x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Punta Sabbioni

Punta Sabbioni

prowincja: Wenecja, region: Wenecja Euganejska, Włochy

Punta Sabbioni, Włochy
Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Punta Sabbioni to dla wielu turystów brama do Wenecji. Miasteczko słynie przede wszystkim z tego, że znajduje się tu przystań, z której odpływają statki wycieczkowe do Wenecji oraz – jeszcze bardziej oblegane – tramwaje wodne do Wenecji i na pobliskie wyspy, obsługiwane przez miejskiego przewoźnika ACTV. W zasadzie cała organizacja ruchu w mieście i parkingi są podporządkowane turystom, którzy wybierają się stąd na jednodniowy podbój słynnej Wenecji.

Do Punta Sabbioni prowadzi malownicza droga SP42. Już od położonego 20 km wcześniej znanego Lido di Jesolo znaki na niemal każdym rondzie i skrzyżowaniu wskazują charakterystyczny symbol promu. Trasa SP42 jest prosta, jakby odrysowana od linijki i z obu stron otoczona malowniczymi drzewami. Przejeżdża się przez centra miejscowości Cavallino, Ca' Ballarin, Ca' Pasquali i Ca' Savio. We wszystkich tych wioskach każdego lata wypoczywają tłumy turystów. Jest to słynne kempingowe zagłębie w tej części Włoch.

Punta Sabbioni leży na samym końcu tej drogi. W zasadzie nie można już pojechać dalej. Autokary turystyczne muszą zjechać na specjalny parking kilkaset metrów przed przystanią. Jeśli tego nie zrobią, zostaną uwiecznione na zdjęciach przez specjalny system rejestratorów i kamer, który zamontowano na wjeździe do miasta. Samochody osobowe mogą dojechać do końca drogi, pod samą przystań. Znajduje się tam kilka prywatnych parkingów, gdzie można pozostawić samochód w cenie około 5 euro za dzień.

O tym jak dotrzeć z Punta Sabbioni do Wenecji piszemy w osobnym dziale:

Część turystów czasem mylnie uważa, że spędza wakacje w Punta Sabbioni. Mimo, iż z szybkiego przejrzenia mapy może się tak wydawać, to tak naprawdę zdecydowana większość hoteli, kempingów i wakacyjnych apartamentów znajduje się w sąsiednim Cavallino – Treporti. O tym miasteczku piszemy więc w osobnym dziale, chociaż w praktyce granica między miejscowościami jest praktycznie niezauważalna.

Booking.com

Położenie

Miasteczko Punta Sabbioni położone jest na półwyspie, na wybrzeżu Cavallino (Litorale del Cavallino). Półwysep ten oddziela wody laguny weneckiej od morza Adriatyckiego. Miasto administracyjnie zajmuje tereny od wewnętrznej strony laguny. Nie ma więc "własnych" plaż otwartych na morze, ale ostatnią z plaż na wybrzeżu Cavallino potocznie określa się mianem plaży Punta Sabbioni. Tutejsze tereny są całkowicie płaskie, z dużą ilością zieleni. Centrum Punta Sabbioni skupia się wokół przystani statków pływających do Wenecji.

Punta Sabbioni, Włochy
plaża w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Frans de Wit, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • centrum Punta Sabbioni – to najdalej wysunięta na zachód miejscowość półwyspu. Wyróżnia się tu niewielkie centrum o stosunkowo nowej zabudowie. W pobliżu przystanku znajduje się kilka dużych parkingów dla samochodów osobowych i jeden duży plac przeznaczony dla autokarów.
  • plaża – pod względem administracyjnym tutejsza plaża należy do Cavallino – Treporti. Granica pomiędzy miejscowościami bardzo się zaciera. Jednak potocznie ostatnią plażę na półwyspie Litorale del Cavallino określa się mianem plaży Punta Sabbioni. Plaża ta jest szeroka i piaszczysta z łagodnym zejściem do morza. Wzdłuż plaży rośnie las. Tuż obok znajdują się kempingi, w tym m.in. słynny kemping Marina di Venezia oraz kilka innych, które należą do ścisłej europejskiej czołówki.

Historia

Ten pas wybrzeża był terenem podmokłym oraz bagnistym, szerzyła się tu malaria. Dopiero prace przeprowadzone w pierwszej połowie XX wieku sprawiły, że po II wojnie światowej stopniowo zaczęły powstawać tutaj nowe miejscowości.

W XX wieku obszar Punta Sabbioni oraz sąsiednich Treporti i Cavallino należał do Wenecji. Tutejsze plaże były określane mianem "weneckich plaż". W 1998 r. przeprowadzono referendum i rok później – na mocy tego referendum – administracyjnie utworzono nowy obszar miejski Punta Sabbioni, która formalnie jest częścią gminy Cavallino – Treporti.

Punta Sabbioni, Włochy
przystań promów i tramwajów wodnych ACTV w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Do Punta Sabbioni najwygodniejsza droga prowadzi autostradami przez Czechy i Austrię. Mieszkańcy wschodniej Polski czasem wybierają podróż przez Słowację, Węgry i Słowenię. Większość turystów przybywających w tę okolicę przyjeżdża własnym samochodem. Przykładowo z Warszawy do  Punta Sabbioni jest 1290 km w jedną stronę. Z kolei z Katowic to już tylko 995 km.

Najlepiej jechać autostradami przez Ostrawę, Wiedeń, Brno i Graz. W Czechach i w Austrii należy wykupić winiety. We Włoszech opłaty ponosi się w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Najpierw (od Tarvisio) należy kierować się autostradą A23 na południe. Na węźle który łączy autostradę A23 z autostradą A4 należy zjechać w prawo w kierunku Wenecji. Z autostrady A4 zjeżdżamy na węźle S. Dona / Noventa. Omijamy centrum San Dona di Piave kierując się w stronę Jesolo / Lido di Jesolo, a stamtąd już tylko kilkanaście kilometrów dzieli nas od punktu docelowego. Przy przystani promowej w Punta Sabbini znajdują się duże parkingi dla samochodów osobowych. W 2016 r. cena za postój przez cały dzień wynosiła 5 euro.

Najbliższy port lotniczy znajduje się w Wenecji.

Najbliższa stacja kolejowa jest w Wenecji lub w miejscowości San Dona di Piave w zależności od tego, z którego strony chcemy dotrzeć do Punta Sabbioni.

O tym, jak dostać się statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji oraz gdzie zaparkować piszemy w osobnym dziale.

Miasta Partnerskie

Punta Sabbioni nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3.1/5 gwiazdek (712 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com