x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» Włochy przewodnik

Abruzja

Abruzja

Abruzja we Włoszech wśród turystów z Polski wydaje się być wciąż mało popularna. Można tu podziwiać dosyć ascetyczne tereny górskie i wypoczywać na pięknych plażach Adriatyku. Nie jest tak tłoczono jak na północy, a morze jest nawet cieplejsze. Warto zobaczyć przepiękny film "Amerykanin", w którym gra George Clonney i piękna Violante Placido, a cała akcja rozgrywa się we włoskiej Abruzji. W regionie produkowane jest świetne i niezbyt drogie wino Montepulciano d'Abruzzo.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Apulia

Apulia

Apulia z punktu widzenia turystów słynie przede wszystkim za sprawą półwyspu Gargano. Piękne plaże, skaliste klify i krystalicznie czysta woda – to argumenty, które sprawiają, że Polacy pokonują ponad 2000 km w jedną stronę, aby spędzić tu urlop. Apulia to nie tylko wybrzeże Adriatyku, ale mnóstwo przepięknych miast i miasteczek. Wśród nich między innymi Alberobello i słynne trule. Apulia to jeden z największych regionów we Włoszech.
28.12.2011 20:27:13
Autor: Łukasz Ropczyński
Basilicata

Basilicata

Basilicata to region znajdujący się na dole włoskiego buta, posiadający częściowo dostęp do morza. Region ten jest bardzo słabo zaludniony. Mieszka tu zaledwie 600 tys. osób, a w ostatnich dziesięcioleciach tendencja jest raczej malejąca. Bardziej przedsiębiorczy mieszkańcy przenoszą się na północ Włoch. W większości jest to region górski położony w Apeninach Południowych. Znajduje się tu jednak kilka miast wartych odwiedzenia!
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Dolina Aosty

Dolina Aosty

Autonomiczny region w północno-zachodnich Włoszech, który graniczy ze Szwajcarią i Francją. Dolina Aosty jest najmniejszym włoskim regionem – mieszka tu zaledwie 120 tys. osób, a całość pod względem administracyjnym nie jest podzielona na prowincje. To fenomen na politycznej mapie Włoch. Język włoski jest tu równoprawny z językiem francuskim, a mieszkańcy żyją głównie turystyce zimowej. Są to liczne hotele, stoki i wyciągi narciarskie.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Emilia-Romania

Emilia-Romania

To jeden z większych regionów we Włoszech. Mieszka tu ponad 4 miliony ludzi, a sam region jest mocno zróżnicowany pod względem geograficzny. Występują tu zarówno tereny górskie, rozległe płaskie krajobrazy, jak i malownicza linia wybrzeża. Stolicą regionu jest Bolonia, ale to tutaj znajdują się tak słynne wakacyjne kurorty jak Rimini, Cesantico, Riccione, Ravenna, czy Chioggia. Z okolic Parmy pochodzi słynna szynka parmeńska. W regionie występują źródła termalne.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Friuli Wenecja Julijska

Friuli Wenecja Julijska

Region Friuli Wenecja Julijska jest położony najbliżej Polski. Znajdują się tutaj słynne wakacyjne kurorty północnego Adriatyku, takie jak Grado i Lignano Sabbiadoro. Jest tu także słynne miasto idealne, czyli Palmanova. Region – z uwagi na swoje górskie położenie – tętni życiem także w zimie. Wówczas tłoczno robi się w alpejskich kurortach. Jest to jeden z pięciu regionów autonomicznych we Włoszech, a języki friulski jest tu oficjalnie równoprawny z włoskim.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Kalabria

Kalabria

Kalabria to najdalej wysunięty na południe region kontynentalnej części Włoch, położony na samym czubku włoskiego buta, nazywany jest "terra da scoprire", czyli krainą do odkrycia. Z uwagi na swoje położenie – tak daleko od centrum Europy – region wciąż nie został odkryty przez turystów, chociaż każdego roku tłumy ludzi chętnie odwiedza okolice cudownego Capo Vaticano. Słońce świeci tutaj przez 320 dni w roku, a woda nawet po sezonie jest na tyle ciepła, że swobodnie można się kąpać.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Kampania

