Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Pescara to jedno z ważniejszych miast regionu. To tutaj urodził się jeden z ważniejszych poetów włoskich, Gabriele d’Annunzio, to tu znajdują się także: uniwersytet z czterema wydziałami, największy port turystyczny i przemysłowy regionu oraz lotnisko o zasięgu międzynarodowym.

 

Nazwa miasta znaczy dosłownie „ujście rzeki”, a to ze względu na rzekę (Pescarę), która przebiega przez jego środek, i która jeszcze do 1927 r. stanowiła naturalną granicę dzieląc je na dwie niezależne od siebie części. Dopiero dzięki staraniom sławnego Gabriele d’Annunzio i Giacomo Acerbo doszło do zjednoczenia brzegów.

 

W Pescarze kwitnie życie kulturalne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to organizowany jest m.in. festiwal jazzowy – Pescara Jazz i filmowy – Premio Flaiano. Na co dzień można się wybrać do teatru, amfiteatrów, czy do kin, a nawet ci bardziej odważni, mogą iść do l’altrocinema (czyli kina, w którym wyświetlane są filmy pornograficzne). W weekendy w centrum odbywają się festyny i jarmarki z tradycyjnymi wyrobami z regionu.

 

Będąc tu, warto spróbować tradycyjnych potraw. Ze względu na rybacki charakter miasta znajdziemy tu pełno potraw przygotowanych z wszelkiego rodzaju owoców morza, popularnym mięsem jest jagnię, z którego przyrządza się m.in. „arrosticini” (mięsne szaszłyki) w cenie ok. 0,80 euro za sztukę. Typowy deser to „parrozzo” (wykonany z migdałów, esencji z migdałów, skórki cytrynowej, które następnie oblewa się czekoladą).

 

Do Pescary warto przyjechać w miesiącach letnich, np. w lipcu, kiedy to organizowane są regaty 8-metrowych łodzi z 10 wioślarzami lub też w ostatnią niedzielę lipca, gdy obchodzi się tu święto patrona rybaków – św. Andrzeja Apostoła. Na jesieni, 10 października obchodzi się święto patrona miasta św. Czetteo.

Położenie

Płaskie i piaszczyste wybrzeże miasta rozciąga się na północ i południe od rzeki, dzięki której urbanistyczna forma miasta przypomina swym kształtem literę T. W przeszłości tereny miasta porastał las sosnowy, który systematycznie wycinano pod nowe budynki. Dziś możemy podziwiać naturalną florę Pescary w lesie D’Avalos (dzielnica Porta Nuova) i w Rezerwacie Naturalnym im. św. Filomeny (tereny Pescary i Montesilwano). Obecnie miasto zamieszkuje ponad 117 tys. mieszkańców umieszczając go tym samym na pierwszym miejscu pod względem zaludnienia w regionie.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Katedra św. Czetteo

została zbudowana na początku XX w. na ruinach starożytnego kościoła Świętej Jerozolimy. Budowę katedry, również z własnych środków, wspierał Gabriele d’Annunzio, za co później złożono w niej ciało matki twórcy, a samego pisarza uwieczniono w malowidle przedstawiającym postać św. Franciszka.

Kościół św. Sylwestra

jest to główny kościół miasta, początkowo był poświęcony również św. Janowi Chrzcicielowi. W środku możemy podziwiać ołtarz z freskiem pochodzącym z XVII w.

Aurum

budynek, w którym dawniej przygotowywano likier alkoholowy (40 proc.) charakterystyczny dla Pescary przygotowywany na bazie brandy z domieszką soku z pomarańczy.

Pałac Fattiboni

najstarszy budynek w mieście z 1600 r. znajdujący się w dzielnicy San Silvestro, początkowo służył jako forteca obronna, później przekształcono go w budynek wiejski.

Dom Gabiele d'Annunzio

w mieście znajduje się dom tego znanego, nie tylko z tworzenia poezji i zjednoczenia dwóch części miasta, artysty. Miał on też osobliwe upodobania natury seksualnej. Muzeum można zwiedzać codziennie za 2 euro, studenci nauk humanistycznych mają wstęp za darmo.

Statek Cascella

najważniejsza rzeźba miasta, która przedstawia łódź wiosłową, wykorzystywaną do transportowania więźniów do tutejszego więzienia.

Plac Odrodzenia

główny plac miasta, na którym kwitnie życie. Stanowi miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców.

Most Morza

ogromna, nowoczesna konstrukcja stanowiąca charakterystyczny punkt miasta. Most w kształcie żagla (dla pieszych i rowerzystów) łączy dwa brzegi Pescary. W nocy zdobi go świecący pochylony słup.

Rezerwat Naturalny Dannunziana i Rezerwat Naturalny św. Filomeny

dwa główne miejsca, w których można podziwiać naturalną florę Pescary i znaleźć schronienie w upalne dni.

HISTORIA

Początki istnienia miasta są tak odległe, że trudno ustalić konkretną datę powstania. Ostatnie odkrycia wskazują na istnienie aktywności na tych terenach aż 6 000 lat temu. W czasach rzymskich Vicus Aterni (tak było wtedy nazywane miasto) stanowiło ważny ośrodek handlowy z Rzymem. Około roku 1000 zmieniono nazwę miasta na Piscaria, prawdopodobnie ze względu na obfitość połowów ryb w tej okolicy. Przez kolejne wieki miasto, ze względu na położenie, stanowiło łakomy kąsek w starciach domowych jak i międzynarodowych, i przechodziło z rąk do rąk, pomimo to nadal prężnie się rozwijało. Dopiero na początku XX wieku udało się połączyć zabudowę miasta po obu stronach rzeki. W czasie II wojny światowej miasto poniosło znaczne straty w ludziach i zostało niemal całkowicie zniszczone. Dziś nadal prężnie się rozwija wspierając ekonomicznie, społecznie i kulturalnie cały region. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to zamienia się w popularny kurort wypoczynkowy.

Komunikacja

Jak dojechać do Vasto

Pescara z resztą Włoch jest dobrze skomunikowana autostradami. Z Rzymem miasto łączy autostrada A25, a wzdłuż wybrzeża Adriatyku biegnie autostrada A14.
Również łatwo się tu dostać autokarem. Mamy połączenia z wszystkich części Włoch.

Stacja kolejowa w Pescarze

Pociągiem? Czemu nie, w zależności od tego gdzie chcemy wysiąść dostępne są cztery stacje kolejowe.

Lotnisko w Pescarze

Pescara posiada również port lotniczy, który obsługuje cały region, a z którego można się dostać do ważniejszych państw Europy (do Polski niestety nie).

Inne możliwości

Miasto nie jest zbyt rozległe i właściwie wszędzie można dostać się pieszo, lub rowerem, ale dla leniwych jest całkiem nieźle zorganizowana autobusowa komunikacja miejska. Bilet czasowy 90 min. kosztuje 1,10 euro.

 

Do Pescary można również dostać się od strony morskiej, znajduje się tu ogromnych rozmiarów marina, z której można też wypożyczyć jaht, jeśli akurat ma się taki kaprys.

Miasta partnerskie

  • Arcachon (Francja)
  • Miami Beach (USA)
  • Spalato (Chorwacja)
  • Lima (Peru)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Booking.com