x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Propozycje książkowe: radosna i optymistyczna Liguria z A. Hawes

20.08.2014, autor: Łukasz Ropczyński

Początkiem sierpnia wydawnictwo Zysk i S-ka przesłało do naszej redakcji powieść Annie Hawies “Extra Virgin“, której akcja toczy się we wiosce Diano San Pietro, na liguryjskich wzgórzach nieopodal morza. Po lekturze trzech części powieści z czystym sumieniem możemy polecić książki innym! To świetny sposób aby po wakacjach znów powrócić do optymistycznego, słonecznego i radosnego włoskiego świata.

 

Extra Virgin

Extra Virgin Annie HawesAutor: Annie Hawes
Wydawca: Zysk i S-ka
Premiera: listopad 2010
Ilość stron: 372
Cena: 32,90 zł

Opis wydawcy: Annie Hawes wraz z siostrą kupuje starą rozsypującą się chałupę we Włoszech na zboczu liguryjskiej góry. Muszą się nauczyć nowego życia, poznać zasady uprawy oliwek i warzyw, adaptować domostwo tak, by choć trochę spełniało ich wcześniejsze wielkomiejskie oczekiwania. A przede wszystkim ustalić zasady współżycia z mieszkańcami wioski. W zapuszczonym ogrodzie, na tarasie ledwie trzymającego się kupy kamiennego domu, wśród lasów oliwnych, wysoko w górach nad Morzem Śródziemnym Annie Hawes wraz z siostrą jedzą nabite na rozmarynowe patyki kiełbaski, piją (nawet za dużo) miejscowego wina i przy świetle księżyca rozmyślają, jak wyremontować dom i uporządkować ogród. I niezauważenie zakochują się tym dziwnym i jak dotąd obcym im miejscu. Jak przeżyć, nie umiejąc rozróżnić dzikich odmian warzyw od jadalnych, trujących grzybów od dobrych? Jak wyprodukować oliwę z oliwek i wino z winogron? Jak można przeżyć w zapomnianej przez świat wiosce, gdy wcześniej mieszkało się w wielomilionowym mieście?

Nasza opinia: Pełna ciepła opowieść o dwóch Brytyjkach, które nieco przypadkiem, kupują rozpadający się dom na liguryjskim wzgórzu, nieopodal słynnego nadmorskiego kurortu Diano Marina. Główne bohaterki stopniowo poznają okolice swojej wsi i lokalną, mocno konserwatywną liguryjską społeczność. Każdy kto chociaż raz miał okazję współżyć z Włochami od razu zorientuje się, że w dowcipnym opisie wiejskiej społeczności nie ma ani grama przesady. Szczególnie interesujące są opisy liguryjskie kuchni, a konkretnie wszystkich obowiązujących tam zasad. Dowiadujemy się także, jak rodowici Włosi patrzą na turystów odwiedzających ich wybrzeże, co sądzą o swoim kraju, o biurokracji, partiach politycznych, czy kościele. Książka przenosi nas prawdopodobnie w późne lata siedemdziesiąte włoskiej prowincji i pozwala wspólnie z bohaterkami przeżywać pasjonującą liguryjską przygodę. Optymistyczna opowieść!

 

W krainie oliwek

W krainie oliwekAutor: Annie Hawes
Wydawca: Zysk i S-ka
Premiera: październik 2010
Ilość stron: 320
Cena: 32,90 zł

Opis wydawcy: Annie Hawes, Angielkę osiadłą we Włoszech, już mniej zdumiewa życie w Ligurii niż wtedy, gdy pierwszy raz przyjechała do tej krainy gór i gajów oliwnych. Jednak meandry życia zaskakują ją, ale i zachwycają tak jak dawniej. Annie jest dumną właścicielką domu w górach, którego dach jest w niebezpieczeństwie w wyniku działalności pewnych wygłodniałych chrząszczy. Ma też sąsiadów o nazwisku Zielone Cebulki, którzy uważają, że są prawowitymi właścicielami wioski o oryginalnej nazwie Koza Numer Jeden. Gdzie się bohaterka powieści nie ruszy, dzieje się coś ciekawego, a przecieranie pomidorów na passate w środku nocy w towarzystwie Ciccia, lokalnego mistrza kuchni, oraz randka z nim połączona z uszczelnianiem starego pieca na pizzę krowim nawozem to dopiero początek przygody. Ile jeszcze minie czasu, zanim rzeczywistość stanie się dla Annie normalnością i przestanie ją zadziwiać?

Nasza opinia: Po międzynarodowym sukcesie, jakim okazała się książką “Extra Virgin“ przyszedł czas na kontynuację liguryjskiej przygody. Główna bohaterka jest już zadomowiona w swoim rustico, a jej siostra wyjeżdża. W Diano San Pietro - miejscowości istniejącej naprawdę - czekają nowe przygody i zabawne sytuacje. W drugiej części powieści czytamy o kolejnych, smakowitych lokalnych przysmakach, o zaskakującym i śmiesznym życiu na prowincji, o szaleńczej jeździe motorino i o walce ze szkodnikami niszczącymi dom. Pojawia się też Ciccio - szef kuchni w lokalnej restauracji, który zostaje życiom partnerem Annie…

 

Podróż na południe

Podróż na południeAutor: Annie Hawes
Wydawca: Zysk i S-ka
Premiera: czerwiec 2012
Ilość stron: 304
Cena: 34,90 zł

Opis wydawcy: Annie Hawes wie o dalekiej Kalabrii, położonej na samym czubku włoskiego buta, tylko tyle, że jest to dzika kraina bezprawia i biedy, w której roi się od mafiosów. Tak przynajmniej wmawiają jej sąsiedzi z Diano San Pietro. Z kolei wszyscy kalabryjscy krewni jej chłopaka - Ciccia de Gilio - mówią o stronach ojczystych jak o raju na Ziemi, opowiadają o upojnych nocach spędzonych na tańczeniu taranteli, świeżym migdałowym mleku sprzedawanym przy drogach, ciastkach miodowych i amaro robionym z korzenia dzikiej lukrecji... Annie postanawia wybrać się na Południe. Jednak czy wszystko, czego nauczyła się przez lata spędzone z Liguryjczykami, przyda się jej wśród Calabresi? Czy też czeka ją kolejne trudne wtajemniczenie w zawiłości życia na włoskiej wsi?

Nasza opinia: Tym razem - w trzeciej części powieści - Annie Hawes zabiera nas w podróż po Kalabrii. Jest to spore wyzwanie, ponieważ mieszkańcy położonej na północy Ligurii o mieszkańcach południa Włoch mają jak najgorsze zdanie. Uważają ich za biedaków, złodziei i ludzi niecywilizowanych. Przypomina nam się w tym miejscu słynny włoski hit filmowy z 2010 r. Benvenuti al Sud (Witamy na południu). Nasza bohaterka wyjeżdża do Kalabrii, aby poznać rodzinne strony swojego partnera. Dowiadujemy się o różnicach kulturalnych i kulinarnych pomiędzy północą, a południem oraz poznajemy kolejne ciekawe i zabawne historie, anegdoty i zwyczaje. Polecamy wszystkim, którzy będąc w Polsce tęsknią za Włochami!

Booking.com