x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Portonovo

Portonovo

prowincja: Ankona, region: Marche, Włochy

Portonovo, Włochy
Portonovo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Portonovo to jeden z trzech wakacyjnych kurortów, leżących na Riviera del Conero w regionie Marche. Riviera del Conero jest pasem wybrzeża o długości kilkunastu kilometrów, który znacząco wyróżnia się na tle całej linii zachodniego Adriatyku. Są tu skaliste klify wpadające do morza, a pomiędzy nimi cudowne zatoki z dobrze zagospodarowanymi plażami. Obok sąsiednich miasteczek Sirolo i Numana, Portonovo jest najmniejszym kurortem. Nie ma wyraźnego centrum, ale znajdują się tu zielone kempingi i kilka bardzo luksusowych hoteli.

Portonovo jest enklawą spokoju, położoną zaledwie 20 km od dużej i gwarnej Ankony. Wpisując adres w samochodowej nawigacji maluteńkie Portonovo łatwo pomylić z hiszpańską miejscowością nadmorską o tej samej nazwie albo z konstytucyjną stolica Beninu. Jeśli jedziemy tutaj od strony Ankony patrzmy po prostu na znaki. Droga jest piękna, nieco kręta, ale biegnie w pobliżu wybrzeża, łatwo więc zorientować się w terenie.

Trasa SP1 z Ankony do Portonovo przebiega wzdłuż plaży Mezzavelle, znajdującej się kilka kilometrów przed Portonovo. To jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Opisujemy ją w osobnym dziale na temat Mezzavelle.

Od ronda przy drodze SP1 do samego centrum Portonovo droga jest wąska i kręta. Zjeżdża się stromo w dół w środek lasu i na kolejnym mini rondzie przy prestiżowym Hotelu Excelsior la Fonte należy zdecydować, czy jedziemy w lewo, czy prosto.

Jeśli skręcimy w lewo, dojedziemy do dużego parkingu na końcu ulicy. Stamtąd już niewielka odległość pieszo dzieli nas od miejskiej plaży. Plaża w zdecydowanej większości jest płatna, ale jest tu bardzo przyjemnie. Plaża jest świetnie utrzymana, są tutaj bary i restauracje, a z leżaków doskonale widać górzyste klify oraz zatokę Mezzavelle. Gdyby nie ryzyko obsunięcia się skał, to do plaży Mezzavelle można by dojść pieszo. Skały już w przeszłości bywały zagrożeniem dla turystów, dlatego obecnie odcinek plaży pomiędzy Portonovo, a Mezzavelle jest na stałe zamknięty. Na plaży w Portonovo można wypożyczyć rowerek wodny i w ten sposób zwiedzić okoliczne wybrzeże.

Idąc z plaży w Portonove w kierunku południowym (czyli przeciwnym niż do Mezzavelle) po chwili dojdziemy do La Torre, czyli zabytkowej wieży. To jeden z symboli kurortu. Tuż obok wieży znajdują się ogromne skały, na których wypoczywają plażowicze, a kawałek dalej jest bezpłatna, kamienista plaża.

Wróćmy teraz do Hotelu Excelsior la Fonte i znajdującego się przy nim ronda. Jeśli zamiast w lewo, pojedziemy prosto, to ulica także za chwilę się skończy. Dojedziemy tam do kilku płatnych parkingów. Nie ma możliwości darmowego pozostawienia samochodu (jak zresztą w całym nadmorskim Portonovo). Parking płatny jest za cały dzień i kosztował w 2015 r. w czasie wakacji 5 euro.

Z parkingu kilkadziesiąt kroków dzieli nas od bardzo ładnej kamienistej plaży. Jest tu bar, leżaki, opieka ratownika morskiego, a Adriatyk ma w tym miejscu przepiękny turkusowy kolor. Jeśli przejdziemy się około 100 metrów w prawo (na południe) w okolice ruin zabytkowego kościoła Santa Maria, to znajdziemy się już na bardzo długiej i luźnej plaży bezpłatnej.

Plaża za ruinami kościoła jest długa, kamienista i nawet w sezonie wakacyjnym bardzo luźna. Najbardziej odważni plażowicze przechodzą kilkaset metrów plażą, aby dojść do wielkich skałach uniemożliwiających dalszy spacer. Jedyna możliwość to wspięcie się na skałę i przejście na kolejną plażę, którą była słynna Spiaggia della Vela. Wspinaczka po skale według mieszkańców i internetowych komentarzy jest niebezpieczna, ale w czasie wakacji bardzo wiele osób stara się tam dostać. Powody są dwa. Po pierwsze Spiaggia della Vela to jedna z najpiękniejszych plaż w regionie Marche. Po drugie jest to nieoficjalna, ale powszechnie znana, plaża naturystyczna. Naturyści nie mają możliwości swobodnego wypoczywania na innych plażach w regionie.

