x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Palmanova

Palmanova

prowincja: Gorycja, region: Friuli Wenecja Julijska, Włochy

Palmanova, Włochy
Palmanova, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W okresie renesansu wśród miejskich projektantów w całej Europie zrodziło się pojęcie "miasta idealnego". W mieście idealnym miała być zachowana niezwykła symetria ulic i kształtów, wielkość placów miała odpowiadać szerokości ulic, a te z kolei miały wpływ na wysokość kamienic. Chodziło o zachowanie wyjątkowej symbiozy pomiędzy władzą, duchownymi, szlachtą, a mieszczanami. Utopijne wizje miast idealnych powstawały głównie na papierze. Między innymi projektował je Leonardo da Vinci. Kluczem do sukcesu miało być zapanowanie nad chaosem. Filozofowie i artyści przez wiele lat dyskutowali o harmonii symetrii i umiaru w projektowaniu, aż w końcu we Włoszech powstała Palmanova - miasto idealne.

Palmanova została zaprojektowana przez Vincenzo Scamozziego na zlecenie Wenecjan w XVI w. W centrum miasta znajduje się sześciokątny plac, z którego wychodzą gwieździście ulice. Całość została zaprojektowana w sposób perfekcyjny. Główne ulice miasta mają taką samą długość i szerokość. Na końcu ulic znajdują się bramy wjazdowe do miasta. Całość miasta otoczona jest murem i obwałowaniami w kształcie gwiazdy. Z powietrza miasto przypomina płatek śniegu!

Miasta idealne miały “wytworzyć” idealnych ludzi renesansu. Twórcy miasta idealnego chcieli ograniczyć przypadkowość w architekturze miejskiej. Wierzyli we własny geniusz. Chcieli stworzyć miasto zaprojektowane od początku do końca, bez miejsca na przypadek. Nie przewidzieli jednak, że takie miasto nie będzie miało jak się w przyszłości rozwijać, bez naruszenia swoich “idealnych” proporcji.

Palmanova jest wzorowym i do dziś podziwianym przykładem miasta idealnego. W mieście idealnym - tak jak tutaj - najważniejszy miał być centralny plac, coś w rodzaju rynku, ulokowanego dokładnie w samym środku miasta - tak by każdy z mieszkańców miał tutaj stosunkowo blisko. Przy placu stoi katedra - drugi istotny element idealnego miasta. Wokół odchodzą gwieździście ułożone ulice. Całość oplatała geometrycznie perfekcyjna siatka ulic.

Booking.com

Położenie

Palmanova położona jest 20 km na południe od Udine, 55 km od Triestu i około 100 km na północny wschód od Wenecji. Leży tuż przy węźle łączącym autostrady A23 (która biegnie do Wiednia) i  A4, która przecina w poprzek północne Włochy. Miasto położone jest na równinie, otoczone murami obronnymi w kształcie gwiazdy. Do Adriatyku jest stąd zaledwie 30 km (najbliższa plaża znajduje się w przepięknym Grado). Mimo bliskości Alp klimat jest tutaj typowy dla górnego wybrzeża Adriatyku.

Palmanova, Włochy
Palmanova, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Bramy wjazdowe - na szczególną uwagę zasługują trzy monumentalne bramy na wjeździe do miasta z każdej strony. Zostały zbudowane w XVI w. Obecnie, z uwagi na ich szerokość, ruch sterowany jest wahadłowo przez sygnalizację świetlną.
  • Piazza Grande - główny plac w mieście, w kształcie idealnie symetrycznego sześciokąta. W założeniu projektanta plac miał skupiać życie całego miasta. Na środku znajduje się historyczny kamień (środek miasta).
  • Katedra - znajdująca się przy Piazza Grande katedra została wzniesiona w latach 1615 - 1636. Katedra jest świetnym przykładem najlepszej architektury regionu Friuli Wenecja Julijska.
  • Historyczne Muzeum Wojskowe - znajduje się przy wschodniej bramie do miasta, w lochach Porta Cividale. Wewnątrz znajdują się materiały i zdjęcia dokumentujące historię miasta od czasów budowy do II wojny światowej. Mało kto z turystów wie o istnieniu tego muzeum. Nic dziwnego - w środku nie ma porywających eksponatów.

Historia

W XV i XVI w. wśród architektów pojawiła się utopijna idea stworzenia “miasta idealnego”. Chodziło o zachowanie niezwykłego porządku, precyzyjnie dobranych proporcji budynków i ulic. Architekci i filozofowie chcieli stworzyć świat, w którym będzie zachowana równowaga pomiędzy wszystkimi klasami społeczeństwa. Pierwszym i najsłynniejszym miastem zaprojektowanymi, jako miasto idealne była właśnie Palmanova. Została zaprojektowana przez renesansowego architekta Vincenzo Scamozziego na zlecenie Wenecjan w XVI w.

Scamozzi wymarzył sobie, że “zasiedli” miasto wybranymi przez siebie ludźmi. Mieli to być rzemieślnicy i kupcy. Jednak plan sprowadzenia do Palmanova bogatych mieszkańców Wenecji nie powiódł się. Trafili tutaj dość przypadkowi ludzi, a często nawet byli to ludzie z marginesu społecznego i przestępcy.

Miasto idealne od samego początku borykało się z problemami. Było zaprojektowane na 8 tys. mieszkańców i z uwagi na mury obronne nie mogło się rozwijać. W takiej formie, w jakiej zostało zbudowane w XVI w., przetrwało do dziś. Nic się tu nie zmieniło.

Dziś Palmanovę zamieszkuje ok. 5400 osób. Mimo historycznego znaczenia ruch turystyczny jest tu niewielki. Mieszkańcy utrzymują się ze znajdującego się 2 km dalej outletu, gdzie zatrudnienie ma wiele osób. Centrum gospodarczym jest pobliskie Udine.

Palmanova, Włochy
Mury obronne miasta Palmanova, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Palmanova posiada stację kolejową, ale nie ma stąd bezpośrednich dalekobieżnych połączeń. Przykładowo na trasie Palmanova - Wenecja S. Lucia konieczna jest przesiadka w Udine albo w Cervignano. Czas podróży pociągiem do Wenecji to ponad dwie godziny. Średnio co godzinę odjeżdżają pociągi regionalne do Udine (które jest znacznie większą stacją niż Palmanova). Cena biletu do Udine to 2,65 euro, a czas podróży od 16 do 25 minut.

Z uwagi na to, że Palmanova leży na węźle łączącym autostrady A23 i A4 najłatwiej dotrzeć tu samochodem. W centrum znajduje się wiele miejsc parkingowych. Te bliżej głównego placu są płatne. Wystarczy jednak oddalić się o około 200-300 metrów do głównego placu, aby zaparkować w bezpłatnej strefie. Zazwyczaj w ciągu dnia nie ma większego kłopotu ze znalezieniem wolnego miejsca. Jadąc autostradą A4 należy zjechać na węźle Palmanova. Jeśli jedziemy do Palmanova autostradą A23 od północy należy - na końcu A23 - wjechać na A4 w kierunku na Słowenię i zjechać pierwszym zjazdem (Palmanova).

Zapraszamy Państwa na stronę internetową firmy Dentour http://www.den-tour.pl która świadczy usługi przewozu osób na linii Polska Dania.

Miasta Partnerskie

Palmanova nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1673 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com