x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Opłaty za autostrady we Włoszech

opłaty za autostrady we Włoszech
bramki autostradowe we Włoszech (fot. materiały prasowe spółki Autostrade)

Autostrady we Włoszech są drogami płatnymi. Na tle innych państw europejskich przejazd włoskimi autostradami jest stosunkowo drogi. Opłaty są zróżnicowane w zależności od kategorii pojazdu i naliczane w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów. Z poboru opłat wyłączone są nieliczne odcinki autostrad na południu Włoch, w biedniejszych regionach.

Opłaty za włoskie autostradyWjeżdżając na autostradę pobiera się bilecik. Przy wszystkich zjazdach z autostrady znajdują się bramki. Przed bramkami poboru opłat znajdują się znaki Alt Stazione (na rysunku z prawej strony). Na podstawie pobranego biletu wnosi się opłatę za przejazd. Można płacić w gotówce w Euro (jest to najpopularniejszy sposób płatności i zalecany dla turystów), wybranymi kartami kredytowymi Visa, Eurocard/Mastercard, American Express, Diner lub kartami magnetycznymi ViaCard (nie są jednak honorowane na Sycylii).

Karty ViaCard są emitowane przez zarządzającą systemem spółkę Autostrade S.p.A. Nie są one przyporządkowane do poszczególnych pojazdów, co umożliwia dowolne korzystanie z nich w różnych samochodach. Na karcie zakodowane są dane klienta. Na koniec miesiąca rozliczeniowego klient otrzymuje pocztą rachunek za przejechane odcinki z ich dokładnym podsumowaniem.

TelepassUWAGA: przy każdym zjeździe z autostrady, w punkcie poboru opłat zlokalizowany jest Telepass. Telepassem mogą przejeżdżać samochody posiadające specjalny odbiornik, na którym zapisywane są dane pojazdu. Przekaźnik w punkcie opłat rejestruje dane urządzenia i przekazuje je następnie do rozliczenia przejazdu. Telepassy wśród Włochów cieszą się popularnością z uwagi na fakt, że nie trzeba stać w kolejce do tradycyjnych bramek. Telepassów używają firmy transportowe, które posiadają dużą liczbę ciężarówek. W przypadku gdy wjedziemy na Telepass bez specjalnego urządzenia, samochód zostaje zatrzymany. Obsługa dolicza wówczas opłatę manipulacyjną i kwotę za przejazd.

Stawki za przejazd poszczególnymi odcinkami autostrad są zróżnicowane. Stawki za kilometr zależą od klasy autostrady i stopnia skomplikowania. Z reguły przejazd autostradami na terenie "płaskim" jest nieco tańszy niż autostradą, która biegnie przez tereny górzysty, gdzie występują liczne tunele i estakady. Opłaty ustanawiają koncesjonariusze poszczególnych odcinków, a następnie zatwierdzane są przez Radę Ministrów.

Przykładowe opłaty za przejazd autostradami we Włoszech w 2015 r.:

Wjazd na autostradę Zjazd z autostrady Opłata za przejazd
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka) Wenecja Wschód (Venezia Est) 17,30 euro (210 km)
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka) Bolonia Centrum (Bologna Centro) 28,40 euro (361 km)
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka) Latisana (popularny zjazd do kurortów górnego Adriatyku: Lignano Sabbiadoro, Bibione, Caorle) 10,80 euro (139 km)
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka) Rimini 35,30 euro (459 km)
Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner) Sirmione (popularny zjazd na południową część Jeziora Garda) 18,40 euro (256 km)
Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner) Ventimiglia (kurort w Ligurii, tuż przy granicy z Francją) 54,70 euro (660 km)
Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner) Reggio Calabria

68,40 euro
(957 km)

Florencja Rzym

17,80 euro
(254 km)

Podane powyżej ceny dotyczą przejazdu w jedną stronę samochodem osobowym (dane aktualne wg stawek z 2015 r.). Liczba kilometrów podawana w nawiasie oznacza dystans za jaki pobierana jest opłata. Rzeczywista długość odcinka od bramek do bramek może się nieco różnić. Wynika to z usytuowania zjazdów i samych bramek.

zjazd z autostrady we Włoszech
zjazd z autostrady A1 do miasteczka Orvieto w Umbrii (tzw. Autostrada Słońca) we Włoszech (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy zjeździe z autostrady występują dwa sposoby obsługi podróżnych:

  • tradycyjny, gdzie opłatę uiszcza się u pracownika stacji poboru opłat;
  • zautomatyzowany, gdzie obsługuje nas nowoczesna maszyna: należy wsunąć do niej bilecik pobrany przy wjeździe, wsunąć banknot lub wrzucić monety do specjalnego podajnika, a następnie odebrać resztę i przejechać przez otwarty szlaban. Urządzenie na swoim wyświetlaczu pokazuje wysokość opłaty za przejazd, a następnie sumę pieniędzy jaką „wrzuciliśmy”. Maszyna podaje także komunikaty głosowe w czterech językach do wyboru. W przypadku awarii urządzenia specjalnym przyciskiem można wezwać obsługę punktu.

opłaty za autostrady we Włoszech
autostrada A1 we Włoszech (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli porównamy koszt autostrad we Włoszech z Austrią, czy Czechami (czyli krajami tranzytowymi w drodze do Włoch), to mogą wydać nam się one drogie. Należy wziąć jednak pod uwagę, że zarówno Austria jak i Czechy to kraje stosunkowo małe, gdzie system winiet ma szansę działać. Włochy są kilkukrotnie większe, o gęstej i skomplikowanej sieci autostrad. Podobny system poboru opłat jak we Włoszech obowiązuje także we Francji i w Hiszpanii. W obydwu tych wypadkach opłaty za korzystanie z autostrad są wyższe niż we Włoszech.

Zobacz także:

 
Booking.com