Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami

Włochy: plaże i ośrodki nudystów

Wielu zagranicznym turystom Włochy wydają się być krajem zdominowanym przez kościół. To mylne przeświadczenie może brać się z faktu, że w relacjach telewizyjnych przeważają doniesienia z Watykanu, a w statystykach aż 93 proc. Włochów uważa się za zagorzałych katolików. Prawda - jak to często bywa - jest po środku. Włosi to katolicy, ale kościoły w niedzielę są puste, a księża zamykają niektóre parafie, gdy wyjeżdżają na dwumiesięczne wakacje.

Do włoskiego stowarzyszenia naturystów zapisanych jest 600 tys. członków! To dużo, ale Włochy mają mniej plaż naturystycznych niż znacznie mniejsza Chorwacja, czy równie duża Hiszpania, czy Francja.

Jeszcze przed 2006 rokiem kwestie nagich plaż we Włoszech nie były uregulowane odpowiednimi przepisami, co spowodowało, że teoretycznie policja mogła karać naturystów. W praktyce jednak to się nie zdarzało. Brak oficjalnych uregulowań kwestii naturyzmu we Włoszech przyczynił się do tego, że dziś Włochy w przeciwieństwie do innych państw śródziemnomorskich nie słyną z żadnych plaż czy ośrodków naturystycznych.

Plaża nudystów w Toskanii
Plaża nudystów w Bibbona, Toskania, Włochy 

Nieco inaczej sprawa nagości wygląda w przypadku opalania topless we Włoszech (poświęcamy temu osobny artykuł). Topless we Włoszech jest powszechnie akceptowane i nie budzi jakiejkolwiek reakcji otoczenia, czy policji. Nie ma żadnego rozdziału na plaże topless i plaże tradycyjne. Jednak w przeciwieństwie do topless, całkowita nagość na plaży nie jest we Włoszech normą. W 2006 roku pod wpływem nacisków Włoskiej Federacji Naturystycznej władze zdecydowały, że plaże nudystów będą odpowiednio oznakowane i w pełni akceptowane przez przepisy prawa. Obecnie - w porównaniu z latami poprzednimi - we Włoszech istnieje stosunkowo dużo plaż naturystycznych. Wśród najbardziej znanych można wymienić:

  • Bassona (Emilia Romania) - podobno największa naga plaża we Włoszech rozpościerająca się na długości ok. 1 km. Plaża jest częścią trzy kilometrowego Lido di Dante na południu Rawenny. Plaża nudystów w tym miejscu istnieje od kilkuset lat, a prawnie została uregulowana przez lokalne władze w 2002 roku. Wstęp wolny.
  • Capocotta (Lazio) - najbliżej znajdująca się plaża nudystów od Rzymu. Chętnie przyjeżdżają na nią Amerykanie odwiedzający Rzym, u których nudyzm na plaży jest surowo zabroniony. Odcinek plaży dla nudystów ma zaledwie 250 metrów. Plaża jest częścią rezerwatu przyrody, a nudyści przyjeżdżają tutaj od około 30 lat. W 2000 roku lokalni urzędnicy oficjalnie zaakceptowali odcinek plaży dla nudystów, dodatkowo odpowiednio go zagospodarowując: powstały toalety, prysznice, można wypożyczyć leżaki i parasole, wybudowano bary i restauracje. Wstęp wolny.
  • Guvano (Liguria) - plaża w słynnym regionie Cinque Terre, pomiędzy Corniglią, a Vernazzą. Najszybciej można tu dotrzeć z dworca kolejowego Corniglia. Należy przejść przez dość strome skały wzdłuż wybrzeża. Wstęp: 5 euro.
  • Lido di Venezia (Wenecja) - odcinek plaży naturystycznej znajduje się na wyspie, w pobliżu słynnych, romantycznych kanałów. Można tam dotrzeć tramwajem wodnym. Wstęp wolny, plaża jest szeroka i piaszczysta.
  • Portonovo (Marche) - w nadmorskim kurorcie Portonovo jeden z odcinków plaży przeznaczony jest dla naturystów. Plaża jest wyjątkowo spokojna, ukryta za XIX wieczną wieżą kościoła. Wstęp wolny.
  • Bibbona (Toskania) - plaża naturystyczna znajduje się na południowej stronie Marina di Bibbona w pobliżu Livorno w Toskanii. Wstęp wolny.
  • Aquarilli (Wyspa Elba, Toskania) - na Elbie nie ma oficjalnych plaż dla nudystów, ale istnieje wiele ukrytych zatoczek, które wykorzystują fani nagiego plażowania. Większość z zatoczek dostępna jest wyłącznie łodzią i znajduje się na południu wyspy. Wstęp wolny.
  • Costa Verde (Sardynia) - wybrzeże Costa Verde na Sardynii nie jest w oficjalnym wykazie plaż naturystycznych, ale wybrzeże jest bardzo długie, szerokie i mało tłoczne. Nudyści odchodzą w głąb plaży, gdzie nie ma ich w zasięgu wzroku i korzystają z uroków plaż Sardynii. Wstęp wolny.
  • Costa dei Barbari (Friuli Wenecja Julijska) - plaża w pobliżu Triestu, przy miastach Sistiana i Duino.

 

Centra naturystyczne we Włoszech

Plaża nudystów we Włoszech
Ośrodek dla nudystów we Włoszech 

Le Betulle (Piemont)

Via Lanzo 33, 10040, La Cassa (TO)
Telefon: +39 011 9842819, Fax: +39 011 9842962
http://www.lebetulle.org/

 

Campeggio Naturista Costalunga (Liguria)

Località "Palo", Sassello (Savona)
Telefon: +39 019 2054485
http://www.costalunga.org/

 

Centro Naturista Cà le Scope (Emilia Romagna)

Località San Martino/La Quercia, 40043 Marzabotto (Bologna)
Telefon: +39 051 932328, Fax: +39 051 932328
http://www.calescope.com/

 

Camping Classe (Emilia Romagna)

Via Catone, Lido di Dante (Lidi Sud), 48020 Lido di Dante (Ravenna)
Telefon: +39 0544 492005, Fax: +39 0544 492058
http://www.campingclasse.it/

 

Agriturismo Terranera (Toscana)

Loc. Montenero d’ Orcia 58040 GR
Telefon: +39 3387816022, Fax: +39 0564954210
http://www.terranera.it/

 

Club Le Peonie (Sardegna)

Località Monteviore, 08022 Dorgali (Nuoro)
Telefon: +39 0784 93 362
http://www.clublepeonie.com/

 

Naturist Club Parco del Gargano (Puglia)

Contrada Canneto 71012 Rodi Garganico (FG)
Telefon: +39 0884 966 149
http://www.naturistgargano.it/it/

 

Camping Village Club Pizzo Greco (Calabria)

Località Fratte Vecchie, 88841 Isola di Capo Rizzuto (KR)
Telefon: +39 0962 791771, Fax: +39 0962 792249
http://www.pizzogreco.com/