x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Pomarance

Pomarance

prowincja: Piza, region: Toskania, Włochy

Pomarance, Włochy
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miasteczko Pomarance nie pojawia się ani w przewodnikach, ani nie jest też celem turystycznych wycieczek. Miejscowość położona jest na uboczu ważniejszych dróg, w cieniu słynnych sąsiadów takich jak Volterra, San Gimignano, czy nadmorska Cecina Mare. W bezpośrednim, turystycznym starciu z takimi rywalami Pomarance ma do zaoferowania wyłącznie ciszę, spokój i niezakłócony niczym krajobraz. To prawdziwie sielska miejscowość, położona jednak w jakimś dziwnym miejscu – gdzieś pomiędzy pagórkowatymi winnicami regionu Chianti, a ukochanym przez wielu wybrzeżu Toskanii. Stąd wszędzie jest daleko!

Jadąc lokalną, ale ważną z punktu widzenia regionalnego i turystycznego drogą SR68 prowadzącą z okolic Sieny do nadmorskiej Cecina Mare, dojedziemy także do miasteczka Pomarance. W miejscowości Saline na niepozornym skrzyżowaniu należy skręcić na SR439 w krętą i wijącą się pod górę drogę. Po przejechaniu 12 km znajdziemy się w centrum sennego, toskańskiego miasteczka. Pewnie niejeden kierowca zwiedzający Włochy będzie zaskoczony, ale z pozostawieniem samochodu nie ma tu najmniejszego problemu.

Zwiedzanie miasteczka najlepiej rozpocząć od Via Giuseppe Garibaldi. W pobliżu niewielkiego supermarketu można bezpłatnie zaparkować samochód. To przy tej ulicy znajduje się wąski przesmyk pomiędzy kamienicami, którym zagłębimy się w uliczki starego miasta. Gdy przejdziemy obok zabytkowej baszty warownej znajdziemy się na eleganckim Piazza de Larderel. To kameralny plac otoczony odrestaurowanymi kamieniczkami. Znajduje się tu ratusz, bar ze stolikami na świeżym powietrzu oraz kilka sklepów – wśród nich znajdziemy także lokalne specjały. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać docierają tu także inni turyści, a niektórzy nawet spędzają wakacje. Jednak o tym napiszemy w dalszej części naszego przewodnika.

Spacer po starym mieście można kontynuować idąc uliczką Via Roncalli. To zamknięta dla ruchu samochodowego wąska aleja, po bokach której znajdują się średniowieczne kamienice. Na końcu ulicy dojdziemy do niewielkiego rozdroża dróg. Gdy go miniemy wejdziemy na niewielki parking dla mieszkańców, który jest jednocześnie punktem widokowym. Można stąd podziwiać toskańskie wzgórza i charakterystyczne dla tego regionu wille z kamienia. Żeby powrócić do punktu, z którego rozpoczęliśmy wędrówkę wróćmy kilkadziesiąt metrów do tyłu i skręćmy w lewo. Wyjdziemy wówczas obok trawiastego boiska.

Po przeciwnej stronie znajdować się będą dwa pensjonaty. Obydwa posiadają ogród i odkryty basen. To właśnie dla takich miejsc przyjeżdżają tutaj turyści z Włoch, ale także bardzo często z zagranicy.

Najpiękniejsze pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne znajdują się na przedmieściach Pomarance. Ceny za pobyt nierzadko przewyższają cenę za nocleg w dobrym hotelu. Jednak tutaj otrzymujemy coś o wiele bardziej wyjątkowego. To typowe, często duże wille wybudowanie setki lat temu z kamienia. Właściciele sami wszystkiego doglądają, więc o czystość i standard pokoi możemy być spokojni. Główną atrakcją takich miejsc są odkryte baseny, wokół których znajdują się leżaki, parasole. Zazwyczaj z takich miejsc rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Wieczorami przy basenie lub w jednej z sal rozstawiane są stoły, przy których goście zasiadają do długiej kolacji. Podawane są wówczas przystawki, pierwsze i drugie dania oraz deser. Podczas kolacji nie brakuje także wina, które oczywiście pochodzi z Toskanii. Całość wieńczy mocna kawa i równie mocny kieliszek likieru lub grappy.

Jeśli planujemy spędzać tutaj wakacje i znudzi nam się wypoczywanie na basenie, to w ciągu niespełna godziny dojedziemy na którąś z pobliskich plaż w Cecina Mare lub Marina di Bibbona. Pół godziny jazdy dzieli nas od Volterry, a godzina od San Gimignano lub Sieny.

Booking.com

Położenie

Miasteczko Pomarance położone jest w środkowych Włoszech, w Toskanii. Wbrew pozorom nazwa "Pomarance" w tłumaczeniu na język polski wcale nie oznacza "pomarańczy". "Pomarańcze" to po włosku "arance". Można się jednak domyślać skąd pochodzi nazwa miasteczka, które liczy sobie ponad 6 tys. mieszkańców. Miasto położone jest na górzystym terenie, godzinę jazdy od wybrzeża. Miasto jest częścią górskiego porozumienia samorządowców pod nazwą Unione Montana Alta Val di Cecina.

Pomarance, Włochy
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • stare miasto – niewielka starówka warta jest chociażby krótkiego spaceru. W zasadzie nie znajdziemy tu nic, co by nas zachwyciło, ale całe miasteczko jest bardzo zadbane. Kamienice są odrestaurowane,  Piazza de Larderel został niedawno wyremontowany, a dwie główne uliczki starego miasta dają przyjemne schronienie w cieniu. W zasadzie całe stare miasto jest niedostępne dla samochodów. Ceny w mieście nie są wygórowane. Można więc odpocząć przy kawie lub przy zimnym piwie.
  • gospodarstwa agroturystyczne – największą atrakcją są gospodarstwa agroturystyczne z basenami, ukryte pomiędzy winnicami, a gajami oliwnymi na szczytach okolicznych wzgórz. Ceny dla polskiego turysty są tam mocno wygórowane, ale spokój podczas wypoczynku przy basenie i smakowite wieczorne kolacje godne są pozazdroszczenia.

Historia

W historii Toskanii wzmianka o mieście po raz pierwszy pojawia się w 1128 roku. Wówczas osada określana była mianem Ripomarrancia. W 1853 r. miasteczko było epicentrum trzęsienia ziemi o sile prawie 5 w skali Richtera. 19 sierpnia 1970 r. miało miejsce ponowne trzęsienie ziemi. Tym razem słabsze, o sile 1,5 w skali Richtera.

Pomarance, Włochy
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Z południa Polski do miasteczka Pomarance jest około 1500 km w jedną stronę, jeśli jedziemy autostradami przez Czechy i Austrię.. Ostatni odcinek podróży warto zaplanować tak, aby od Florencji kierować się bezpłatną drogą ekspresową w stronę Livorno, a później na południe drogą SS1, czyli malowniczą Aurelią. Od zjazdu z Aurelii w miejscowości Cecina do Pomarance jest jeszcze 40 km. Alternatywna trasa to droga ekspresowa z Florencji w stronę Poggibonsi, a później SR68 w stronę Volterry i dalej do Pomarance.

Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Pizie. Lądują tam między innymi samoloty tanich linii lotniczych Ryanair.

W Pomarance nie ma problemu z bezpłatnym pozostawieniem samochodu. Wzdłuż głównych ulic zazwyczaj łatwo znaleźć wolne miejsce postojowe.

W mieście nie ma stacji kolejowej. Najbliższy duży dworzec znajduje się w mieście Cecina.

Miasta Partnerskie

Pomarance nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1209 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com