Kampania

Niespełna 6 milionowy region tej biedniejszej części Włoch. Ziemia pełna sprzeczności i wciąż budząca wielkie kontrowersje. Z jednej strony kojarzy się ona z nieuporządkowanym Neapolem, którym zawładnęła mafia, złodzieje i drobni kieszonkowcy. Z drugiej strony to właśnie tutaj jest prawdopodobnie najpiękniejsza linia wybrzeża w Europie, wzdłuż której można podziwiać Capri, Amalfi i Sorrento. Obejrzyjcie koniecznie film "Witamy na południu".
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Lacjum

Lacjum

Stołeczny region Lacjum w centrum którego leży Rzym. Miasto legenda, nazywane największym na świecie otwartym muzeum. Tu czas biegnie inaczej, nawet ludzie są inni! Region zamieszkuje 5,2 mln ludzi z czego ponad połowa mieszka w samym Rzymie. Inne słynne miejsca tego regionu to Monte Cassino, Tivoli, Viterbo, Bagnoregio, Civitavecchia, Rieti i małe kurorty wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Jeden z najchętniej odwiedzanych regionów przez turystów.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Liguria

Liguria

Jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech, który jest pełen malowniczych, bajecznych wręcz kurortów położonych nad Morzem Liguryjskim. Region graniczy z Francją, a od południa z Toskanią. Jego stolicą jest klimatyczna Genua, w której znajduje się największy we Włoszech port. To właśnie w Ligurii podziwiać możemy miasteczka Cinque Terre, luksusowe Portofino, słynne San Remo. Stąd pochodzi pesto i to tutaj woda w morzu jest tak krystalicznie czysta.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Lombardia

Lombardia

W powszechnej opinii to najbogatszy region Włoch. Jego stolicą jest Mediolan, który co roku odwiedza 8 milionów turystów. W regionie Lombardia mieszka aż 9,5 miliona ludzi, a tendencja jest wciąż rosnąca. Sprowadzają się tu Włosi z południa kraju, ale też czasem przenoszą się tu ludzie zza granicy, którym marzy się starość we Włoszech. Region graniczy ze Szwajcaria, a poza turystyką miejską szczyci się kurortami górskimi i pięknymi jeziorami.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Marche

Marche

Region Marche kojarzy się przede wszystkim z przepięknymi plażami – szerokie plaże z jasnym piaskiem oraz turkusowy, ciepły Adriatyk to znaki rozpoznawcze tego regionu. Jednak warta odwiedzenia jest także głębia tego regionu. Gdyby nie góry można by ją porównać do Toskanii. W Marche także znajdziemy domy z kamienia, liczne winnice i gaje oliwne. Są nawet cyprysy. Może nie jest to tylko otoczone taką historia, jak w Toskanii. Z Polski nie jest tu nawet tak daleko.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Molise

Molise

Jeden z najmniejszych i najbiedniejszych regionów we Włoszech. Mieszka tu zaledwie 300 tys. osób, z których duża część pracuje w rolnictwie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu region bazował na dość prymitywnym uprawianiu ziemniaków i cebuli. Dzisiaj z punktu widzenia gospodarczego najważniejsza jest produkcja wina i oliwy z oliwek. Region ma dostęp do Adriatyku. Jednym z ważniejszych kurortów jest piękne i zabytkowe miasto Termoli. To ciekawy cel na wakacyjną bazę wypadową.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Piemont

Piemont

Jeden z najlepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym regionów we Włoszech. Zlokalizowany jest tu olbrzymi przemysł samochodowy, chemiczny, gumowy, maszynowy i metalurgiczny. Wysoko rozwinięte jest także rolnictwo. Mimo górzystego położenia produkuje się tutaj wina, hoduje owce, wytwarza pyszne sery i sprzedaje trufle. W regionie mieszka ponad 4 miliony osób. Mimo, iż zdecydowana większość pracuje w przemyśle i usługach, to znacząca część osób żyje z turystyki.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Sardynia

