x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Plaże: parkingi, plaże płatne, ceny w barach

Turyści wybierający się po raz pierwszy na wakacje nad włoskim morzem często zastanawiają się nad podstawowymi sprawami związanymi z codziennym wypoczywaniem na plaży. Gdzie zaparkować samochód? Ile to będzie kosztowało? Jakie są ceny na plażach płatnych? Jak znaleźć darmową plażę? Ile zapłacimy za kawę i lody w barze na plaży? Chociaż ceny i zwyczaje są zróżnicowane w zależności od regionu czy miejsca, to poniżej postaramy się pokazać jak to wygląda na kilku przykładach.

Najprościej, ale i najdrożej jest wybrać ofertę biura podróży lub bezpośrednio znaleźć hotel położony przy plaży lub w niedalekiej odległości. Wówczas samochód zostawiamy na parkingu hotelowym, a leżak i parasol na zadbanej plaży mamy w cenie. Plaże tego typu często posiadają specjalne place zabaw dla dzieci, ochronę wykwalifikowanych ratowników morskich, czy obsługę hotelową podającą napoje i przekąski z baru. Podobnie sytuacja wygląda, gdy nocujemy na campingu. Zdarza się, że campingi swoją plażę (zazwyczaj poza miastami) odgradzają siatką, co zwiększa bezpieczeństwo.

Parkingi w miejscowościach nadmorskich

Płatny parking, Włochy
Niebieskie linie oznaczające płatną strefę, Caorle, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli wybieramy się do Włoch na własną rękę, mieszkając w wynajętym apartamencie lub u przyjaciół i zdarza się, że w okolice plaży musimy dojechać samochodem, warto wiedzieć jak zaoszczędzić na parkowaniu. Ceny za parkingi płatne w najbardziej znanych kurortach oscylują w okolicach 3 euro za godzinę, w mniejszych miejscowościach jest to 2 euro za godzinę postoju. Parkując tak codziennie, przez dwa tygodnie, uzbiera się kwota mająca znaczenie dla przeciętnego polskiego turysty.

Płatne miejsca parkingowe oznaczone są na kilka sposobów. Najczęściej spotykane są miejsca oznaczone niebieskimi liniami. To znak, że jesteśmy w płatnej strefie i należy szukać parkometrów lub barów, gdzie można kupić kartę uprawniającą do postoju. Możliwa jest również sytuacja, że płatne miejsca parkingowe wytyczone są białą linią, a o płatnej strefie informuje znak ustawiony na początku ulicy.

W niektórych miejscowościach nadmorski parking jest w zupełności bezpłatny. Jest tak na przykład w Civitanova Marche nad Adriatykiem, gdzie parkowanie na kilkukilometrowej ulicy przylegającej do plaży jest bezpłatne. Takich miejscowości jest wiele, a lokalne władze chcą w ten sposób zachęcić do pobytu turystów. W innych przypadkach - jak np. w Montalto nad Morzem Tyrreńskim - płatna strefa obowiązuje wzdłuż plaży, a pozostałe miejsca oddalone o kilkaset metrów są darmowe. Warto wówczas skręcić w boczną uliczkę i znaleźć darmowe miejsce. Z kolei w popularnym Lido di Jesolo, czy Caorle wszystkie miejsca parkingowe w centrum i okolicach plaży są płatne. Darmowe znajdziemy wyłącznie na obrzeżach.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że strefa płatnego parkowania zazwyczaj nie obowiązuje całą dobę. W zależności od miasta bezpłatne parkowanie możliwe jest od godzin wieczornych do rana. W przypadku gdy nie opłacimy parkingu bardzo prawdopodobne jest, że któraś z służb miejskich nałoży na nas mandat w wysokości około 80 - 150 euro, a przypadku gdy zastanie nas przy samochodzie, zażąda zapłaty w gotówce.

Plaża płatna czy bezpłatna

Plaża Caorle, Włochy
Na pierwszym planie plaża bezpłatna, w tle płatna, Caorle, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W obrębie miejscowości nadmorskich większa część plaż objęta jest płatnym serwisem plażowym. W zależności od miejsca za ok. 10-20 euro za dzień możemy skorzystać z dwóch leżaków i parasola. Ceny różnią się także w zależności od rzędu leżaków, w którym chcemy wypoczywać. Zasada jest prosta: im bliżej morza, tym drożej. Najtańsze są ostatnie rzędy.

