x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» San Marino - przewodnik, zabytki, atrakcje i parking

24.04.2016, autor: Łukasz Ropczyński

W serwisie "Kierunek Włochy", co oczywiste skupiamy się na Włoszech, ale nie mogliśmy pominąć kilku innych państwa i miejsc nieodzownie związanych z Włochami. Już wiele lat temu opisaliśmy dla Państwa Watykan, a ostatnio przygotowaliśmy obszerny przewodnik po graniczącym z Włochami Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Opisaliśmy tam takie kurorty jak Menton, Cannes, Niceę, czy Roquebrune-Cap-Martin. Dziś czas na uzupełnienie miejsc blisko związanych z Włochami i szczegółowy opis San Marino - jedynego (obok Watykanu) państwa-miasta we Włoszech.

San Marino
San Marino (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Położone w regionie Emilia Romania San Marino znajduje się zaledwie 20 km od Rimini – będącego najbardziej znanym wakacyjnym kurortem we Włoszech. To sprawia, że w czasie wakacji wiele osób poświęca jeden dzień nad Adriatykiem na rzecz zwiedzania słynnego, malutkiego San Marino.

Przez wieki w utrzymaniu niezależności niewielkiej Republiki San Marino pomagało szczęście, spryt obywateli, a także zawierane sojusze. Na przestrzeni wieków San Marino było kilka razy okupowane. Niepodległość San Marino kilkukrotnie potwierdzali różni papieże. Jednak nawet sam Giuseppe Garibaldi w czasie Zjednoczenia Włoch nie nalegał, aby San Marino wcielić do Włoch.

Współcześnie San Marino utrzymuje dyplomatyczne i konsularne stosunki z wieloma państwami europejskimi i amerykańskimi. Ponadto kraj bije własne monety, wydaje swoje znaczki pocztowe i przyznaje odznaczenia państwowe.

Co warto zobaczyć w San Marino? Jak zaplanować trasę zwiedzania? Gdzie znaleźć parking w San Marino? Na te pytania jak zawsze odpowiadamy w naszym przewodniku.

Czytaj całość - przewodnik po San Marino.

Booking.com