Sardynia

Wiele osób uważa, że na Sardynii znajdują się najpiękniejsze plaże we Włoszech. Mieszkańcy Sardynii zajmują się turystyką i rolnictwem. Znajdują się tutaj przepiękne kurorty z krystalicznie czystą, lazurową wodą, do których każdego roku tłumnie przybywają Włosi i mieszkańcy Europy. Na Sardynii eksploatuje się bogate złoża rud cynku, ołowiu, żelaza, miedzi, antymonu, srebra i boksytów. Mieszka tu około 1,7 mln ludzi. Sardynia to idealne miejsce na plażowanie i morskie kąpiele!
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Sycylia

Sycylia

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Niektórzy uważają, że tutejsze miasta są na wpół rozdarte pomiędzy Afryką, a Europą. Nie jest to stwierdzenie przesadne. Sardynia łączy w sobie klimatyczne, zabytkowe miasta, ciekawą kulturę, bogatą historię i przepiękne plaże oraz zatoki. Region wbrew pozorom nie jest tak biedny, jak się powszechnie wydaje, a rzekomej mafii naprawdę nie widać jeśli przyjeżdża się tutaj tylko na wakacje :) Na Sycylii mieszka ponad 5 milionów ludzi.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Toskania

Toskania

Przypuszczalnie najpiękniejszy region we Włoszech łączący w sobie wszystkie cechy włoskiego dolce vita. Są tu piękne krajobrazy, słynna na całym świecie kuchnia, urokliwe, średniowieczne miasteczka i dzikie plaże wybrzeża Toskanii. Czego chcieć więcej? Możemy wypoczywać w basenie pośród winnic regionu Chianti, leżeć nad morzem lub zwiedzać architektoniczne cuda tutejszej urbanistyki. Na koniec dnia otrzymamy świetną kolację i butelkę Chianti Classico.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Trydent

Trydent

Cudowny Trydent ma burzliwą historię. Do 1918 r. region ten należał do Austrii. Po I wojnie światowej trafił w ręce Włoch, a Benito Mussolini poddał go intensywnej italianizacji. Po zakończeniu II wojny światowej Austria i Włochy toczyły silne spory o przynależność regionu, które ustąpiły po wstąpieniu Austrii do Unii Europejskiej. Region ma mnóstwo kurortów narciarskich, ścieżek rowerowych. Należy do niego część jeziora Garda. Język niemiecki jest tu traktowany na równo z włoskim.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Umbria

Umbria

Umbria nazywana jest „zielonymi płucami Włoch”. Region jest piękny i malowniczy, ale jeszcze wciąż nie jest tak modny jak sąsiednia Toskania. Moda na Umbrię zaczyna się dopiero tworzyć i z pewnością za kilkanaście lat będzie tu równie tłoczno, co w Toskanii. W Umbrii możemy podziwiać urokliwe miasteczka, malowniczą przyrodę, możemy wypoczywać nad jeziorem, czy zajadać się truflami. Jest tu taniej niż w sąsiednich regionach, a w zaledwie godzinę pociągiem można dostać się do Rzymu.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Wenecja Euganejska

Wenecja Euganejska

Wenecja Euganejska (szerzej znana jako Veneto). to jeden z chętniej odwiedzanych przez turystów regionów Włoch. Stosunkowo blisko jest tutaj z Polski. Wbrew pozorom region to nie tylko sama Wenecja i jej bliskie okolice. W skład regionu wchodzą kurorty górnego Adriatyku (Lido di Jesolo, Eraclea Mare, Caorle, Bibione), fragment jeziora Garda oraz zimowe kurorty narciarskie (chociażby słynna Cortina d'Ampezzo). Mieszka tu 4,7 mln osób.
28.12.2011 20:26:55
Autor: Łukasz Ropczyński
Booking.com