x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Populonia / Baratti

Populonia / Baratti

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Populonia, Włochy
plaża na zatoce Golfo di Baratti, Populonia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Populonia - miejsce magiczne. W VI w. p.n.e. było to jedno z najważniejszych miast etruskich. Później była to chluba na mapie rzymskiej. Dziś mieszka tu dokładnie 17 mieszkańców. Oczywiście pod warunkiem, że od momentu napisania tego artykułu nikt nie wyjechał, ani nikomu nie urodziło się potomstwo. Jak to możliwe, że ze z niegdysiejszej potęgi została skromna wioska? I dlaczego wciąż przyjeżdżają tutaj turyści? Pytań jest wiele. Próbujemy znaleźć odpowiedzi.

Początki osadnictwa - jakkolwiek nudno to zabrzmi - sięgają na tym terenie IX w. p.n.e. Czasy świetności dla Populoni to V i VI w. p.n.e. To wówczas był tu główny ośrodek wytapiania żelaza. Najważniejszy nad całym Morzem Śródziemnym. Rudy żelaza sprowadzano tutaj z wyspy Elba, a rudy miedzi z okolic Volterry. Tutejsi metalurgowie zmonopolizowali rynek tworząc jednocześnie olbrzymią na tamtą skalę dzielnicę przemysłową. Dziś tłumy turystów przybywają tutaj, aby podziwiać jedne z najstarszych ruin świata.

Il Parco Archeologico di Baratti e Populonia - to ogromne muzeum pod gołym niebem. Na kilkudziesięciu hektarach możemy podziwiać ruiny z czasów Etruskich.

W górnej Populoni możemy zobaczyć średniowieczną zabudowę, a w zasadzie tylko dwie ulice. Wciąż widać tu tradycję metalurgiczną. Zamiast popularnego we Włoszech kamienia, tutaj ogrodzenia tworzy się z finezyjnie zaprojektowanej stali ze szczególną dbałością o detale.

Po zwiedzaniu zabytków mających 2600 lat przychodzi czas na wypoczynek. Populonia to także słynne Golfo di Baratti - jedna z najpiękniejszych zatok zachodniego wybrzeża Włoch. Szczególnie rzuca się w oczy niezwykły kolor piasku. Jakby ktoś zmieszał go z rudą żelaza lub miedzi. Metaliczne elementy mienią się w słońcu dodając plaży niesamowitego uroku. Mimo dużej liczby odwiedzających nie ma tu tłoku. Plaża w całości jest bezpłatna. Jedyny koszt to opłata za parking. Przed zachodem słońca, gdy wiatr staje się silniejszy, pojawiają się tutaj windsurferzy.

Booking.com

Położenie

Populonia położona jest nad Morzem Tyrreńskim, u stóp wzgórza Poggio del Molino, wysokiego na 192 m. n.p.m.

Tuż obok znajduje się niewielka wieś o nazwie Baratti ze słynną zatoką Golfo di Baratti, uznawaną za jedną z najpiękniejszych plaż w zachodnich Włoszech.

Populonia, Włochy
plaża na zatoce Golfo di Baratti, Populonia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Il Parco Archeologico di Baratti e Populonia - muzeum archeologiczne na świeżym powietrzu. Ruiny etruskiego miasta z VI w. p.n.e.
  • Golfo di Baratti - jedna z najpiękniejszych zatok na zachodnim wybrzeżu Włoch. Piaszczysta plaża z połyskującymi w słońcu drobinkami. Plaża praktycznie na całej długości bezpłatna. Niestety wzdłuż lasu są wydzielone płatne parkingi - cena jest nawet jak na Włochy wygórowana (w 2013 r. około 3 euro za godzinę).

Historia

Około V w. p.n.e. wytapiano tu żelazo i miedź. Żelazo transportowano statkami z pobliskiej wyspy Elba. Natomiast miedź wydobywano w okolicach Volterry. Miasto szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków w tej części Europy.

Od I w n.e. Populonia była kolonią rzymską. W czasach średniowiecza wybudowano tutaj dodatkowe fortyfikacje mające na celu obronę mieszkańców przed piratami. W kolejnych wiekach miasto niespodziewanie zostało opuszczone. Prawdopodobną przyczyną wydaje się być epidemia malarii.

W późniejszych latach rolę wiodącego portu w tym regionie przejęła pobliska Populonia.

Populonia, Włochy
las wzdłuż zatoki Golfo di Baratti, Populonia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Populonia wraz z pobliską miejscowością Baratti położone są na zachodnim wybrzeżu Toskanii. W pobliżu przebiega droga SS1, czyli popularna Aurelia.

Niewielka Populonia ma swoją stację kolejową. Odjeżdżają stąd pociągi do pobliskiego Piombino oraz do Florencji.

Miasta Partnerskie

Brak informacji.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1288 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com