x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Penser Joch / Passo di Pennes

Penser Joch / Passo di Pennes

prowincja: Bolzano, region: Trydent, Włochy

Penser Joch, Passo di Pennes
przełęcz Penser Joch, Passo di Pennes, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Penser Joch (wł. Passo di Pennes) to górska przełęcz, położona w południowym Tyrolu, we włoskim regionie Trentino. Jej szczyt znajduje się na wysokości 2211 m n.p.m. i można tam dotrzeć samochodem, motocyklem lub rowerem. Widokowa trasa turystyczna przez Penser Joch to jedna z najbardziej widowiskowych, ale i nieco niebezpiecznych, dróg we włoskich Alpach. Na szczycie znajduje się niewielkie schronisko wraz z restauracją.

Na Penser Joch (w dwujęzycznym regionie Trydentu nazywanym też Passo di Pennes) wiedzie droga krajowa SS508. Droga powstała już kilkadziesiąt lat temu, najpierw jako trasa żwirowa, a później wąska droga asfaltowa. W kolejnych latach drogę sukcesywnie i wielokrotnie poszerzano, jednak wciąż jest tu stosunkowo wąsko, momentami ciężko się minąć z większym pojazdem i należy zachować szczególną ostrożność na licznych zakrętach.

Od północny na drogę w kierunku górskiego szczytu można wjechać na przedmieściach Vipiteno. Należy szukać charakterystycznych brązowych tabliczek drogowych z nazwą "Penser Joch".  Cała trasa od wjazdu w okolicach Vipiteno do Bolzano - z kulminacyjnym szczytem po środku - to dystans około 60 km. Na drodze stosunkowo niewiele jest samochodów. Przeważają motocykliści jeżdżący w zorganizowanych grupach. Wielu jest też rowerzystów, którzy trenują w górskich warunkach.

Co roku odbywa się tutaj słynny wyścig kolarski, którego trasa biegnie z miasteczka Campolasta (położonego 1021 m n.p.m.) poprzez Pennes (1458 m n.p.m.), aż do Passo di Pennes (2211 m n.p.m.). Kolarze pokonują więc 26 km i różnice wzniesień sięgającą 1190 m. Na szczycie organizowana jest “Pasta Party”, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują nagrody.

Na szczycie Penser Joch znajduje się parking oraz miejsca widokowe, z których można podziwiać alpejski pejzarz. Po środku szczytu stoi jedyny w pobliżu Gasthof "Alpenrosenhof". Można tu wynająć pokój lub zjeść ciepły posiłek.

Droga na Penser Joch jest zamykana od listopada (lub według innych źródeł od grudnia) do pierwszych dni czerwca każdego roku. Końcem czerwca jest tu jeszcze śnieg, gdy jednocześnie temperatura w Bolzano przekracza 30 stopni w cieniu. Przejazd po całkowicie zaśnieżonej trasie - biorąc pod uwagę stromy podjazd, liczne zakręty, przepaści i wąską drogę - wydaje się być w zimie niemożliwa nawet dla terenowego samochodu z napędem na cztery koła.

Booking.com

Położenie

Trasa Penser Joch położona jest we włoskim regionie Trentino (Trydnet). Jest to najkrótsza trasa - w linii prostej - pomiędzy Innsbruckiem, a Bolzano. Oczywiście z uwagi na standard drogi i różnicę poziomów, w żadnym wypadku nie jest to droga tranzytowa. Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 2211 m n.p.m. Ta alpejska droga zamykana jest od listopada do czerwca z uwagi na warunki atmosferyczne i górskie położenie drogi. Nawet w czerwcu, gdy w całym regionie panuje upał, na górnych odcinkach drogi leżą jeszcze resztki śniegu.

Penser Joch, Passo di Pennes
szczyt Penser Joch, Passo di Pennes, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Gasthof Alpenrosenhof - to znajdująca się na szczycie restauracja z pokojami hotelowymi. Serwowane są tutaj przysmaki typowe dla południowego Tyrolu. Budowa zajazdu rozpoczęła się w 1959 r. Obiekt jest czynny od maja do listopada i posiada 20 miejsc noclegowych w pokojach jedno i dwuosobowych. Łazienki znajdują się na korytarzu, a w pensjonacie jest ciepła i zimna woda. W niewielkiej i skromnie urządzonej sali restauracyjnej można zjeść gorący posiłek, napić się lanego piwa lub tyrolskiego wina. W pensjonacie nocują turyści pieszo wspinający się po górach, rowerzyści, motocykliści i goście z północy Europy, którzy robią sobie tutaj przerwę w drodze nad Jezioro Garda lub włoskie morze.

Historia

Droga na Penser Joch została wybudowana w latach 1936 - 1938. Zakończenie budowy na rok przed wybuchem II wojny światowej nie było przypadkiem. Droga przede wszystkim miała znaczenie strategiczne dla wojska. Szerokość drogi wynosi od 4 do 8 metrów w zależności od punktu. Na przełomie lat sukcesywnie poszerzano drogę. Początkowo nie było tu nawet asfaltu i była to zwykła droga szutrowa. Obecnie na całej długości jest asfalt, a większość niebezpiecznych zakrętów zabezpieczona jest barierami.

Penser Joch, Passo di Pennes
trasa poprzez Penser Joch, Passo di Pennes, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Z drogi poprzez Penser Joch oznaczonej jako SS508 możemy skorzystać jadąc pomiędzy Jeziorem Garda, a austriackim Innbsruckiem. Droga otwarta dla ruchu jest wyłącznie od czerwca do listopada. Jeśli jedziemy z północy, to z autostrady A22 należy zjechać na węźle Vipiteno (Sterzing). Następnie charakterystyczne brązowe tabliczki pokierują nas na Penser Joch lub SS508.

Jadąc od południa na drogę, na szczyt wjedziemy w Bolzano (tam również znajduje się zjazd z autostrady). Od południa podjazd na szczyt jest łagodniejszy, ale pierwszy etap drogi pokonujemy w licznych - wykutych w skałach - tunelach. Droga jest wąska i kręta.

Paradoksalnie na Penser Joch łatwiej wjechać, niż z niego zjechać. Mniej doświadczony kierowca powinien wziąć pod uwagę wytrzymałość hamulców, które w czasie zjazdu w dół pracują w ekstremalnych warunkach. Należy wówczas bezwzględnie przestrzegać zasad techniki jazdy mówiących o hamowaniu silnikiem.

Miasta Partnerskie

Nie dotyczy.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1313 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com