Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

samochodem do Cinque Terre

Cinque Terre to niezwykła kraina składająca się z pięciu miasteczek położonych na skałach tuż przy Morzu Liguryjskim. Co roku Park Narodowy Cinque Terre jest celem wycieczek milionów turystów z całego świata. Górzyste położenie sprawiło, że dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku do urokliwych miasteczek doprowadzono drogę. Wcześniej można było tu dotrzeć wyłącznie drogą morską, a od końca XIX wieku także koleją.

 

Droga prowadząca do Cinque Terre jest wąska i bardzo kręta, ale da się nią stosunkowo bezpiecznie dojechać do celu. Kłopot pojawia się, gdy chcemy zaparkować samochód. We wszystkich pięciu miasteczkach miejsca parkingowe są ograniczone oraz płatne. W zasadzie w szczycie sezonu (pomiędzy czerwcem, a wrześniem) znalezienie wolnego miejsca parkingowego graniczy z cudem. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przyjazd do Cinque Terre pociągiem.

 

Cinque Terre Card i Cinque Terre Card Treno

 

Wszystkie pięć miasteczek jest ze sobą bardzo dobrze skomunikowanych linią kolejową przebiegającą w skalistych tunelach. Przejazd pomiędzy miastami trwa około 3 minut. Z najbardziej oddalonych od siebie miejscowości (na trasie z Monterosso al Mare do Riomaggiore) pociąg jedzie około 15 minut, zatrzymując się po drodze trzykrotnie (są też szybsze połączenia bezpośrednie). Pomiędzy godziną 6:00, a 22:30 z każdego z miasteczek w obu kierunkach odjeżdżają pociągi średnio co 40-60 minut.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup Cinque Terre Card Treno. To karta upoważniająca do:

  • nielimitowanych przejazdów koleją przez cały dzień na terenie Parku Narodowego Cinque Terre (bilet uprawnia do przejazdów od stacji La Spezia Centrale, poprzez 5 stacji Parku Narodowego, aż do Levanto – oraz w przeciwnym kierunku);
  • wstępu na wszystkie ścieżki i szlaki widokowe łączące miasteczka Cinque Terre (w tym m.in. słynną Drogę Miłości oraz punkty widokowe, z których można zrobić efektowne zdjęcia miasteczek);
  • karta uprawnia także do przejazdu specjalnymi busami, które łączą m.in. centra miasteczek z zabytkami usytuowanymi wyżej w górach oraz stację kolejową w Corniglii z centrum miasteczka;
  • okazując kartę można zwiedzić muzeum Sciacchetra w Manaroli oraz Muzeum Historyczne w Riomaggiore;
  • karta upoważnia do zwiedzania starożytnej olejarni w Groppo;
  • wejście do Virtual Aquarium w Monterosso;
  • trzy godziny bezpłatnego wypożyczania rowerów na trasach w górnej części Parku Narodowego

Koszt Cinque Terre Card Treno to 12 euro przy zakupie karty ważnej 1 dzień. Karta na 2 dni jest w cenie 23 euro. Istnieje też możliwość zakupu zwykłej karty Cinque Terre w cenie 7,50 euro na 1 dzień, ale nie upoważnia ona do przejazdu pociągami. Karty można nabyć w punktach informacji turystycznej w każdym z miasteczek Parku Narodowego oraz na dworcu kolejowym w La Spezia i Levanto. Punkty sprzedające karty oznaczone są logo Parku Narodowego Cinque Terre, a ich obsługa mówi biegle po włosku, angielski i niemiecku, czasem także po francusku. W tych czterech językach umieszczone są wszystkich informacje, które otrzymujemy w formie folderów przy zakupie karty, w tym również mapka ze ścieżkami. Należy pamiętać o skasowaniu karty w specjalnych kasownikach zamontowanych przy wejściu na perony.

 

Parkingi w Cinque Terre

 

Jak już wspominaliśmy, znalezienie miejsca parkingowego w Cinque Terre jest bardzo trudne. Dobrym rozwiązaniem jest przyjazd do La Spezia samochodem i dalsze kontynuowanie jazdy pociągiem. Pod dworcem kolejowym La Spezia Centrale znajduje się nowo wybudowany parking podziemny. Godzina parkowania w cenie 1 euro. Cały dzień: 14 euro.

 

Jadąc do Cinque Terre od północy można zaparkować przy dworcu kolejowym w Levanto. Stamtąd na podstawie tradycyjnego biletu lub przy użyciu Cinque Terre Card Treno średnio co godzinę odjeżdżają pociągi w stronę Parku Narodowego.

 

Jeśli jednak zdecydujemy się dojechać do ścisłego centrum Cinque Terre samochodem, należy pamiętać o tym, że szeroko rozumiane centra miasteczek są zamknięte dla ruchu. W Riomaggiore znajduje się stosunkowo duży, ale jednocześnie drogi parking. Dodatkowo jest on zamykany późnym wieczorem i ponownie otwierany rano. W Riomaggiore jest około dwudziestu miejsc parkingowych przy drodze (zazwyczaj są zajęte).

 

Nieco więcej, bo w sumie około 40 miejsc parkingowych znajduje się w Corniglii. Są one usytuowane przy ulicy w pobliżu stacji kolejowej oraz przy drodze wyjazdowej w stronę Vernazzy. Należy przy tym pamiętać, że droga pomiędzy Vernazzą, Corniglią i Manarolą jest najbardziej niebezpieczna, kręta i wąska.

 

Monterosso al Mare w pobliżu plaży zlokalizowany jest duży żwirowy parking, ale w szczycie sezonu jest tam stosunkowo ciasno, a ceny należą do wygórowanych. Na parking wpuszczane są również campery, ale nie utworzono dla nich dodatkowych udogodnień.

 

Natomiast w Manaroli – specjalnie z myślą o camperach – wybudowano niewielki parking żwirowy. Dużą wadą jest brak jakiegokolwiek cienia na terenie parkingu, ale za to wyposażono go w bieżącą wodę, oświetlenie i toalety.

 

Ważna uwaga: na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, przy głównej drodze w tym parku i drogach sąsiednich nie ma stacji benzynowych. Koniecznie należy wcześniej zaopatrzyć się w wystarczającą ilość paliwa.

 

Zobacz także przewodnik po poszczególnych miasteczkach Parku Narodowego Cinque Terre i wyjątkowe zdjęcia:

Zobacz także kompleksowy przewodnik po Cinque Terre.

Pociągi do Cinque Terre wyjeżdżają ze stacji La Spezia. Tam też można kupić Cinque Terre Card. Jeśli dojedziemy do La Spezii wcześniej niż odjeżdża pociąg do Cinque Terre poświęćmy trochę czasu na zwiedzanie tego portowego miasta.

Ceny i informacje zawarte w powyższym tekście są aktualne na 16.08.2015 r.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:


Booking.com