Jeśli korzystamy z noclegu w hotelu lub na campingu to ceny serwisu plażowego są zazwyczaj wliczone w koszt pobytu. W cenę wliczone są też toalety na plaży i prysznice oraz place zabaw dla dzieci czy boiska do siatkówki.

Nawet w przypadku plaż płatnych pas wzdłuż wybrzeża jest dostępny dla wszystkich. Pozwala to na swobodne spacerowanie wzdłuż morza. Zdarza się także, że między morzem, a płatnymi leżakami jest trochę miejsca, aby opalać się na własnym ręczniku. Nie można wówczas jednak rozłożyć własnych leżaków, czy parasoli.

Plaże bezpłatne (oznaczone w języku włoskich jako spiaggia libera) znajdują się głównie poza centrum lub wydzielone są niewielkie odcinki w centrum kurortu pomiędzy rozległymi plażami płatnymi. Przy plażach bezpłatnych zazwyczaj nie ma infrastruktury w postaci pryszniców, przebieralni, czy toalet, ale zdarza się, że są budki ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem w morzu.

Bary, restauracje i dyskoteki przy plażach

W każdej miejscowości nadmorskiej bezpośrednio na plaży lub tuż przy niej znajdują się liczne bary, czasem także restauracje i dyskoteki. Ceny w takich miejscach są wyższe niż w tradycyjnych barach w centrach miast, ale przy okazji można bezpłatnie skorzystać z toalety czy prysznica.

W nadmorskim barze piwo (oczywiście zimne) kosztuje ok. 2,5-4 euro za butelkę. Lody od 1,5 euro w górę. Kawałek pizzy - 3 euro. Butelka wody mineralnej - 2 euro.

Zdarza się, że na plaży są prysznice z ciepłą wodą. Jeśli na koniec dnia chcemy się opłukać z morskiej wody, to w barze należy kupić specjalny żeton w cenie około 1 euro, którym uruchamiamy prysznic.

Restauracje przy plażach są godne polecenia, szczególnie gdy serwują lokalne przysmaki, a świeże ryby dostarczane są z pobliskiego portu. Ceny mogą być nieco wyższe nić gdzie indziej, ale za to atmosfera godna dopłaty. W niektórych miejscowościach wieczorami na plażach organizowane są dyskoteki na świeżym powietrzu. Zazwyczaj trwają do późnych godzin nocnych, a do ciszy nocnej organizatorzy mają bardzo swobodne podejście.

Co jeszcze warto wiedzieć o włoskiej plaży?

Bar, plaża, Eraclea Mare, Włochy
Jeżdżący po plaży bar, Eraclea Mare, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Prawdziwą plagą włoskiego wybrzeża są czarnoskórzy imigranci handlujący podrobionymi towarami. Przemierzają oni dziennie dziesiątki kilometrów, obładowaniu podróbkami torebek Gucciego lub okularów przeciwsłonecznych. Zatrzymują się przy wypoczywających turystach i oferują swoje towary: ubrania, akcesoria, ręczniki, chusty, zabawki plażowe dla dzieci, zegarki. Gdy okażemy zainteresowanie, możemy być pewni że będą długo nalegać abyśmy coś kupili. Znają język włoski, trochę angielski, porozumiewają się też po niemiecku i czasem po... polsku. Wypoczywając przez cały dzień w typowej włoskiej miejscowości nadmorskiej możemy być pewni, że kilkadziesiąt razy zobaczymy przechodzącego koło nas handlarza. Ze sprzedawcami można się targować, co pozwala z oferowaną początkowo cenę obniżyć trzykrotnie. Należy jednak pamiętać, że kupując podrobione towary narażamy się na odpowiedzialność karną. Możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 euro a towar zostanie zarekwirowany. 

Rzadziej zdarzają się kobiety, także imigrantki, oferujące zrobienie warkoczy lub masaż pleców. Należy wówczas uważać, ponieważ są to osoby niewykwalifikowane i w przypadku urazu kręgosłupa lub kości, za nic nie odpowiadają.

Rodowici Włosi często przemierzają plaże z tzw. obwoźnym barem. Jest to działalność całkowicie legalna i zimne piwo lub napój w butelce z takiego baru możemy kupić bez obaw.

Łukasz Ropczyński

Booking.com
Booking.com