wypoczynek. Godzinami można podziwiać panoramę jeziora i otaczające je strome górskie zbocza.

Położenie

Navene pod względem administracyjnym jest częścią większego Malcesine. Wioska leży około 4 km od centrum Malcesine. Frakcja zlokalizowana jest w północno wschodniej części wybrzeża jeziora Garda, w regionie Wenecja Euganejska. W linii prostej tylko kilka kilometrów jest stąd do sąsiednich regionów Trentino i Lombardii. Navene zamieszkiwane jest na co dzień przez około 400 osób. W sezonie wakacyjnym ta liczba oczywiście rośnie. Przez środek miejscowości przebiega droga łącząca wszystkie kurorty wschodniego wybrzeża jeziora Garda.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

plaża nad Jeziorem Garda

największym atutem miasteczka są malownicze plaże nad Jeziorem Garda. W centrum, wzdłuż betonowej promenady znajdują się dobrze nasłonecznione plaże żwirowe. Nieco dalej można odkryć malownicze zakątki i plaże ukryte pomiędzy drzewami i krzewami. Woda jeziora ma tutaj krystaliczną czystość, a zewsząd roztacza się przepiękny widok na góry.

HISTORIA

Historia Navene nieodłącznie związana jest z historią całego regionu. W XV w. Navene wraz z pobliskim Malcesine pozostawało we wpływach Republiki Wenecji. W 1797 r. region znalazł się pod panowaniem Napoleona Bonaparte. Później tutejsze tereny znalazły się pod władaniem Cesarstwa Austriackiego, a od 1866 r. należały do Królestwa Włoch.

 

Na początku XX wieku Navene było mało znaczącą osadą rybacką. Dziś w dużej części żyje dzięki turystyce w cieniu pobliskiego Malcesine. Samo Navene traktowane jest jak mało znaczące przedmieścia Malcesine. Administracyjnie Navene jest częścią większego sąsiada.

Komunikacja

Jak dojechać do Navene

Navene położone jest przy drodze łączącej Torbole z Malcesine. W pobliżu nie ma dworca kolejowego. Najłatwiej dotrzeć tutaj samochodem lub autobusem. W centrum znajdują się płatne strefy parkingowe. Na przedmieściach można próbować zaparkować za darmo, chociaż liczba takich miejsc jest mocno ograniczona.

 

Więcej na temat komunikacji w regionie można przeczytać w dziale o Malcesine.

Miasta partnerskie

  • Navene nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Booking.com