Booking.com

Położenie

Portonovo położone jest w regionie Marche, kilkanaście kilometrów na południe od Ankony. Kurort leży na terenie Parku Regionalnego Conero. Miasteczko posiada przepięknie białe, kamieniste oraz żwirowe plaże oraz kilka urokliwych zatok. Wokół rosną bujne lasy oraz mnóstwo śródziemnomorskiej zieleni. Z uwagi na przyrodę i nadmorskie położenie powstały tu eleganckie hotele i kilka kempingów. Portonovo leży u podnóża masywnego Monte Conero. Plaże Portonovo co roku otrzymują wyróżnienie Błękitnej Flagi.

Portonovo, Włochy
plaża w Portonovo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża przy wieży La Torre – to kamienista plaża znajdująca się w północnej części miasteczka. W większości jest to plaża płatna, ale są też odcinki bezpłatne. W pobliżu plaży znajdują się bary, restauracja, kemping oraz płatny parking. Rozciąga się stąd widok na plażę Mezzavelle, ale mimo bliskiej odległości nie da się tam dojść pieszo z uwagi na obsunięte skały i zamknięty fragment wybrzeża.
  • plaża przy kościele Santa Maria – w południowej części Portonovo, niemal u podnóża Monte Conero znajduje się druga plaża. Plaża jest żwirowa, a w niektórych częściach kamienista, ale białe kamienie przepięknie kontrastują tutaj z turkusowym morzem. Od ruin kościoła na południe ponad kilometrowy odcinek plaży jest całkowicie bezpłatny, a ponadto nawet w sezonie wakacyjnym nie ma tam tłoku. Z plaży można podziwiać zielone i strome wzgórza Conero. Wyjątkowo piękne miejsce.
  • Torre Clementina – strażnica zbudowana w 1716 roku na polecenie papieża Klemensa XI. Znajduje się tuż przy morzu, w centrum Portonovo. Jej zadaniem była obserwacja morza i przeciwdziałanie najazdom piratów.
  • kościół Santa Maria – malutki kościół zbudowany w stylów romańskim przez Benedyktynów około 1034 r. Kościół znajduje się tuż przy kamienistej plaży.

Historia

Portonovo to jedna z tych miejscowości we Włoszech, w których historia ma drugorzędne znaczenie. Przyjeżdża się tutaj przede wszystkim ze względu na plażę oraz przepiękny górski krajobraz Monte Conero.

O samym Portonovo było już wiadomo w okresie starożytności. Wówczas – w zapiskach historycznych – miasto było określane mianem Porto Nuovo di Ancona. Nazwa wywodziła się od zatoki, która stanowiła naturalną ochronę od wiatru i chłodu z północy i z północnego zachodu. W  pobliżu plaży znajdują się trzy budynki o znaczeniu historycznym i architektonicznym. Jest to kościół Santa Maria (1034 r.), strażnica (La Torre) z 1716 r. oraz Napoleoński Fort zbudowany w 1810 r.

Portonovo, Włochy
Portonovo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Portonovo położone jest kilkanaście kilometrów od Ankony, we włoskim regionie Marche. Przykładowo z Warszawy do Portonovo jest około 1650 km w jedną stronę, jeśli zdecydujemy się na najbardziej popularny wariant podróży autostradami przez Czechy i Austrię. Zarówno w Czechach, jak i w Austrii za przejazd autostradami płacimy poprzez wykupienie winiety. We Włoszech opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Jeśli chcemy trochę zaoszczędzić na opłatach autostradowych we Włoszech, to zjedźmy na węźle Venezia Est (Wenecja Wschód) z autostrady A4 na SS309 w kierunku Ravenny, a później w stronę Ancony. Pozwoli to na oszczędność około 40 euro w jedną stronę. Mniej więcej od Ceseny równolegle do drogi krajowej będzie prowadziła autostrada. Warto więc w Wenecji przestawić nawigację w ten sposób, aby nie prowadziła nas na autostrady i drogi płatne.

W Portonovo miejsca parkingowe są płatne. Rezerwując hotel lub wakacyjny apartament warto zadbać o to, aby obiekt dysponował bezpłatnym parkingiem.

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w oddalonej o 12 km Ankonie. Jest to duży dworzec kolejowy mający liczne połączenia regionalne i dalekobieżne. Można stąd na przykład dojechać bezpośrednio do Rzymu w czasie 3 godzin i 30 minut pociągiem InterCity lub w ciągu 4 godzin składem Regionale Veloce. Pociąg regionalny mimo że jedzie pół godziny dłużej kosztuje zaledwie 18 euro (to o połowę mniej niż InterCity). Ankona ma także bezpośrednie połączenia z Bolonią i Mediolanem (składy Frecciabianca).

W Falconara Marittima, 30 kilometrów od Portonovo znajduje się międzynarodowe lotnisko imienia włoskiego malarza doby renesansu Rafaela Santi. Niestety nie ma ono bezpośrednich połączeń z Polską.

W pobliskiej Ankonie znajduje się też jeden z ważniejszych portów Morza Adriatyckiego obsługujący ruch pasażerski. Oferuje połączenia z Chorwacją, Czarnogórą, Albanią, Grecją i Turcją.

Miasta Partnerskie

Portonovo nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (928 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com