x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Orvieto w Umbrii - nasz nowy przewodnik

07.11.2016, autor: Łukasz Ropczyński

W naszym przewodniku zamieściliśmy dzisiaj zaktualizowany i rozbudowany przewodnik po Orvieto. To niewielkie miasto położone na granicy Umbrii i Toskanii słynie przede wszystkim ze zjawiskowej katedry. Jednak poza fenomenalną fasadą tutejszego duomo warto także zobaczyć miejski park ze studnią św. Patryka. Udział w projektowaniu charakterystycznych schodów studni miał sam mistrz Leonardo da Vinci.

Orvieto, Włochy
Katedra Duomo w Orvieto, Włochy (fot. bigstockphoto)

Międzynarodowa sława i dobre położenie przy Autostradzie Słońca oraz linii kolejowej Florencja – Rzym sprawia, że Orvieto chętnie odwiedzane jest przez turytów. Historyczne centrum Orvieto położone jest na płaskim szczycie wielkiego wulkanicznego wzgórza. To właśnie w tej części miasta znajduje się urokliwa starówka, słynna katedra, park ze studnią św. Patryka oraz miejskie muzeum. U podnóża Orvieto znajduje się współczesna, miejska dzielnica – Orvieto Scalo. Dominuje w niej nowoczesna zabudowa, tuż obok znajduje się stacja kolejowa oraz wjazd na autostradę A1.

Turystów zazwyczaj interesuje wyłącznie historyczna część Orvieto, położona na szczycie wulkanicznego wzgórza. Można tam wjechać krętą i malowniczą drogą i zaparkować na jednym z parkingów za murami historycznej dzielnicy. Alternatywą jest pozostawienie samochodu w okolicach stacji kolejowej w Orvieto Scalo i wyjazd do starej części miasta kolejką (Funicolare di Orvieto). Wybudowana (a w zasadzie odbudowana) w 1990 r. kolejka pokonuje długość 580 m w jedną stronę i przewozi pasażerów 157 m wzwyż.

Czytaj całość: Orvieto we włoskiej Umbrii.

Booking.com