x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Pachnące cytrynami Rodi Garganico na półwyspie Gargano

20.05.2017, autor: Łukasz Ropczyński

Wyobraźcie sobie Państwo śródziemnomorski kurort pełen zabytkowych kamienic, który jest otoczony przez piaszczyste plaże i lazurowe morze z jednej strony oraz przez zielone wzgórza i plantacje cytrusów z drugiej strony. Takie miejsca – znane głównie z romantycznych filmów – istnieją naprawdę. Jednym z nich jest położone w Apulii Rodi Garganico.

Rodi Garganico, Włochy
plaża w Rodi Garganico, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Polski to ponad 2500 km w jedną stronę. Jeden nocleg po drodze to minimum, jakie trzeba sobie zapewnić. Chociaż rozsądniej przenocować dwa razy. Gdzieś na pograniczu Austrii i Włoch oraz drugi raz w regionie Marche. Droga do Apulii jest długa, ale to, co zastaniemy na miejscu wynagradza pokonaną odległość.

Rodi Garganico jest pierwszym z trzech, słynnych kurortów na półwyspie Gargano. Miasteczko położone jest na północnym wybrzeżu półwyspu, w górzystym terenie przy samym Adriatyku. W historycznym centrum dominuje zabytkowa zabudowa z jasnymi elewacjami i charakterystycznymi dla włoskich miasteczek czerwonymi dachami. Wokół Rodi Garganico rosną lasy (będące częścią Parku Narodowego Gargano) oraz plantacje cytryn i pomarańczy. Cały region słynie z cytrusów, a przede wszystkim ze świetnych nalewek i alkoholi przygotowywanych na bazie cytryn.

Rodi Garganico posiada dwie długie i piaszczyste plaże, które niejako przedziela nowo wybudowany port jachtowy. Miasteczko jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Kilkanaście kilometrów dalej znajduje się drugi ze słynnych kurortów – Peschici, a 20 km za nim równie znane Vieste. Poza kurortami warto także odwiedzić tutejsze lasy oraz przede wszystkim dziesiątki romantycznych plaż i zatoczek. Każda jest inna i każda ma swój urok. Znajdziemy tu łatwo dostępne zatoki z piaszczystymi plażami, wybrzeża żwirowe, gdzie Adriatyk ma szczególnie turkusowy kolor oraz niewielkie i ukryte przed światem miejsca, gdzie przy odrobinie szczęścia możemy mieć całą plażę tylko dla siebie.

Czytaj całość: Rodi Garganico na półwyspie Gargano.

Booking.com